Prezydent, okładka
Literatura faktu Recenzje

Prezydent, Aleksander Kwaśniewski, Aleksander Kaczorowski

Staraj się dawać ludziom rzeczy dobre, złych jest wystarczająco wiele.

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim

Pewnego dnia miało miejsce spotkanie dwóch Aleksandrów. Jeden z nich to były prezydent RP, a drugi to wielokrotnie nagradzany dziennikarz. Dwóch panów rozmawiało o wielu sprawach z współczesnych dziejów naszego kraju. Jej przebieg możemy poznać na ponad czterystu stronach książki Prezydent. Publikacja zachwyca swoim wydaniem. Oprawiono ją w twardą okładkę ze zszywanymi brzegami, co jest niezwykle istotne przy tak grubym tomie. Prezydent to pierwszy tak obszerny wywiad z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Szczerze i otwarcie opowiada zarówno o świecie polityki, jak i o swoim życiu prywatnym. Poruszano też tematy trudne, czasem niewygodne, ale pan prezydent Kwaśniewski odpowiada na nie w sposób inteligentny i z wrodzoną sobie kulturą.

Ludzie muszą mieć poczucie, że ktoś stoi na straży konstytucji i porozumienia ponad podziałami

Panowie rozmawiają o sprawach ważnych, aktualnych, jak i tych, które dawno mamy za sobą. Uchylają zasłonę zakulisowych spotkań z wielkimi politykami z różnych krajów, więć mamy okazję uczestniczyć wraz z nimi w licznych spotkaniach na szczytach politycznych rozgrywek, negocjacji i pertraktacji. Nie sposób nie poruszyć też sprawy związanej z Ukrainą i Putinem, więc i ten wątek pojawia się i to zaraz na początku książki, w prologu, gdy dziennikarz pyta pana Kwaśniewskiego o to, czy spodziewał się, że Putin wywoła wojnę za naszą wschodnią granicą. Dowiadujemy się, że przesłanki tego, co się tam dziś dzieje, były już kilkanaście lat temu. Jednak wtedy nikt nie przypuszczał, że rozpęta się takie piekło w Ukrainie. Pan Kwaśniewski wracał wówczas z Korei, z mundialu, gdy w drodze powrotnej zatrzymali się w Omsku. Przyjął go tam gubernator Leonid Draczewski bardzo serdecznie i w efekcie umówił z Putinem w Moskwie. Pan prezydent przekazuje wrażenia z tego spotkania, który w tamtym czasie jeszcze nie przypominał takiego despotycznego władcy jak dziś. Pan Kwaśniewski analizuje jego postawę, więc możemy przyjrzeć się temu człowiekowi bliżej, spoglądając na Putina z innej perspektywy.

Od strony prywatnej…

Poznajemy też pana Kwaśniewskiego prywatnie, jako męża i ojca. Zwykłego człowieka spędzającego czas ze swoją rodziną. Opowiada o swoich marzeniach, dzieciństwie, rodzinnych stronach, czasach studenckich, poczatkach swojej politycznej drogi, ważnych wydarzeniach, w których brał udział, swoich nadziejach, ale też wyraża opinie na temat tego, co dzieje się w świecie obecnie. Materiał został uzupełniony wieloma zdjęciami z prywatnego archiwum prezydenta.

Recenzja książki

Przeczytałam ten wywiad z ciekawością, mając wrażenie, jakbym sama w nim uczestniczyła. Nie jest to sztywny zapis rozmowy ani chronologiczny zapis biograficzny. Pada w nim wiele nazwisk i faktów, dlatego na końcu zostały zamieszczone biogramy osób, które wymieniane są w rozmowie. Pan prezydent podkreślił w swoim podsumowaniu, że nie ze wszystkimi wymienionymi osobami spotkał się osobiście, ale z większością tak. Zaznaczył też, że Prezydent nie jest jego biografią, lecz raczej pewnym podsumowaniem dotychczasowych lat, co określił, jako „summa życia”. Nie sposób w niej opowiedzieć o całym swoim życiu, ale i tak poznałam wiele ciekawostek i faktów z jego prawie siedemdziesięcioletniego życia oraz ścieżki politycznej, która trwa od lat 70. Z kolei pan Aleksandrer Kaczorowski, jako prowadzący ten wywiad, podziękował za rzeczowość, szczerość i świetną atmosferę. Książkę nazwał „lekturą obowiązkową” i ja przychylam się do tego zadania.

Mirosława Dudko

ezo-ksiazki.blogspot.com

Polecamy inne wywiady: