The new yorker, okładka
Literatura faktu Recenzje

The New Yorker

Co zmieniło Amerykę? Michał, Choiński twierdzi, że był to „The New Yorker”. W końcu prasa to władza. Ma ogromną siłę kształtowania poglądów, realnie wpływa na wybory i decyzje ludzi, może kształtować całą politykę i społeczeństwo. The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę, ilustruje żywot tego czasopisma i ukazuje jego wieloletnią stabilną pozycję wśród amerykańskiego społeczeństwa.

Biografia pisma, które zmieniło Amerykę

„The New Yorker” znany jest ze swoich dogłębnych reportaży oraz śmiałych komentarzy politycznych i kulturalnych. Dodatkowo zamieszczana jest w nim beletrystyka, poważne eseje i poezja, a wszystko zwieńczone jest dawką dobrego humoru. Nic dziwnego, że tak znany i odgrywający ważną rolę w społeczeństwie magazyn doczekał się wielu publikacji na swój temat. Od lat pojawiają się książki, które omawiają losy tego jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie magazynów. Michał Choiński postanowił przedstawić historię „The New Yorkera” na swój własny sposób, tworząc przy tym wyjątkową opowieść The New Yorker. Wszystko zaczyna się od porannego wejścia redaktora naczelnego do swojego biura.

Rok jubileuszowy

Wyjątkowa biografia The New Yorker skupia się na ukazaniu losów pisma aż od jego powstania. Chronologicznie przedstawiono kolejne etapy rozwoju gazety, by w końcu dotrzeć do momentu, w którym jesteśmy obecnie. Do roku jubileuszowego. W końcu w lutym 2025 roku „The New Yorker” obchodził swoje setne urodziny. Książka jest efektem pracy archiwalnej, podczas której autor skrupulatnie zapoznawał się z dokumentami związanymi z tygodnikiem, analizował pierwsze wydania i śledził historię pisma od pierwszych jego dni. Autor stwierdza, że do pracy nad książką skłoniła go chęć dowiedzenia się, w jaki sposób udało się „The New Yorkerowi” osiągnąć aż tak
i sukces. Stawia tezę, że za powodzenie odpowiedzialni są wszyscy redaktorzy naczelni. Tym samym sporą część książki poświęca na dokładne omówienie postaci Harolda Rossa – pierwszego redaktora naczelnego. Michał Choiński przytacza anegdoty dotyczące Rossa oraz podkreśla nienaganny i skrupulatny styl pracy. Autor kładzie duży nacisk na przedstawienie całego procesu wydawniczego i ukazanie codziennej pracy.

Oko na amerykańskie społeczeństwo

Warto zwrócić uwagę na fakt, że książka The New Yorker nie jest tylko historią jednego pisma. To sposób na ukazanie całego amerykańskiego społeczeństwa oraz przemian, przez które przechodziło. Autor skupia się na przedstawieniu regularnego, lecz nie rutynowego funkcjonowania magazynu. Wraz z następującymi latami czytelnik może dostrzec zmiany, które zachodziły w społeczeństwie i wpływały na sposób pracy w redakcji. Mówimy tu o okresie wielkiego krachu na giełdzie, pierwszych walkach o prawa kobiet, czasach powojennych, czy momencie, w którym Ameryka stała się agresywna wobec słabszych krajów. Wszystkie te wydarzenia znacząco wpłynęły na sposób, w jaki działała redakcja, ale także na same treści zamieszczane w piśmie, czy sposób ich przedstawiania.

Książka, który przykuwa uwagę

W publikacji The New Yorker znajdziemy liczne zdjęcia i ilustracje. W większości książki jest zbitym tekstem, w którym nie znajdziemy żadnych przerywników. Autor wraz z wydawnictwem pokusili się jednak o dodanie kilkunastu stron wypełnionych grafikami. Znajdziemy wśród nich przykładowe ilustracje z okładek magazynu, pierwsze archiwalne wydania, zdjęcia najważniejszych osób związanych z działaniem redakcji oraz prywatną korespondencję pierwszego redaktora naczelnego. Będąc już przy elementach graficznych, nie można nie wspomnieć o doskonałej okładce wykonanej przez Adama Kosika. Przyciąga uwagę, zatrzymuje na dłużej, a przede wszystkim oddaje styl, który przez lata charakteryzował „The New Yorkera”.

Podsumowanie recenzji

The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę to doskonała lektura dla wszystkich zakochanych w Nowym Jorku, ale także w samej literaturze. Czytając tę książkę, nie da się nie docenić ogromu pracy, jaki został włożony w przygotowanie i zebranie wszystkich materiałów. Opowieść o procesie, który doprowadził magazyn do takiego sukcesu, to wyjątkowa historia, która przedstawiona została w podobnie wyjątkowy i wciągający sposób.

Natalia Harpula

@allmysonnats