Stażystka, okładka
Literatura piękna Recenzje

Stażystka 3

Co może zrobić kobieta, która pragnie być matką? Do czego może się posunąć, żeby mieć dziecko? Gdzie leżą granice jej determinacji? Na te pytania odpowiedzieć może tylko sama kobieta, przy czym odpowiedzi te będą zapewne różne, w zależności od danej kobiety. Różne są bowiem przyczyny niepłodności i różnie kończy się staranie o potomstwo. Dla niektórych ostatecznie upragnioną ciążą, dla innych ostatecznym pożegnaniem z nadzieją, że w ciążę uda się zajść. A wówczas pozostaje jeszcze jedna droga, czyli adopcja… Zapraszam do przeczytania recenzji książki Stażystka 3.

Miłość od pierwszego wejrzenia

W książce Stażystka 3 poznajemy Scarlett. To przebojowa pani doktor, która odnalazła swoje powołanie w kardiochirurgii. Wie doskonale, co to znaczy pragnąć dziecka. Ciężkie przeżycia jednak sprawiają, że na chwilę obecną pomija ten temat w rozmowach z ukochanym mężem, Nickiem. Przynajmniej do czasu, kiedy pacjentką Nicka staje się pięcioletnia Amarii. To przerażona dziewczynka z niepełnosprawnością słuchową, która po nieudanej adopcji ma zostać deportowana do Afryki. Adopcyjni rodzice po prostu odstawili ją chorą do szpitala zrzekając się opieki. Scarlett, która akurat przebywała na oddziale męża, zakochuje się w niej bezgranicznie. Niemal od razu też, dowiedziawszy się o jej historii, wszczyna procedury adopcyjne mimo ostrzeżeń, że adopcja zagraniczna jest drogą przez mękę. Niestety, kiedy już Scarlett i Amarii zdążyły nawiązać wyjątkową relację, służby zabierają dziewczynkę i… słuch po niej ginie. Szczątkowe informacje o dziecku pozwalają przypuszczać, że odesłano ją do Kenii.

Afrykańska przygoda

Scarlett niewiele myśląc, postanawia wyruszyć w ślad za dzieckiem. Pomaga jej w tym przełożony ze szpitala, który kontaktuje ją ze swoim znajomym, mającym na nią czekać w Afryce. Lekarka nie wie jednak, że jej opiekunem w trakcie poszukiwania dziewczynki ma być Marcel Logan. To przystojniak, z którym się kiedyś przyjaźniła i z którym znajomość wyszła poza te ramy. Kobieta jednak ostatecznie wybrała Nicka, zaś Marcel wyjechał. Okazuje się, że po dawnym eleganciku nie ma ani śladu, choć nie stracił on nic ze swojego uroku osobistego. Teraz jego osobliwe poczucie humoru i pozytywne nastawienie pomagają mu przetrwać piekło. Jest bowiem w Afryce lekarzem i codziennie zmaga się z jednej strony z ograniczeniami jeśli chodzi o finanse, sprzęt, lekarstwa, a z drugiej strony, z brutalnym wymierzaniem sprawiedliwości pomiędzy rdzennymi mieszkańcami Afryki, czy głodem i biedą. To wszystko jednak jest niczym, wobec konieczności radzenia sobie bez Scarlett, jedynej kobiety, którą naprawdę kocha.

Stażystka 3 – kolejna powieść Katarzyny Wciorki

Czy daleka Afryka i poszukiwania dziecka znów połączą Scarlett i Marcela? Czy zdołają się oprzeć rodzącej się pomiędzy nimi bliskości? Odnajdą Amarii? Czy związek Scarlett i Nicka ma jeszcze szansę po tym, jak kobieta w tajemnicy poleciała na kraniec świata? Na te wszystkie pytania szukać będziemy odpowiedzi w powieści pt. Stażystka 3. Afrykańska przygoda, autorstwa Katarzyny Wciorki. Opublikowana nakładem wydawnictwa Filia książka, to trzeci tom skomplikowanej historii opartej na scenariuszu pisanym przez życie. Książka zauroczy zarówno te osoby, które gustują w romansach, jak i tych czytelników, którzy preferują powieści obyczajowe.

Podsumowanie recenzji

Nieszablonowa fabuła książki Stażystka 3 zwraca uwagę, choć kreacja bohaterów (a szczególnie głównej bohaterki) początkowo może nieco irytować. Jak na lekarkę, kardiochirurga, Scarlett jest bowiem wyjątkowo mało zaradna i ułożona. Natomiast Marcel podbija serca kobiet nawet ze stron powieści i zdecydowanie ubarwia opowieść. Wątek adopcji, szczególnie zagranicznej i dziwnych nieścisłości związanych z dziewczynką uzmysławia nam, że tak naprawdę wiele rzeczy w Afryce odbywa się z dala od oficjalnych kanałów i tak naprawdę wszystko jest możliwe. Trudno zatem nie trzymać kciuków za bohaterów liczących na to, że dziecko uda się jednak odnaleźć i rzucających wszystko, by to zrobić. Wartka akcja nie pozwala na nudę, czeka nas też moc wzruszeń i refleksji nad tym, co w życiu tak naprawdę jest ważne.

Justyna Gul,

Qultura słowa