Top 10, okładka
Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Sprawdź, co nowego w świecie literatury!

Literatura oferuje nam nieskończone możliwości podróży po różnych światach, epokach i perspektywach. W tych książkach znajdziemy zarówno fascynujące historie z przeszłości, jak w Gdynia. Pierwsza w Polsce, inspirujące biografie wielkich postaci jak Maria Callas. Primadonna Stulecia, jak i literackie wyprawy na krańce ludzkich możliwości, czego przykładem jest W stronę ciszy. Wielka wojna Mallory oraz podbój Everestu. Z kolei wielbiciele fikcji znajdą coś dla siebie w pełnej intryg i przygód serii Szklany tron. Różnorodność tematów i stylów sprawia, że każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie – od przygód, przez literaturę faktu, po powieści fantasy.

10. Szklany tron. Tom 1

Seria Szklany Tron to pełna akcji i intryg opowieść fantasy, która przenosi czytelnika w świat magii, mrocznych tajemnic i nieustających walk o władzę. Wydawnictwo W.A.B. pokusiło się o wydanie z barwionymi brzegami. Tom 1 to książka, która zapoczątkowała fenomen Sarah J. Maas. Celaena Sardothien, główna bohaterka, nie jest zwyczajną siedemnastolatką. Jest niesamowicie piękna, śmiertelnie groźna i walczy ze swoim przeznaczeniem. Po roku spędzonym w nieludzkich warunkach w kopalni soli w Endovier, otrzymuje szansę na wolność. Niespodziewane wezwanie od księcia Doriana to jej jedyna okazja, by wyrwać się z niewoli. Musi jednak stanąć do rywalizacji na śmierć i życie o tytuł królewskiego obrońcy. Jeśli wygra, zbliży się do upragnionej wolności; jeśli przegra – czeka ją śmierć. Jednak pałac jest bardziej niebezpieczny, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

9. Sposób na hormony

Dr Sara Gottfried, ginekolożka z Harvardu, w książce Sposób na hormony, prezentuje sprawdzone metody, które łączą medycynę z holistycznym podejściem do zdrowia kobiet. Dzięki jej poradom możemy zdiagnozować źródło swoich problemów hormonalnych i nauczyć się, jak wykorzystać naturalną mądrość organizmu. Jeśli czujemy się zmęczone, sfrustrowane, a stres nie opuszcza nas ani na chwilę, warto wiedzieć, że to nie jest normalne. Warto przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem. Ciało naturalnie dąży do równowagi – nie można wierzyć w to, że stan dyskomfortu jest normą. Kobiety na każdym etapie życia zmagają się z problemami hormonalnymi, co prowadzi do takich dolegliwości jak PMS, wahania wagi, trądzik czy obniżone libido. Zamiast sięgać po szybkie diety czy leki uspokajające, istnieje skuteczny i przyjemny sposób, aby odzyskać energię i harmonię. Z książki dowiemy się, jak poprzez właściwą diagnozę, zmiany stylu życia, zioła i bioidentyczne hormony, odzyskać kontrolę nad swoimi hormonami i pełnią życia.

8. TOPR. Żeby inni mogli przeżyć

Książka TOPR. Żeby inni mogli przeżyć jest pierwszym tego typu spojrzeniem na pracę ratowników TOPR w Polsce. Beata Sabała-Zielińska, dziennikarka z doświadczeniem w tematach górskich, zdobyła ich zaufanie, co pozwoliło na uchylenie drzwi do hermetycznego świata ratownictwa górskiego. Dowiemy się o ich codziennej walce z żywiołami, o sukcesach, porażkach, trudach i bohaterstwie. Przekonamy się, jak ogromne znaczenie mają dla nich honor i służba. TOPR to organizacja z ponad 100-letnią tradycją, a ci, którzy ją tworzą, są zwykłymi ludźmi, lecz ich poświęcenie jest wyjątkowe. Książka to także hołd dla ich odwagi i niezłomności. Poznamy między innymi odpowiedzi na pytania takie jak jakie są szanse przeżycia w lawinie? Jak długo może trwać reanimacja? Dlaczego akcje ratunkowe w jaskiniach są jednymi z najtrudniejszych? Jak długo trwała najdłuższa misja TOPR?

7. Kliner

Adam Dzierżek powraca z mocnym thrillerem, Kliner, który przenosi czytelnika w brutalny świat, z którego wydostanie się graniczy z cudem. Ta książka emocjonalnie miażdży, ale także skłania do refleksji. Kliner kieruje się trzema zasadami, które pozwalają mu przetrwać – brak pytań, brak więzi i brak błędów. Jego codzienność to sprzątanie po najciemniejszych sprawach, z którymi nikt inny nie chce mieć do czynienia – krew, łzy i mroczne sekrety mafii. Każdy dzień to życie na krawędzi, z nieustannym zagrożeniem śmiercią tuż za rogiem. Gdy pojawia się szansa na normalne życie, coś, czego nigdy nie zaznał, Kliner musi stawić czoła konsekwencjom swoich wyborów i mrocznym powiązaniom, które przez lata wciągały go coraz głębiej. Powiązaniom, które nie chcą go tak łatwo wypuścić. To mroczna i nieprzewidywalna opowieść o samotności i młodym człowieku, który próbuje uciec od swojego losu. Czy uda mu się odmienić swoje życie? Czy można zmyć wszystkie plamy?

6. W stronę ciszy. Wielka wojna, Mallory oraz podbój Everestu

W stronę ciszy to fascynująca historia o początkach zdobywania Mount Everestu, wyjątkowym pokoleniu odkrywców i jednej z największych zagadek w historii alpinizmu. Po koszmarze I wojny światowej Brytyjczycy poczuli silną potrzebę zdobycia Mount Everestu – najwyższego punktu na Ziemi. To miała być opowieść o odkupieniu narodu, który utracił prawie milion młodych ludzi, a także dowód na jego niezłomność. W latach 1921–1924 trzykrotnie próbowali zdobyć Everest, a w każdej wyprawie uczestniczył George Mallory, uznawany za najlepszego wspinacza tamtych czasów. W czerwcu 1924 roku, Mallory i Sandy Irvine podjęli próbę zdobycia szczytu – nigdy jednak z niej nie wrócili. Czy udało im się zdobyć Everest przed śmiercią? Dlaczego nie zawrócili w obliczu niebezpieczeństwa? Wade Davis, opierając się na szczegółowych badaniach, listach i pamiętnikach, odtwarza te heroiczne próby zdobycia Everestu. Łączy zmagania wspinaczy z historią i traumą po I wojnie światowej, kreśląc barwny i pełen detali obraz tego wyjątkowego pokolenia.

5. Maria Callas. Primadonna stulecia

Maria Callas była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów, a jej wspaniałe wykonania arii operowych zdobywały uznanie na całym świecie. Jednak poza sceną jej życie było pełne burzliwych emocji i dramatów. Podziwiana, pragniona i osamotniona. Maria Callas. Primadonna stulecia to fascynująca biografia legendarnej śpiewaczki operowej. Choć uwielbiana przez tłumy, Callas poza światłami reflektorów była impulsywna i pełna sprzeczności. Z premedytacją zdradzała męża, a los odpłacał jej okrutnie. Arystoteles Onassis, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, zmusił ją do ukrycia ciąży, a ich dziecko zmarło zaledwie kilka dni po narodzinach. Ostatecznie porzucił Callas dla Jacqueline Kennedy. Jej życie to pasmo triumfów i porażek, skandali i samotności. To także opowieść o złotej erze opery, sukcesach na scenach La Scali i Metropolitan Opera oraz współpracy z największymi artystami jej epoki.

4. Kłopotliwe miejsce

Kłopotliwe miejsce to głębokie dziennikarskie dochodzenie, które stanowi również doskonały przykład połączenia reportażu z literacką formą dziennika, pełną szczegółów i refleksji. Kiedy Jonathan Littell wraz z fotografem Antoine’em d’Agatą rozpoczęli badania nad miejscem masakry Żydów w Babim Jarze w Kijowie z 1941 roku, nie spodziewali się, że współczesność dopisze tak brutalny ciąg dalszy. Rosyjska inwazja na Ukrainę w 2022 roku pozostawiła po sobie nowe symbole okrucieństwa, z Buczą i Irpieniem na czele. Littell i d’Agata podejmują swoją pracę na nowo, w innej formie i na innym etapie historii. Autor obserwuje, słucha, dokumentuje wspomnienia, często wracając w głąb przeszłości, by zgłębić skomplikowane narracje i obrazy, które się na siebie nakładają. Fotografie d’Agaty tworzą obrazowy język, który w równie mocny sposób, co precyzyjne i powracające słowa Littella, oddaje brutalność wojny. Ukraina od dawna jest naznaczona „trudnymi miejscami”, które budzą wstyd niezależnie od tego, po której stronie postsowieckiej narracji o pamięci się stoi. To ciąg niekończących się zbrodni.

3. Wymazane

Michał Witkowski, kronikarz Polski pełnej absurdów, zbudował nową baśń o tym dziwnym kraju. Choć pozostał wierny sobie, Wymazane ma nowy, poważniejszy ton, pełen goryczy, obok absurdalnego humoru i groteski. Laureat Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia, trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike, finalista Angelusa. Jego książki przetłumaczone zostały na 30 języków. Wymazane to miasteczko na Dzikim Wschodzie, ulokowane pomiędzy Lasem, W Którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów „Tijuana”. Kilka bloków wzniesionych na bagnach, w przestrzeni pozbawionej sensu. W tej surrealistycznej scenerii, pełnej barwnych postaci, rozgrywa się przewrotny romans, który burzy tradycyjne schematy – jak harlequin, ale na opak. Pięknego Damiana fascynują tylko ciała stare, otyłe i zmienione przez czas, a królowa pieczarek, Alexis, ma wobec niego tajemniczy plan. Historia pełna jest namiętności i skomplikowanych emocji.

2. Biblia jadowitego drzewa

Wydana ćwierć wieku temu, powieść, która sprzedała się w ponad 4 milionach egzemplarzy, potwierdziła status Barbary Kingsolver jako jednej z najbardziej przenikliwych i odważnych współczesnych autorek. Biblia jadowitego drzewa, mogąca śmiało stanąć w szranki z klasykami literatury postkolonialnej, to pełna napięcia epopeja o dramatycznym upadku rodziny i jej niezwykłym odrodzeniu, które ma miejsce na przestrzeni trzech dekad w Afryce. Książka laureatki Pulitzera oraz dwukrotnej zwyciężczyni nagrody Women’s Prize for Fiction, a także finalistki Orange Prize. Bestsellerowa powieść opowiada historię rodziny misjonarzy, którzy w 1959 roku przeprowadzają się z amerykańskiego stanu Georgia do wioski Kilanga w Kongo Belgijskim, położonej w pobliżu rzeki Kwilu. Tło fabuły stanowi jedno z najdramatyczniejszych wydarzeń politycznych XX wieku. Historia jest przedstawiona z perspektywy żony i czterech córek Nathana Price’a, gorliwego kaznodziei, który przenosi swoją rodzinę i misję do Konga, w sam środek społecznych i politycznych przemian. Przywożą ze sobą wszystko, co ich zdaniem będzie im potrzebne w nowym domu, ale szybko odkrywają, że wszystko – od nasion po Pismo Święte – zmienia się w afrykańskim kontekście w sposób katastrofalny. Przeplatające się opowieści narratorek oferują fascynującą refleksję na temat moralnych wyborów, ich konsekwencji, utraconych nadziei i wyrządzonych krzywd.

1. Gdynia. Pierwsza w Polsce

Reportaż Aleksandry Boćkowskiej, Gdynia. Pierwsza w Polsce, to fascynująca opowieść o złożonej historii Gdyni, miasta, które od dziesięcioleci zajmuje wyjątkowe miejsce w Polsce – zarówno tej rzeczywistej, jak i wyobrażonej. Gdynia: najbardziej „polskie” z polskich miast, które powstało jako kontrast do niemieckich wpływów Gdańska i Sopotu. Do dziś zachowuje swoją unikalność. „Gdynianie czują, że muszą chronić ten skarb: polskość, własność, kapitalizm” – wyjaśnia jeden z rozmówców Aleksandry Boćkowskiej. Autorka, z reporterską precyzją, zabiera nas w podróż przez powojenne dekady życia miasta, które istnieje dopiero od stu lat. Rozmawia z mieszkańcami, działaczami społecznymi i politykami, przybliżając historie zarówno niezwykle pięknych miejsc, jak basen na Polance Redłowskiej, jak i zapomnianych, jak osiedle Pekin. Zbiera świadectwa na temat pamięci o tragicznym Grudniu 1970, a na zadbanych fasadach modernistycznych kamienic stara się dostrzec ślady historii. W latach dziewięćdziesiątych bada, jak kształtowały się słowa takie jak „prestiż”, „przedsiębiorczość”, „nowoczesność” i odkrywa, że najważniejsze to jednak „miłość”.

Zaczytana