Skąd się bierze spaghetti
Otaczający nas świat jest niezwykle fascynujący. Zachodzące w nim zjawiska choć przypominają magię, tak naprawdę wynikają z właściwości natury, procesów i reakcji w niej zachodzących. Warto uwrażliwiać młodego człowieka na ten świat i wszystkie zjawiska. Zachęcać go, by się nimi zachwycił, zaciekawił. To zaś możliwe jest poprzez pokazywanie świata i tłumaczenie tego, w jaki sposób i dlaczego jakiś proces zachodzi. Oczywiście należy robić to w sposób odpowiedni dla wieku dziecka. Tak, by zachęcić, a nie zniechęcić do otwartości na to, co wokół nas. Można posiłkować się filmami lub książkami, (około)naukowymi, których na rynku jest coraz więcej. Zapraszam do recenzji tytułu Skąd się bierze spaghetti, pies… i inne naukowe tajemnice wszechświata.
Książka popularnonaukowa dla dzieci i dorosłych
Jedną z takich pozycji jest książka pt. Skąd się bierze spaghetti, pies… i inne naukowe tajemnice wszechświata. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kropka lektura, autorstwa nauczycielki fizyki, Hiby Noor Khan, ze wspaniałymi ilustracjami Harry’ego Woodgate’a, to wyjątkowy sposób na to, by poczuć pociąg do fizyki. By zacząć rozumieć pewne zjawiska i zafascynować się tą dziedziną nauki. Autorka pisze, że jest to książka dla tych, którzy czasami rozglądają się dookoła i pytają, jak dana rzecz, zjawisko jest możliwe. Albo dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, dlaczego przebiega tak, a nie inaczej. Jestem też przekonana, że książka zainteresuje również tych, którzy są sceptycznie nastawieni do wszystkich teorii. Zawarte w publikacji treści dalekie są od podręcznikowych, a zastosowany język, porównania, okraszone dużą dawką humoru pozwalają prześledzić procesy, zrozumieć je i … sprawiają, że chcemy wiedzieć więcej.
Co jest zimniejsze od lodu?
Tym sposobem dowiemy się, że wszystko zbudowane jest z atomów (tak, budyń czekoladowy też), które na dodatek nie mogą przestać się wiercić. Wszystko, co zbudowane jest z atomów, to materia. Na dodatek może przybierać różne formy. Zastanowimy się, co jest zimniejsze od lodu, czym jest siła tarcia, a czym jest ciśnienie. Ponadto poznamy tajemnice układu słonecznego i ciemnej materii, a także czterech wymiarów. Odpowiemy na pytanie, czy to możliwe, że czas zwalnia i przyspiesza i dowiemy się, jak zachowuje się światło. Zastanowimy się nad kolorem przestworzy. Na stronach książki Skąd się bierze spaghetti, pies… i inne naukowe tajemnice wszechświata nie brak też różnego rodzaju eksperymentów, które nie tylko pozwolą nam lepiej zrozumieć dane zjawisko, ale też potwierdzić go osobiście. Próbować będziemy zatem różnych doświadczeń, jak spuszczanie pary, czy zamrażanie wody. Robić będziemy też cieniostwory, nauczymy się odróżniać surowe jajko od ugotowanego na twardo i zastanowimy, czy Ziemia mogłaby wirować inaczej.
Podsumowanie recenzji
Lektura książki Skąd się bierze spaghetti, pies… i inne naukowe tajemnice wszechświata jest fascynująca. Sprawia, że mamy ochotę na więcej – zarówno na więcej wiedzy, jak i więcej doświadczeń. Dlatego też książkę można wykorzystywać nie tylko w domowym zaciszu, do przeprowadzania eksperymentów wraz z dzieckiem i do zgłębiania praw na tury, ale może stać się ona cenną pomocą dla nauczycieli. Dzięki niej bowiem występujące w przyrodzie zjawiska będą łatwe do wytłumaczenia, a urozmaicone za pomocą książki zajęcia sprawią, że uczniowie pokochają dany przedmiot.
Justyna Gul,
Qultura słowa