mózg, okładka
Literatura faktu Recenzje

Rozruszaj swój mózg

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że prawdopodobieństwo rozwoju schorzenia zależy w większym stopniu od aktywności fizycznej.

To, że powinniśmy się ruszać jak najwięcej, by utrzymać odpowiednią formę, zachować dobre zdrowie i samopoczucie, wiadomym jest dla każdego. Pomimo tego, że wiele się o tym mówi, wciąż za dużo czasu spędzamy siedząc na kanapie, czy przy komputerze i trudno jest wielu osobom zmotywować się do większej aktywności fizycznej. Autorzy książki Rozruszaj swój mózg uzasadniają jak to jest ważne, gdyż chodzi nie tylko o nasz organizm, ale też o funkcjonowanie naszego mózgu.

Seria popularnonaukowych książek

To czwarta książka z serii „Mózg”. Trzy pierwsze zostały napisane przez Andersa Hansena. Czwarta, Rozruszaj swój mózg, powstała we współpracy z Carlem Johanem Sundbergiem. W tym wspólnie napisanym poradniku szwedzcy naukowcy wracają do tematu aktywności, o której napisali kilka lat temu poradnik Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Każda z książek porusza inny obszar naszego życia i wykazuje jego wpływ na nasz mózg i zdrowie. Projekt zdrowie ukazał się w Polsce w 2017 roku i jest pierwszą edycją publikacji Rozruszaj swój mózg. Zgromadzona w niej wiedza ma wiarygodne podstawy, gdyż autorzy są uznanymi autorytetami w świecie naukowców i lekarzy. Anders Hansen to cieszący się w Szwecji lekarz specjalizujący się w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolińska. Natomiast Carl Johan Sundberg jest profesorem molekularnej i stosowanej fizjologii pracy na Wydziale Fizjologii i Farmakologii oraz dziekan KI Nord. Mają, więc w tym zakresie doświadczenie i dokonania naukowe, stąd takie podejście do prezentowanego tematu.

Co znajdziemy w poradniku Rozruszaj swój mózg?

Pisząc książkę Rozruszaj swój mózg autorzy chcieli pokazać, co o aktywności fizycznej mówią badania w tym zakresie. Tych naukowych odniesień jest dosyć dużo, więc czasami czyta się ją trudno i wolno. Z tego względu nie jest zbyt przystępna, bo zawiera naukową terminologię. Na szczęście nie jest ona obecna w całej publikacji. Wprawdzie panowie starali się uprosić te wnioski i przełożyć na bardziej zrozumiały język, ale i tak jest to czasami trudne. Tym bardziej, że autorzy odnoszą się do badań z zakresu genetyki, neuronauki, neurobiologii, czy fizjologii. Są one wyszczególnione na żółtym tle, podobnie jak w ten sam sposób zaznaczone zostały przykłady wzięte z życia. Materiał podzielono na sześć części. Traktują one między innymi o czynnikach wywołujących różne choroby, nadwadze i problemach z układem krążenia. Obalają też wiele mitów, wykazują dowody naukowe, motywując do wprowadzenia do swego codziennego harmonogramu, chociaż kilku minut ćwiczeń dziennie, by zobaczyć korzyści dla naszego organizmu.

Podsumowanie recenzji

Książka Rozruszaj swój mózg nie jest niczym odkrywczym, gdyż od dawna mówi się o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna. Problem jest w tym, jak się do niej zmotywować i jaką formę wybrać, bo nie każda aktywność przynosi korzyści. Warto zatem poznać korzyści ukazane od strony naukowej i wyników badań, by utwierdzić się w przekonaniu, że trzeba ruszać się jak najwięcej. Autorzy przekonują, że wystarczy jedynie 30 minut na jakąś formę ruchu, by poczuć pozytywne jego skutki, a regularna aktywność ma pozytywny wpływ na pracę naszego mózgu, a tym samym na cały nasz organizm.


Mirosława Dudko