Przestań się bać, okładka
Literatura piękna Recenzje

Przestań się bać

Autor książki Przestań się bać ksiądz Piotr Pawlukiewicz (1960-2020) jest postacią powszechnie znaną w polskim kościele. Ten doktor teologii, często nazywany „legendą kaznodziejstwa”, stał się słynny ze względu na głoszone w kościołach w całej Polsce, także za pośrednictwem radia, a potem Internetu, kazania i rekolekcje. Był także autorem wielu książek o tematyce religijnej. Z ogromną mądrością, ale także prostotą i humorem mówił słuchaczom o Bogu, wierze i codziennym życiu człowieka wierzącego. Kapłan pozostawił po sobie wiele stron rękopisów, notatek i niepublikowanych kazań. Jego słowa powracają we wznowieniach dzieł czy publikacjach tworzonych na postawie pozostawionych dokumentów. Wydana w ubiegłym roku przez Wydawnictwo „Znak” książka Przestań się bać jest zbiorem ośmiu rozważań ks. Piotra Pawlukiewicza, których wyboru i opracowania dokonał redaktor „Znaku” Adam Gutkowski.

Przesłanie tomu

Zbiór kazań Przestań się bać podzielono na osiem części. Każda z nich składa się z fragmentu Ewangelii, po którym następuje nawiązujące do niego rozważanie księdza Pawlukiewicza. We wstępie Adam Gutowski wskazuje na ogólne przesłanie tego tomu, którym są słowa kierowane przez Jezusa do Jaira „Nie bój się, wierz tylko!”. Wybrane i umieszczone tu kazania mają pomóc czytelnikowi wyzbyć się lęku bycia chrześcijaninem, żeby zacząć „oddychać Panem Bogiem”.

Lektura przystępna dla każdego

Język zamieszczonych homilii w Przestań się bać jest żywy, typowy dla wypowiedzi ustnej, a nie tekstu pisanego. Słownictwo jest potoczne i barwne. Zdania są krótkie, nierzadko występują powtórzenia dla podkreślania ważności przekazywanych słów, czy parafrazy dotyczące tego samego stwierdzenia. Podczas lektury czuć pasję ich autora i głębokie przekonanie o słuszności wypowiadanych słów. To uwiarygodnia cały przekaz. W wypowiedziach znajdujemy wyjaśnienia ewangelicznego tekstu i wskazania do chrześcijańskiego życia zgodnie z nim. Swoje słowa wzbogaca i ilustruje licznymi przykładami zarówno z Pisma Świętego jak i z życia codziennego współczesnych ludzi znanych mu z jego kontaktów z wiernymi w konfesjonale czy podczas spotkań i rozmów. Opowiada o zachowaniach które powinny cechować chrześcijanina.

Humorystyczne teksty

Teksty te, mimo że podejmują tematy istotne i poważne nie są pozbawione elementów humoru typowego dla wypowiedzi księdza Piotra Pawlukiewicza. Wypowiedzi są przejrzyste i zrozumiałe dla każdego odbiorcy. Autor pokazuje w nich o Boga jako Troskliwego Ojca, który zawsze chce ludzi ratować: „Choćbyśmy zmarnowali nie wiem ile takich szans, Pan Bóg dla każdego z nas przygotował jakiś plan ratunkowy.” (str. 171). Jednocześnie podkreśla, że to nie Bóg ma się dopasować do ludzkiego świata, ale my ludzie musimy zaufać w pełni Jemu: „Tak często wygląda nasze chrześcijaństwo. Chcemy żyć z Bogiem, a jednocześnie próbujemy żyć trochę po swojemu, nie zmoczyć tego opatrunku, ominąć ten drażliwy punkt. Moi drodzy, to jest ogromne nieporozumienie. W wodzie trzeba się zanurzyć całym.” (str. 48). Czasem też stwierdza prowokacyjne: „Myślę, że Jezusowi bardziej podobają się ci, którzy odeszli niż ci, którzy trwają w takim zakłamaniu.” (str. 96).

Książka zmuszająca do refleksji

Słowa autora zmuszają do refleksji i przemyśleń. Szczególnie do zastanowienia się na tym jaka jest nasza relacja z Bogiem, jak wygląda nasza modlitwa i nasz udział w praktykach religijnych. Kaznodzieja wytyka nasze przywary i błędne przekonania: „My tak najchętniej podeszlibyśmy od tyłu, dotknęli, wzięli i zwiali. Nie chcemy wchodzić w relacje z Panem Bogiem.”(str. 114). Ale także pokazuje kierunek w jakim powinniśmy dążyć, wskazuje co w tym doczesnym życiu powinno być ważne. Nie jest to pozycja do przeczytania i odstawienia na półkę, ale materiał, do którego można, a nawet trzeba, wielokrotnie powracać. Sięgając po niego powtórnie zawsze odkryjemy coś nowego, odnajdziemy nie zauważony wcześniej przekaz ukryty między słowami, który na nowo coś w nas poruszy lub zmotywuje do zmiany.

Wydanie książki

Obok zawartości na uwagę i uznanie zasługuje również szata graficzna książki. Publikacja Przestań się bać jest przepięknie wydana. W twardej oprawie, staranie zredagowana, do tekstu dobrano pasujące zdjęcia czarno-białe lub zastosowano zielony filtr. Bardzo ciekawym zabiegiem jest wyróżnienie cytatów z wypowiedzi księdza na osobnej stronie na zielonym tle. W ten sposób istotne słowa zostają powtórzone i z łatwością zapadają w pamięć. Uśmiechnięta postać młodego księdza Pawlukiewicza z uniesionym w górę kciukiem przyciąga wzrok i wywołuje uśmiech na twarzy zachęcając do sięgnięcia po egzemplarz książki.

Podsumowanie recenzji

Publikację Przestań się bać skierowano do szerokiego grona odbiorców. Na pewno docenią ją wielbiciele twórczości charyzmatycznego księdza, ale z zainteresowaniem przeczytają ją także osoby, które do tej pory nie zetknęły się z jego słowami. Jest to lektura zarówno dla młodych jak i starszych. Osób wierzących jak i wątpiących, poszukujących swojej drogi do Boga. Każdy, kto po nią sięgnie odnajdzie w niej coś dla siebie. Coś co pasuje do jej życia. Książka ta znakomicie nadaje się także na prezent dla kogoś z kim chcemy się podzielić przesłaniem księdza Piotra Pawlukiewicza.

Elżbieta Molęda