Podręczny słownik przyjaciół i nieprzyjaciół Leszka Kołakowskiego
Leszek Kołakowski to z pewnością postać wielobarwna, której publikacje do dziś cieszą się uznaniem w kręgach naukowych. Jako filozof zajmował się kwestią ludzkiej duchowości, a jako eseista głównie rozważaniem konsekwencji wdrożenia w życie doktryny marksistowskiej. Dzięki swojemu dorobkowi naukowemu był ceniony w Polsce i za granicą, co zaowocowało naprawdę interesującymi znajomościami. Spotykał się z noblistami, laureatami licznych nagród, ludźmi szeroko pojętej sztuki oraz innymi myślicielami. Poprzez pryzmat jego życia oraz tych konkretnych relacji można ujrzeć ciekawy obraz Polski XX wieku. Postanowił to wykorzystać Zbigniew Mentzel w najnowszej publikacji pt. Podręczny słownik przyjaciół i nieprzyjaciół Leszka Kołakowskiego.
Zarys książki
Autor opierając się na pozostawionych przez Kołakowskiego notatkach, a także własnych wspomnieniach z profesorem w roli głównej, przybliża sylwetki wielu wybitnych Polaków. Oprócz oczywistych osiągnięć tychże postaci, na kartkach książki pojawiają się także anegdotki, czy mniej znane fakty z życia tak znamienitych osób. Dzięki temu czytelnik ma szansę poznać legendy od trochę innej, mniej posągowej strony. Może ujrzeć w nich prawdziwych ludzi – mających swoje bolączki, dziwne przyzwyczajenia, przeżywających przyjaźnie, ale i wzajemną niechęć. Dodatkowo oprócz informacji o osobach, z którymi podczas życia zetknął się Kołakowski, w książce znajduje się wiele ciekawostek o nim samym. Autor znał profesora osobiście, więc jako jeden z niewielu miał szansę przekazać szerszej publiczności prawdziwą wersję Leszka Kołakowskiego. Dzięki drobnym wtrętom, nieoczywistym uwagom oraz zabawnym historyjkom można ujrzeć wyjątkową, niespotykaną twarz profesora. Ludzką twarz.
Podsumowanie recenzji
Niestety to, co było najciekawszym zamysłem książki, a więc opowiedzenie o tak wielu ciekawych postaciach, okazało się ostatecznie jej głównym problemem. Nie sposób rzetelnie przedstawić sylwetki tylu wybitnych na przestrzeni niecałych trzystu stron. Musiało się to skończyć dość pobieżnym opisem postaci, wyjętym praktycznie z Encyklopedii. Z tego powodu lektura bywa momentami nużąca i wymaga od czytelnika większego skupienia. Niemniej jednak Podręczny słownik przyjaciół i nieprzyjaciół Leszka Kołakowskiego to interesująca próba sportretowania najciekawszych postaci XX wieku. Nie stanie się nagle bestsellerem, ale z pewnością spodoba się fanom twórczości Kołakowskiego, jak i wszystkim zainteresowanym polską historią współczesną.
Krystyna Kapelewska