Podniebie
Podniebie to powieść detektywistyczna poruszająca aktualne problemy społeczne. Powieść ciekawa i pełna tajemnic z przeszłości. Autorka, Agnieszka Graca, w ubiegłym roku otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru przyznawaną za powieść kryminalną i sensacyjną. Jej nowa książka też na nagrody i uwagę czytelników zasługuje.
Tajemnicze zaginięcie
Główny wątek powieści Podniebie dotyczy zaginięcia nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, Hanny Wierzbickiej. Gdy kobieta nie wróciła na noc do domu, jej mąż zaczął się martwić, wyruszył na poszukiwania. W końcu powiadomił policję oraz wynajął prywatnych detektywów. Hania umówiła się z koleżankami z pracy, one jednak tego nie potwierdziły. W jej terminarzu (a miała ich dwa) znaleziono dziwną literę „K”. Czy to tajemniczy kochanek? Czy żona uciekła od despotycznego męża? Dlaczego nie zabrała żadnych rzeczy? Czy Hania jeszcze żyje? Wątek sensacyjny poprowadzono znakomicie. Czytelnik wciąż trzymany jest w napięciu, mnożą się pytania, a rozwiązanie zagadki zaskakuje.
Główni bohaterowie
Para detektywów wynajęta przez męża zaginionej bohaterki, Iga i Igor są tu postaciami głównymi. Towarzyszymy im w poszukiwaniach, razem z nimi prowadzimy śledztwo i szukamy odpowiedzi na kolejne pytania. Iga i Igor odkrywają tajemnice z przeszłości zaginionej kobiety. Odpowiedzi kryją się w miejscowości o ładnej i ciekawej nazwie Podniebie. To tam mieszka nieznana mężowi rodzina Hani, stamtąd pochodziła jej pierwsza przyjaciółka, tam wydarzyła się tragedia. Jakie bolesne tajemnice kryje w sobie przeszłość Hani? Autorka tak skonstruowała fabułę, że czujemy się zaskoczeni, pomimo tego iż wcześniej wydawało się nam, że wszystko wiemy.
Powieść wielowątkowa
Powieść Podniebie porusza wiele wątków. Pani Graca świetnie przedstawia pracę nauczycieli, dużo mówiąc o tym, jak ona naprawdę wygląda. Poruszono też temat przemocy w rodzinie i seksualnego wykorzystania nieletnich. Rodzina to w ogóle trudny temat. Czasem bywa tak, że więzi z najbliższymi zostają zerwane na długie lata. Hania nie była w Podniebiu przez siedemnaście lat. Książka pani Agnieszki Gracy jest bardzo kobieca. Pisarka umiejętnie odmalowała wszystkie trudy i problemy kobiecego życia np. opiekę nad starszymi rodzicami. Powieść mówi też o traumie z dzieciństwa, która czasem nie daje o sobie zapomnieć. No i oczywiście poruszono problem zaginięcia i sposobów poszukiwania osób zaginionych.
Podsumowanie recenzji
Podniebie to bardzo dobra książka. Jej zalety to ciekawe i aktualne tematy społeczne, intrygująca zagadka kryminalna, świetny styl. Wśród bohaterów pojawiają się księża. Jest mowa o nierównościach małżeńskich i braku miłości w związku, a także mobbingu w pracy. Dużo tego. Sporo tematów, mnóstwo emocji. Czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Polecam każdemu.
Anna Sołtys