top, okładka
Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Nowości książkowe, które wciągają bez reszty!

Literatura kształtuje nasze poglądy, inspiruje do działania i pozwala spojrzeć na rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy. Każdy nowy tytuł to zaproszenie do podróży w nieznane, do odkrywania światów pełnych emocji, tajemnic i refleksji. Zapraszamy do odkrywania literackich perełek, które mogą stać się ulubionymi książkami.

10. Dom Starlingów

Dom Starlingów to nowa książka autorki bestselleru „New York Timesa” Dziesięć tysięcy drzwi! Mroczna opowieść osadzona w gotyckim klimacie, o małym miasteczku pełnym sekretów. Eden to podupadające miasteczko w Kentucky, gdzie woda jest skażona metalami, a powietrze przesycone pyłem z pobliskich kopalni. Miejsce to jest znane jedynie dzięki legendzie o Eleanor Starling, pisarce i ilustratorce z XIX wieku, która zniknęła bez śladu. Zanim to się stało, wybudowała nietypowy dom. Dziś mieszkańcy są zgodni: najlepiej byłoby zostawić rezydencję Starlingów – i jej ostatniego samotnego mieszkańca, Arthura – na pastwę losu. Opal zdaje sobie sprawę, że lepiej nie wchodzić w konflikty z nawiedzonymi domami ani tajemniczymi, posępnymi mężczyznami, jednak niespodziewana oferta pracy daje nadzieję na lepsze życie dla jej brata. Szybko jednak rezydencja Starlingów zaczyna przypominać jej coś, czego nigdy nie miała – prawdziwy dom. W obliczu rosnącego zagrożenia, Opal i Arthur muszą podjąć trudną decyzję: ujawnić dawno zapomniane sekrety i stawić czoła własnym demonom, albo pozwolić, by koszmary pochłonęły ich miasteczko. Jeśli Opal pragnie znaleźć swoje miejsce, będzie musiała o nie walczyć.

9. Miłość mojego (nie)życia

Miłość mojego (nie)życia to pięknie wydana nowość od Wydawnictwa Kobiecego. Główna bohaterka – Delphie – zakrztusiła się burgerem z mikrofali, a teraz… stoi w poczekalni zaświatów w swojej nieatrakcyjnej piżamie. Obok niej jednak pojawia się najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego kiedykolwiek spotkała – zarówno za życia, jak i po śmierci. Rozpoczynają rozmowę, a dla Delphie wszystko inne, nawet życie pozagrobowe, przestaje mieć znaczenie. Niestety okazuje się, że mężczyzna trafił tam przez przypadek i szybko wraca do świata żywych. Delphie liczyła na romans w zaświatach, ale wygląda na to, że nie ma na to szans. Jednak niespodziewanie dostaje ofertę powrotu na ziemię, by odnaleźć tajemniczego nieznajomego. To jej szansa na rozpoczęcie nowego życia i znalezienie miłości swojego życia. Jednak ma na to tylko 10 dni, a ów mężczyzna nawet nie pamięta, że kiedykolwiek się spotkali. Delphie prosi o pomoc swojego sąsiada Coopera, i razem przeszukują całe miasto. W trakcie poszukiwań Delphie zaczyna dostrzegać, że życie, którego wcześniej unikała, może być bardziej warte przeżycia, niż myślała.

8. Minecraft. Koniec Świata Podstawowego

Minecraft. Koniec Świata Podstawowego to finałowy tom przygód Morgana, Ash, Harper, Po, Jodi i Theo z serii „Saga Stonesword”. Akcja rozgrywa się zarówno w rzeczywistości, jak i w świecie Minecrafta. Tym razem rzeczywisty świat pogrąża się w chaosie – niszczycielska burza zagraża szkole Woodsword Middle oraz bibliotece. W grze również nie jest lepiej: zasady przestają działać, a Wielki Błąd rośnie w siłę, grożąc całkowitym zniszczeniem. Jodi, Ash, Morgan i ich przyjaciele muszą połączyć siły z innymi uczniami, aby zapobiec katastrofie. Czy uda im się odnaleźć ostatnią część Króla Przywoływaczy, zanim będzie za późno? To idealna lektura dla wszystkich fanów Minecrafta – nie tylko tych w wieku szkolnym!

7. Światło w cichą noc

Światło w cichą noc to pierwszy tom serii „Willa pod kasztanem” bestsellerowej autorki – Krystyny Mirek. Opowiada o losach dwóch rodzin mieszkających obok siebie w podkrakowskiej miejscowości. Antek Milewski wraca do rodzinnego domu po wielu latach, próbując zostawić za sobą bolesne doświadczenia i zacząć od nowa. Pobyt w starej willi babci przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, a Antek nie przestaje myśleć o jednym – dlaczego jego ojciec porzucił nagle rodzinę, kiedy Antek miał zaledwie sześć lat? Tymczasem Magda Łaniewska i jej dwaj bracia, którzy co roku uciekają na święta za granicę, tym razem postanawiają zostać w domu. Chłopcy chcą pomóc Magdzie zorganizować tradycyjną Wigilię dla jej chłopaka, który ceni rodzinne święta. Jednak przed nimi staje spore wyzwanie, a Magda zaczyna zastanawiać się, czy jej ukochany jest tego wszystkiego wart. To ciepła, pełna humoru opowieść o zwykłych ludziach, którzy zmagają się z życiowymi problemami, ale nie przestają szukać szczęścia. Idealna na jesienne i zimowe wieczory, ta historia poruszy wyobraźnię i ogrzeje serca.

6. Kronika Polaków

Kronika Polaków to nowość od Wydawnictwa Biały Kruk. Ta potężna publikacja była znana w środowisku historyków znających łacinę. Dopiero teraz, dokładnie pięć wieków po śmierci autora – Macieja z Miechowa – ukazało się pełne tłumaczenie Kroniki na język polski. Dzięki temu każdy może sięgnąć po to dzieło. Zaskakuje, że tekst wciąż zachowuje świeżość, a jego narracyjna siła jest równie porywająca, co kiedyś. Maciej z Miechowa, jak przystało na dawnych kronikarzy, cofa się do najdawniejszych czasów Polski – od Kraka i Lecha, przez kluczowe wydarzenia i postaci, aż po panowanie Zygmunta Starego. Kładzie nacisk na wartości, które dzisiaj nazwalibyśmy patriotycznymi: podkreśla chrześcijańskie korzenie Polaków, ich waleczność i gospodarność. Nie unika jednak wskazywania błędów, co czyni jego dzieło cenną lekcją historii także dla współczesnych Polaków. Współczesne wydanie wzbogacono o 47 oryginalnych drzeworytów z 1521 roku, które zdobiły pierwotną wersję „Kroniki”. Są to portrety imaginacyjne, dające wgląd w sposób myślenia i postrzegania epoki.

5. Stan nieważności

Stan nieważności to nowość od Wydawnictwa Prószyński. Jest to powieść psychologiczno-obyczajowa. Poznajemy Julitę – osiemnastoletnią dziewczynę, która jest wyjątkowo inteligentna i wrażliwa. Została plątana w ambicje i oczekiwania rodziców. Iwona, jej matka, to aktorka, której dawna sława już dawno przeminęła, ale ona wciąż usilnie o nią walczy. Stara się pogodzić wychowanie młodszego syna, trudności z najstarszym i wyrzuty sumienia wobec Julity. Zależy jej na tym, by rodzina wydawała się idealna. Ojciec to polityk o przeciętnych osiągnięciach, stara się utrzymać fasadę porządnego człowieka. Najstarszy syn jest rozpieszczony, a jego jedynym celem jest szybka sława i bogactwo. Z kolei najmłodszy Janek, choć najbardziej inteligentny z rodzeństwa, przedwcześnie dojrzewa i zaczyna radzić sobie sam. Gdy Julita ulega wypadkowi, jej sytuacja wywraca do góry nogami życie tej pozornie idealnej rodziny. Bliscy czekają, aż wybudzi się ze śpiączki, wierząc, że jej powrót rozwiąże wszystkie ich problemy. Ale czy sama Julita chce wrócić do rzeczywistości, którą zna?

4. Dejta spokój!

Mateusz Glen w kolejnej odsłonie Tej Jednej Ciotki! Dejta spokój! to drugi tytuł autora. Dalsze perypetie słynnej ciotki, która jest – jak czytamy – niekwestionowaną gwiazdą każdego drzewa genealogicznego, królową serc 2.0, mistrzynią stylu, carycą osiedla, nestorką rodu, przeciwniczką Maślakowej i papieżycą ciotkoizmu. Prawdziwą damą wypieków, liderką klubu wyszywania serwetek, a teraz wyrocznią pisarska. Mówi o sobie: Złota, a skromna. Mateusz Glen już pierwszą książką zyskał sobie rzeszę fanów, po lekturze drugiej części ich grono zapewne się powiększy.

3. Roślinna Baza. Tofu

Roślinna Baza. Tofu to nowość od Wydawnictwa Otwarte. Maja Jaworowska i Karolina Paciorek to osoby znane w internecie jako Roślinna Baza i entuzjastki tofu. Zapraszają czytelników do odkrywania świata, w którym tofu rządzi na talerzu. W książce jest bardzo dużo inspirujących tytułów. Dowiemy się między innymi jak zrobić aksamitny tofurnik z białą czekoladą, nie-jajko sadzone, a nawet nuggetsy. Bo autorki przekonują, że z tofu zrobić można nawet i to! Tofu to w końcu doskonałe źródło roślinnego białka. Warto je poznać.

2. Skrzep

Skrzep to piąty tom serii kryminalnej Roberta Małeckiego z komisarzem Bernardem Grossem w roli głównej. Michał Arłak, po zamordowaniu swojej żony i córki, wiesza się w przydomowej szopie. Przy jego nogach leży zakrwawiony drewniany młotek, a dom pełen jest krwi. Bernard Gross rezygnuje z planowanego lotu do Anglii i zaczyna śledztwo w tej sprawie. Chociaż pozornie zbrodnia wydaje się jasna, zbyt wiele szczegółów nie daje Grossowi spokoju. W miarę jak zagłębia się w sprawę, Gross odkrywa, że to śledztwo staje się dla niego coraz trudniejsze, zwłaszcza gdy zespół śledczych zostaje niespodziewanie rozwiązany przez zwierzchników. Dodatkowo, Gross musi zmierzyć się ze swoimi wewnętrznymi demonami, które coraz mocniej wciągają go w otchłań szaleństwa.

1. Wino po ludzku

Iwo Świerblewski jest autorem świetnie przyjętej książki Wino po ludzku. Zaprasza do wspólnej przygody po świecie wina. Jak zapewnia – nieważne czy otwieramy butelkę za parę groszy czy za całą wypłatę – pasję do wina można poczuć każdy. Z tej książki dowiemy się między innymi jak rozpoznać dobre wino i nie dać się nabrać na kwasiora, jakie wino wybrać na wesele, jakie wina warto znać i nie zrujnować przy tym portfela, a także jak unikać win zalegających na sklepowych półkach.

Zaczytana