Nowości książkowe, które wciągają!
Rynek wydawniczy nie zwalnia tempa, a najnowsze premiery książkowe już czekają, aby zachwycić czytelników. Dostajemy wiele wyjątkowych tytułów, które poruszają szerokie spektrum tematów i stylów. Odkryjmy razem, co nowego przynosi świat literatury.
10. Wolontariuszka
Wolontariuszka to tytuł wydany w serii „Wielkie Litery” – w specjalnym formacie z dużą czcionką, dostosowaną dla seniorów oraz osób z problemami wzroku. Poznajemy Lilianę – absolwentkę stomatologii. Praca w gabinecie dentystycznym matki zdecydowanie nie jest spełnieniem jej marzeń. Pierwszy bunt wywołuje poważne konsekwencje – dziewczyna musi stanąć na własnych nogach. Pocieszenie znajduje w wolontariacie w fundacji Cztery Kopyta, jednak i tam, po objęciu funkcji prezesa przez Bartka, pojawiają się komplikacje. Liliana zostaje wciągnięta w wir manipulacji, ciągłej potrzeby pomagania zwierzętom i walki z poczuciem, że nie spełnia oczekiwań ani matki, ani innych osób. Jej poszukiwania własnej tożsamości prowadzą do coraz większych kłopotów. Czy fundacja Cztery Kopyta przetrwa nieuczciwe działania Bartka? Czy Liliana wyjdzie z tarapatów, w które sama się wpędziła, pragnąc pomagać? A może w końcu zrozumie, że relacja z narcystyczną matką nie jest tym, czego naprawdę potrzebuje?
9. I niech wszystko będzie w porządku
Urszula Hryniewicka w książce I niech wszystko będzie w porządku pokazuje jak w pięciu prostych krokach uporządkować każde pomieszczenie i co zrobić, aby utrzymać dom w czystości i doskonałej organizacji na stałe. Dowiemy się też, jak skutecznie walczyć z prokrastynacją. Autorka podpowie jak łatwo usunąć zabrudzenia przy pomocy naturalnych składników, które mamy w domu. Nauczymy się, jak przygotować domowe środki czystości, takie jak mleczko do czyszczenia, proszek do prania czy płyn do płukania tkanin. To bardzo praktyczna i wartościowa książka.
8. Harry Potter. Święta w Hogwarcie
Harry Potter. Święta w Hogwarcie to nowa, ilustrowana książka bożonarodzeniowa. Prawdziwa gratka dla fanów Harry’ego Pottera. Możemy wybrać się do Hogwartu na świąteczne przygotowania, wzbogacone pięknymi ilustracjami autorstwa Ziyi Gao. Jedna z najbardziej uwielbianych scen z pierwszej części serii „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” została przedstawiona w bogatej oprawie graficznej, zapewniając wyjątkową, świąteczną przygodę. Dzięki pełnym życia i uroku ilustracjom, książka przenosi czytelnika w magiczną atmosferę pierwszych świąt Harry’ego spędzonych w Hogwarcie, pełnych radości i świątecznego klimatu.
7. Smaki świata
Zuza Lisowska, autorka książki Smaki świata, odwiedziła 45 krajów, a podróże rozbudziły w niej pasję do gotowania. W każdym nowym miejscu testowała lokalne specjały, rozmawiała z kucharzami i podpatrywała, co jedzą mieszkańcy, aby później w domu odtworzyć smaki, które ją urzekły. Powstała kolekcja 100 unikalnych przepisów, które zapraszają nas w kulinarną podróż tropem Zuzy! Odkryjemy śniadania z różnych zakątków świata, uliczne dania sprzedawane z food trucków oraz desery, które zaskakują. Tajskie zielone curry, greckie souvlaki, koreańskie placuszki hotteok, meksykańska sopa asteca, a może szwedzkie bułeczki kardamonowe? To idealne pomysły na wspólne gotowanie z przyjaciółmi i odkrywanie kuchni z różnych kultur.
6. Wojenny pamiętnik
Wojenny pamiętnik to przejmujący pamiętnik kobiety, która po prostu chciała przeżyć. Jest to niezwykle poruszająca relacja z powstania, ukazana z zupełnie innej perspektywy – oczami zwykłej mieszkanki Warszawy. Siła tych wspomnień polega na tym, że przedstawiają one rzadko spotykany punkt widzenia kobiety, której jedynym pragnieniem było przetrwanie wojennej zawieruchy i powrót do normalnego życia, mimo trudnych do zapomnienia traum. Przynajmniej na tyle, na ile to było możliwe. Zofia Rogowska nie brała udziału w walkach, lecz po powstaniu, podobnie jak tysiące innych warszawiaków, trafiła w tryby nazistowskiej machiny śmierci. Została wysłana do obozu przesiedleńczego w Pruszkowie, a następnie do KL Ravensbrück, Bergen-Belsen, Auer (Sachsenhausen) i Clausthal-Zellerfeld. W swoim pamiętniku Rogowska szczegółowo opisuje przerażające doświadczenia z obozów.
5. Kicia Kocia w pociągu
Kicia Kocia w pociągu to kolejna książeczka, w której mali czytelnicy mogą śledzić przygody Kici Koci i jej młodszego brata. Dzieci uwielbiają te opowiadania ze względu na barwne ilustracje, interesujące wydarzenia oraz bohaterów, z którymi łatwo mogą się utożsamić. Kicia Kocia razem z tatą wybierają się na wycieczkę pociągiem. Dziewczynka najpierw poznaje dworzec i peron, a następnie wsiadają z tatą do wagonu, gdzie znajdują swoje miejsca. Podczas podróży poznają sympatycznych współpasażerów oraz życzliwego konduktora.
4. Dom utraconych
W książce Dom utraconych poznajemy profilerkę kryminalną – Carmen Rodriguez. Wraca ona do swojego rodzinnego miasta w Hiszpanii. Gdy dochodzi tam do brutalnego morderstwa, Rodriguez dołącza do lokalnej policji, by wspólnie z inspektorem Javierem Bardenem odnaleźć sprawcę. Ich determinacja rośnie, gdy odkrywają kolejną ofiarę, co wskazuje na działanie seryjnego mordercy. Obrażenia ofiar przypominają Carmen o dawnych zbrodniach sprzed lat. Wszystkie ślady prowadzą do tajemniczego domu Cortijo Jurado i mrocznej historii jego dawnych właścicieli. Śledztwo nie jest jedynym problemem – profilerka zmaga się też z własną przeszłością, która powraca w nieoczekiwany sposób.
3. Irena Santor. Tych lat nie odda nikt
Książka Irena Santor. Tych lat nie odda nikt to artystyczny i osobisty portret jednej z najwybitniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Irena Santor, obecna na scenie dłużej niż Tina Turner i niemal tak długo jak Rolling Stonesi, występowała przed takimi osobistościami jak Królowa Matka Elżbieta Bowes-Lyon, Józef Stalin, Mao Zedong czy Jan Paweł II. Jej życie to dowód na to, że marzenia można spełnić. Urodzona w skromnej rodzinie na małej wsi, Santor dzięki swojemu talentowi i niezłomnej determinacji osiągnęła szczyt popularności. Choć oficjalnie zakończyła karierę, jej wierna publiczność wciąż z nadzieją czeka na jej powrót. Autorem książki jest Jan Osiecki. To dziennikarz i autor literatury faktu, który pracował m.in. dla Programu III Polskiego Radia, „BusinessWeek” i „Newsweek”. Jest autorem wywiadów rzek.
2. Spowiedź szlachciców
Jak naprawdę wyglądało życie polskiej szlachty? Dlaczego z takim oddaniem uderzali głową o posadzkę? Ile mogli wypić i dlaczego na ucztę zabierali ze sobą testament? I jak na to wszystko patrzył sam król? Odpowiedzi na pytania znajdują się w książce Spowiedź szlachciców. Dowiadujemy się, że szlachta nie przejmowała się codzienną pracą – od tego mieli chłopów i sługi. Sami zaś oddawali się ucztom, gdzie wódka, piwo, wino i miód pitny lały się bez końca. Czasem uczestniczyli w sejmach i sejmikach, a przy okazji korzystali z usług prostytutek. Kiedy już zaspokoili te „podstawowe” potrzeby, zajmowali się procesami, burdami i pojedynkami – wszystko po to, by bronić swojego honoru i racji.
1. Gra o tron. Oficjalna książka kucharska
Gra o tron. Oficjalna książka kucharska to kulinarny przewodnik po Siedmiu Królestwach, zawierający 80 przepisów, dzięki którym możemy ucztować niczym bohaterowie Gry o tron autorstwa George’a R.R. Martina. Opierając się na tradycjach kulinarnych zarówno szlachetnie urodzonych, jak i zwykłych mieszkańców krainy, nauczymy się przygotowywać takie dania jak pieczone żeberka dzika, Dothrackie krwiste paszteciki, dornijska pasta z pieczonej papryki, pentoskie curry z grzybów, suchary Żelaznych Ludzi, podpłomyki czy zimowa herbata z Winterfell. Każdy przepis jest zilustrowany apetycznymi zdjęciami i pięknymi drzeworytami. Stoły tu uginają się od smakołyków, kielichy są pełne, a zima zawsze nadchodzi.
Zaczytana