top 10, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Literackie świeżości dla każdego mola książkowego!

W świecie literatury nie brakuje tytułów, które inspirują, uczą i bawią. Oto 10 wyjątkowych książek, które warto dodać do swojej listy lektur. Żądło to pełen napięcia kryminał, który wciągnie każdego fana zagadek. Po co nam inteligencja? Dlaczego mądrzy ludzie podejmują głupie decyzje? odkrywa tajemnice ludzkiego umysłu, a Kortyzol – jak oswoić hormon, który rządzi twoim życiem pomaga zrozumieć, jak radzić sobie ze stresem. Proszę to wzruszająca powieść o trudnych relacjach międzyludzkich, a Baumgartner zabierze cię w głąb historii wojennych. Kryzys w Babilonie odkrywa mechanizmy manipulacji politycznej. Dla miłośników emocji: Zapach po burzy oraz romantyczna Miłość po sąsiedzku. Dzieciom zaś spodobają się Pucio w mieście oraz przygody Antka z babcią na podniebnym szlaku. Każda z tych książek ma coś wyjątkowego do zaoferowania, niezależnie od wieku i zainteresowań!

10. Antek z babcią na podniebnym szlaku

Nakładem Wydawnictwa Dwukropek ukazała się kolejna książka z przygodami Antka – Antek z babcią na podniebnym szlaku. Zbliżają się urodziny tytułowego bohatera, ale chłopiec jest trochę zaniepokojony. Według prognozy pogody tego dnia ma padać, co oznacza, że planowane wielkie przyjęcie w ogrodzie może się nie odbyć. Antek stara się upewnić, że nikt nie będzie przeszkadzał pająkom, wierząc, że to może uchronić przed deszczem. Babcia jednak wyjaśnia mu, że to tylko zabobon. Potem pokazuje Antkowi balon na gorące powietrze, który należy do niej. Dzięki niemu mogą wyruszyć na niezapomnianą podróż pod niebem, niezależnie od pogody.

9. Miłość po sąsiedzku

Miłość po sąsiedzku to nowość od Wydawnictwa Replika. Monika wraca do rodzinnej wsi po pięciu latach przerwy, aby na prośbę ciężko chorego wuja sprzedać jego gospodarstwo. Na miejscu spotyka Olka, swojego najlepszego przyjaciela z dzieciństwa, w którym była skrycie zakochana. Okazuje się, że pięć lat rozłąki nie wystarczyło, by stłumić jej uczucia. Monika stara się trzymać dystans, nie chcąc dodatkowo ranić swojego serca. Olek natomiast pragnie odbudować ich relację, nie mając pojęcia o tajemnicy, którą kobieta przed nim ukrywa. Zdeterminowany, by zbliżyć się do Moniki, Olek otrzymuje wsparcie od przyjaciół, rodziny, a nawet miejscowego weterynarza, u którego Monika kiedyś planowała odbyć praktyki.

8. Pucio w mieście

Wydawnictwa Nasza Księgarnia wypuściło kolejne przygody Pucia. Tym razem bohater i jego rodzina spędzają czas w mieście. Odwiedzimy plac budowy, supermarket, dworzec kolejowy, park, gabinet taty oraz wystawę cioci Igi. Z tym uroczym malcem, który jest ulubionym kompanem dzieci w nauce mówienia, z pewnością nie zabraknie atrakcji. Szósta część serii o Puciu – Pucio w mieście – jest idealna zarówno dla młodszych dzieci, jak i starszych przedszkolaków. Jej zadaniem jest wzbogacenie słownictwa malucha o nowe nazwy przedmiotów i działań, a także rozwijanie umiejętności opowiadania.

7. Zapach po burzy

Zapach po burzy to nowość od Prószyńskiego. Jola, samotna matka z małego miasteczka, wychowuje dwójkę nastoletnich dzieci i prowadzi rodzinny sklep spożywczy, który lata świetności ma już dawno za sobą. Obecnie zmaga się z trudnościami, próbując przetrwać w rywalizacji z dużymi dyskontami. Każdy dzień to dla niej walka o przetrwanie. Do miasteczka przyjeżdża Ela, najbliższa przyjaciółka Joli z czasów liceum, która teraz odnosi sukcesy jako menedżerka w korporacji. Mimo pozorów, życie Eli dalekie jest od ideału – każdego dnia czuje, że jej życie gaśnie. Powraca, by zamknąć pewne sprawy i pożegnać się. Życie Joli, pełne trudów, zostaje nagle zakłócone przez burzę. Przestaje działać prąd, internet i telefony, a nad miasteczkiem unoszą się kłęby dymu. Miejscowość zostaje odcięta od świata. Czy to początek apokalipsy, czy po prostu poważna awaria? Jola dostrzega w tym chaosie szansę, by odmienić swoje życie. I rozpocząć wszystko od nowa.

6. Kryzys w Babilonie

Kryzys w Babilonie to rozmowa pełna trafnych pytań i szczerych odpowiedzi. Obowiązkowa lektura dla fanów polskiego rocka, a także dla tych, którzy cenią autobiografie takie jak Desperado Tomasza Stańki. Był siłą napędową polskiego undergroundu, współzałożycielem kultowych zespołów takich jak Kryzys, Izrael, Brygada Kryzys i Armia, a ostatnio wcielił się w jedną z głównych postaci w kontrowersyjnym musicalu „Polskie gówno”. W rozmowie z Rafałem Księżykiem Brylewski dzieli się opowieściami, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Mówi o dziadku malarzu, dzieciństwie wśród artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, pierwszych krokach w muzyce oraz o punk rocku i reggae w realiach PRL-u, a także o Jarocinie i życiu rockandrollowym.

5. Baumgartner

Baumgartner to najbardziej delikatna i refleksyjna powieść Paula Austera – pełna emocji, głębokiej tęsknoty oraz zachwytu nad nieprzewidywalnością ludzkiego życia. Profesor Sy Baumgartner wciąż żyje w cieniu tęsknoty za swoją ukochaną Anną. Echo jej głosu nieustannie go otacza, wywołując wspomnienia: pierwszego spotkania, długich rozmów, namiętnej miłości, a także jej nagłej i tragicznej śmierci. Każdy telefon, przypalony garnek czy nieoczekiwana wizyta dawnej kochanki przypominają mu o powrocie do szarej rzeczywistości. Gdy nagle w jego życiu pojawia się młoda studentka z odległego zakątka kraju, Sy zaczyna dostrzegać, że każda nowa osoba może zmienić bieg jego losu.

4. Proszę!

Proszę to szalona podróż pełna tygrysów, górskich jaków, magicznych zamków i niezliczonych kosmicznych ropuch. Nigdy wcześniej „proszę” nie miało tak wielkiego znaczenia. To radosna, pełna humoru i zupełnie nieprawdopodobna książka, która rozbawi was do łez. Gdy pewien chłopiec zapomniał o ważnej zasadzie – mówieniu „proszę” – skutki okazały się znacznie bardziej DZIWNE, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

3. Kortyzol

Kortyzol to hormon, który nie tylko pomaga wstać z łóżka, ale także motywuje do działania, ostrzega przed niebezpieczeństwem i chroni przed skutkami stresu, głodu, czy ekstremalnych temperatur. W obliczu stresu, aktywuje mechanizm „walki lub ucieczki”, przygotowując organizm do reakcji. Jednak jego długotrwałe, podwyższone stężenie może prowadzić do wypalenia, problemów zdrowotnych, zaburzeń snu i obniżonej odporności. Dr n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalistka z zakresu ginekologii i endokrynologii, dzieli się swoją wiedzą w pierwszej polskiej książce o kortyzolu. Przystępnie tłumaczy, jak działa ten potężny hormon i jak go oswoić, by stał się naszym sprzymierzeńcem. Kortyzol to praktyczny przewodnik oparty na najnowszych badaniach, który pomoże zrozumieć ten hormon i nauczy, jak go kontrolować.

2. Po co nam inteligencja? Dlaczego mądrzy ludzie podejmują głupie decyzje

Po co nam inteligencja? to książka o zaskakujących i czasem zawodnych ludzkich umysłach oraz zaproszenie do zmierzenia się z wyzwaniami, przed którymi stoi cała ludzkość. W erze sztucznej inteligencji Manuel Martín-Loeches stawia kluczowe pytanie: Czy człowiek w pełni wykorzystuje potencjał swojego umysłu? Jako światowej klasy specjalista w dziedzinie badań nad inteligencją, autor odkrywa fascynującą prawdę o naturze ludzkiego rozumu. Udowadnia, że często jesteśmy podatni na fałszywe narracje, co prowadzi nas do nieracjonalnych decyzji. Wprowadza nas w świat ludzkiego poznania, pokazując również podobieństwa w sposobie myślenia ludzi i zwierząt. Przykłady mądrości delfinów, empatii słoni czy kreatywności kruków ukazują, jak różne istoty wykorzystują swoje umysły.

1. Żądło

Ta szeroko komentowana powieść – Żądło – została uznana przez wielu krytyków za jedną z najlepszych w ostatnich latach. Przyniosła autorowi liczne wyróżnienia, w tym prestiżowe nagrody takie jak Eason Novel of The Year oraz Nero Gold Prize. Ponadto, znalazła się w gronie finalistów Nagrody Bookera. Barnesowie, niegdyś bogata rodzina, zostają przedstawieni w momencie, gdy globalny kryzys finansowy niszczy ich majątek. Bankructwo finansowe prowadzi do emocjonalnego rozkładu. W prowincjonalnym miasteczku krąży pytanie, czy za upadek salonu samochodowego odpowiadały moralne decyzje. Tymczasem Imelda, była miss hrabstwa, udaje przed sąsiadami, że wszystko jest w porządku, choć wewnątrz domu rozgrywa się tragedia. Ich córka Cass, obiecująca poetka, coraz częściej sięga po alkohol. Młodszy syn, PJ, bojąc się przyznać, że ma za małe buty, pragnie uciec z domu. Jego ojciec również unika rzeczywistości. Rodzina zadaje sobie pytania o swoje miejsce w życiu, jednak nikt nie rozmawia o swoich emocjach. Jedyną osobą próbującą ich połączyć jest mały PJ, lecz nikt z rodziny nie chce otwarcie wyrazić swoich uczuć. Czy uda mu się to osiągnąć?

Zaczytana