Leśne gotowanie, Piotr Ciemny
Dzisiaj zrecenzuję pięknie wydaną książkę Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni. Autor – Piotr Ciemny – pokazuje nam dary natury. Przekonuje, że sezon piknikowy trwa cały rok.
Krótki poradnik
Piotr Ciemny w książce Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni daje nam praktyczne wskazówki na temat przebywania w lesie. Autor przygotował listę rzeczy niezbędnych na biwak. To na przykład zapałki, apteczka, baniak z wodą, żeliwne naczynie. Przy gotowaniu w lesie warto polubić się z puszkami i słoikami, bo nie ma całego dnia na gotowanie, warto planować menu wcześniej i wybierać rzeczy, które szybko się gotują. Przyrządzone potrawy mają być pyszne, ale proste. Nie ma sensu kombinować. To tylko kilka z przytoczonych przez autora wskazówek. Ponadto dowiemy się jak zachować się, gdy spotkamy w lesie… dzika. Warto wiedzieć takie rzeczy, nie tylko przy planowaniu pikniku.
Roślinne potrawy z naturą w tle
Piotr Ciemny w Leśnym gotowaniu. Chwasty od kuchni pokazuje z jakich roślin możemy korzystać. Nigdy nie pomyślałabym, że jest ich tak dużo! Dowiemy się co warto zbierać w lesie iglastym a co w liściastym. Opisom roślin towarzyszą zdjęcia, by czytelnik nauczył się odróżniać rośliny. Przykładowo z sosny zwyczajnej warto zbierać igły, kwiatostan, młode szyszki i korę. Z brzozy zbieramy sok na przedwiośniu, podczas pierwszych słonecznych dni, zaraz po roztopach. Młode liście, gorzkawe w smaku, nadają się do smoothie, dań jednogarnkowych i gulaszy. Natomiast gałązki jałowca mają piękny zapach i świetnie sprawdzą się jako aromat przy ognisku i grillu. Jeśli zaś chodzi o drzewa liściaste to przykładowo pąki kwiatowe lipy są smaczne i słodkie. Nadają się do marynowania, kandyzowania. Pąki liściowe będą pyszne na surowo.
Chwasty od kuchni
Najobszerniejszą część książki stanowią przepisy. Każdy ma listę składników, opis wykonania i zdjęcie. Przepisów jest tu bardzo dużo. Przykładowo dowiemy się jak zrobić bitą śmietanę ze słoika, zupę warzywną z pokrzywą, pieczone bakłażany z prażonym słonecznikiem, placki z ogniska. Poniżej przedstawię jeden z przepisów na fermentowane jagody, borówki, maliny borowiki.
Składniki: jagody lub grzyby 500 g, sól kłodawska 10 gram.
Sposób przygotowania: zamrożone owoce wymieszaj w misce z solą, następnie przełóż do szczelnie zamkniętego słoika. Jeśli masz obciążnik albo mały talerzyk, przygnieć nimi składniki tak, żeby się z czasem zanurzyły w swoich sokach. Fermentuj przed 5-6 dni.
Podsumowanie
Książka Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni jest warta polecenia. Ma trwałą oprawę. Treść dopełniają piękne zdjęcia. Co więcej, publikację Piotr Ciemny wypełnił samymi przydatnymi informacjami. Wiedzę aż się chłonie. W końcu trudno się nie zgodzić z autorem, że dzikie zioła, chwasty, leśne pokarmy uzależniają. „Będziesz niczym pan Paszczak z Muminków, analizować, czy to lub tamto dzikie ziółko trafiło już do twojego zielnika”. Polecam.
Zaczytana