Jackie. Publicznie, prywatnie, sekretnie
Jacqueline Lee „Jackie” Bouvier Kennedy Onassis – każdy z nas słyszał o tej wyjątkowej kobiecie, która stała się jedną z najważniejszych postaci XX wieku. Dziennikarka, żona tragicznie zmarłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, życiowa partnerka jednego z najbogatszych ludzi świata… Jednakże wszystko to nie mówi nam prawdy o tym, jakim była ona człowiekiem. I tu z pomocą przychodzi nam niezawodna literatura, a dokładniej rzecz ujmując biograficzna książka Johna Randalla Taraborrelliego pt. Jackie. Publicznie, prywatnie, sekretnie, która to ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kobiece.
Biografia inna niż wszystkie
W książce Jackie. Publicznie, prywatnie, sekretnie mamy fascynujące i w mej ocenie dość zaskakujące spojrzenie na życie tytułowej bohaterki. Przede wszystkim przedstawione nie koniecznie w klasycznie chronologiczny sposób, ale ukazujące ważne zdarzenia i postacie, które uczyniły Jackie słynną i silną kobietą. Począwszy od tragicznego dnia śmierci Johna Kennedy’ego, poprzez okoliczności jego poznania, czy też chwilę pojawienia się w jej życiu greckiego multimilionera Aristotelisa Onasisa. To zaś prowadzi do opowieści o jej rodzinie, trudnej relacji z matką. O bliskiej zażyłości z siostrą Lee, dziennikarskiej karierze, czy też codzienności życia Pierwszej Damy Ameryki. I oczywiście autor poświęcił tu najwięcej uwagi jej małżeństwu z Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Gorszym i lepszym ich wspólnym chwilom, dniu zamachu, śmierci i życiu po tym dramacie. Jednakże są i inne, ważne kwestie. Nowe małżeństwo, nie najłatwiejsze relacje z dziećmi, spotkania z wielkimi postaciami na czele z Michaelem Jacksonem i Madonną. Wreszcie poruszająca relacja o zasłużonej, spokojnej starości.
Jackie prywatnie
Jackie. Publicznie, prywatnie, sekretnie to książka oparta na setkach wywiadów z osobami, które znały Jackie. Jak i również na materiałach pochodzących z rodzinnych zbiorów. Mówię o tym z tego względu, że to właśnie dzięki faktom, szczegółom i anegdotom niekoniecznie powszechnie znanym, powstała tak dobra, poruszająca i zarazem w mej ocenie szczera publikacja. Mamy tu bowiem nie tylko to, co znane i dyplomatyczne, ale też i bolesne sekrety z życia tej wyjątkowej kobiety. Odnoszą się do jej trudnych rodzinnych relacji, do nieporozumień z Johnem. Do jej stosunku do romansów męża, czy też choćby niechęci dzielenia się ze światem rodzinnymi sekretami. To rzeczy ciekawe, w jakiejś mierze kontrowersyjne, ale też i potrzebne do tego, by książka ta ukazała nam prawdziwą osobę Jackie. Nie zaś tę znaną z okładek czasopism.
Wciągająca narracja książki
To literatura faktu, ale przedstawiona w sposób zbliżony do obyczajowej. Czasami wręcz sensacyjnej powieści. Przede wszystkim autor daje nam tu informacje podane w bardzo intrygujący sposób. Wzbogacone licznymi dialogami, jak i wreszcie w zawsze zaskakującym układzie. Nie możemy być pewni tego, że oto czytając o wydarzeniach z połowy lat 60-tych nagle nie przeniesiemy się o dekadę wstecz lub też do przodu. W mej ocenie taki koncept autora sprawia, że książka Jackie. Publicznie, prywatnie, sekretnie jest fascynującą i nieodgadnioną przygodą do samego końca. Oczywiście życie Jackie wiązało się również z dziejami ówczesnego świata. Autor także poświęcił im wiele miejsca i uwagi. Na czele z zimną wojną i zagrożeniem nuklearnego konfliktu. Od niego, wedle historyków, dzieliło świat wówczas mniej, aniżeli kwestia jednego telefonu i jednego rozkazu. Obok polityki mamy tu również piękne spojrzenie na kulturę lat 60-tych i 70-tych. Z muzyką, literaturą, czy też kinem na czele. To wszystko czyni kompletną tą relację o życiu Jackie.
Jackie – kobieta o silnym charakterze
Treści książki Jackie. Publicznie, prywatnie, sekretnie dopełnia także bogaty zestaw zdjęć, które ukazują prywatne i publiczne życie Jackie. Zarówno chwile piękne i szczęśliwe, gdy kochała całym serem i gdy była kochana, jak i też najczarniejsze z dni. Z datą 22 listopada 1963 roku na czele, gdy to zmarł 35. prezydent Stanów Zjednoczonych. I jest w tym coś naprawdę niezwykłego. Oto spoglądamy na tę zawsze piękną i szykowną kobietę z fotografii, zadając sobie pytanie o to, co ona czuła w tych chwilach. Nie możemy wyjść jednocześnie z podziwu dla jej siły charakteru, który kazał grać rolę wielkiej, wspaniałej, zawsze wyjątkowej i przyjmującej wszystko z godnością, damy.
Podsumowanie recenzji książki
Najważniejszym pozostaje zatem pytanie, czy książka ta pozwala nam poznać i zrozumieć Jackie Kennedy Onassis w większym stopniu, aniżeli wcześniej? Otóż moim skromnym zdaniem, tak. Tak, z uwagi właśnie na te wszystkie rozmowy z ludźmi, którzy znali Jackie i którzy byli świadkami jej pięknych i gorzkich chwil życia. One w jakiejś mierze „odpomnikowują” obraz tej wyjątkowej kobiety, czyniąc ją bardziej podobną do nas, bardziej ludzką. To Jackie, która chciała kochać i chciała mieć niezwykłe życie. W jakiejś mierze udało jej się to osiągnąć, ale też i poniosła przy tym bardzo wysoką cenę. Jackie. Publicznie, prywatnie, sekretnie, to znakomita, fachowo napisana, porywająca i przede wszystkim autentycznie poruszająca biografia. To książka, która odsłania sekrety i zarazem pozwala nam poznać Jackie w sposób dotąd nie możliwy. To też najlepiej świadczy o tym, z jak dobrą i wartościową literaturą mamy tu do czynienia. I dlatego też gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto.
Urszula Janiszyn,
I, po lekturze…