Top, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Gorące nowości książkowe tej jesieni!


Nowe książki to dla miłośników literatury zawsze wydarzenie pełne oczekiwań. W dzisiejszym przeglądzie przedstawię wybrane nowości, które już teraz zdobywają uznanie czytelników.

10. Wybaczam ci

Wybaczam ci? to poruszająca i refleksyjna historia, która ukazuje moc wybaczenia. Nie tylko innym, ale również samemu sobie. Główni bohaterowie to Anastazja, Helena, Edmund i Łukasz. Los wystawił ich na ciężkie próby. Każde z nich, mierząc się z trudnościami, powoli traci wiarę w lepszą przyszłość. Dzieli ich niemal wszystko – od wieku, po różnice w podejściu do życia. Jednak magia świąt niesie ze sobą nadzieję na odmianę. W obliczu wyzwań bohaterowie odnajdują siłę, by zawalczyć o swoje życie i szczęście. Czy świąteczna atmosfera Gniewina przyniesie im szczęście? Warto sięgnąć po tę lekturę, która wypełniona jest wzruszającymi momentami.

9. Wojna okiem generała

Autorem książki Wojna okiem generała jest Jarosław Kraszewski. To generał brygady Wojska Polskiego. Karierę wojskową rozpoczął jako podchorąży w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu. Był między innymi dowódcą dywizjonu artylerii samobieżnej w 23 Brygadzie Artylerii Armat w Zgorzelcu, służył w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W 2015 roku został dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W książce uchyla rąbka tajemnicy, pokazując kulisy wojny toczącej się tuż za naszą wschodnią granicą. Odpowiada na pytania o gotowość polskich sił zbrojnych, opisuje możliwy scenariusz wojny nuklearnej i potencjalnego ataku na Polskę. Dzieli się także swoją wiedzą o taktykach wojennych. Wspomina również o żołnierzach z krajów wschodnich, którymi dowodził podczas misji w Iraku, i porusza kwestie związane z tym, kto czerpie zyski z wojny oraz czy jej koniec jest bliski.

8. Flora i tajemnicza paczka

Flora i tajemnicza paczka to kolejna książka z serii o przygodach Flory i jej rodziny. Tym razem pełna jest świątecznego klimatu, zaskakujących wydarzeń i humoru. Święta już za pasem. Kurierzy starają się dostarczyć wszystkie przesyłki na czas. Jeden z nich właśnie dzwoni do drzwi Flory. Przyniósł ogromną paczkę! Co się w niej kryje? Nikt nie ma pojęcia, bo nikt niczego nie zamawiał. Może to śnieg? A może to przybyła Świąteczna Brygada Sprzątających Bałwanów? Albo elfy, które przyniosły ze sobą zapach świeżo upieczonych pierniczków – w całym domu czuć wanilię, goździki i cynamon. A może to choinka z gwiazdą z nieba na czubku? Trzeba sprawdzić, co skrywa tajemnicza przesyłka! Czego Flora się spodziewa?

7. Lubiąż. Biografia Cudu Polski

Lubiąż. Biografia Cudu Polski to nie tylko historia Dolnego Śląska, ale także Polski, ukazana przez pryzmat barokowego dziedzictwa. Bogata i burzliwa historia opactwa w Lubiążu, pełna intryg politycznych i zagadek, stała się inspiracją dla reportera i dokumentalisty Tomasza Bonka. Wystawione na sprzedaż od 1810 roku, do tej pory nie znalazło kupca, który odważyłby się zainwestować w ten gigantyczny kompleks. Jego ogrom przeraża potencjalnych nabywców – jest trzykrotnie większy niż Zamek Królewski na Wawelu. To drugi co do wielkości budynek sakralny w Europie, ustępujący jedynie hiszpańskiemu Escorialowi. W 2014 roku „National Geographic” uznał je za jeden z Cudów Polski. Zachwycali się nim zarówno książęta piastowscy, jak i cesarze z rodu Habsburgów. Jego wnętrza były ozdabiane przez znanych artystów, a w czasie II wojny światowej najwyżsi rangą naziści stworzyli w opactwie tajny ośrodek badawczy. W czasie stanu wojennego w podziemiach klasztoru poszukiwano skarbów Festung Breslau. Obecnie opactwo przyciąga turystów z całego świata swoimmajestatem.

6. Szepty jesieni

Szepty jesieni to trzeci tom pełnej ciepła i optymizmu serii „Przystań Śpiących Wiatrów” autorstwa Magdaleny Kordel – pisarki znanej z bestsellerowych powieści obyczajowych. Stella całkowicie poświęca się remontowi dworu w Kotkowie, a Mela wydaje się już na stałe zadomowiła w Bieszczadach. Natomiast Julka, najmłodsza z sióstr, podejmuje dość nietypową decyzję – postanawia zgłębić sztukę czarów. Zapisuje się na ekskluzywne warsztaty, które przyniosą jej wiele niespodzianek – od spotkania z ekscentrycznym Bodziem, po konieczność ukrywania się w swoim własnym mieszkaniu. Poznaje również Ołenę, szeptuchę z Podlasia. Szepty jesieni to ciepła opowieść o sile więzi rodzinnych, która inspiruje i przypomina, że zawsze warto szukać nowych dróg. Magdalena Kordel, jak zwykle, tworzy historię pełną nadziei, a całość rozgrywa się w malowniczym miasteczku, z nutą ludowych wierzeń.

5. Wszyscy zakochani nocą

Wszyscy zakochani nocą to powieść autorstwa Mieko Kawakami, uznanej przez Harukiego Murakamiego za czołową współczesną pisarkę japońską. Fuyuko, niezależna korektorka, ma trzydzieści cztery lata i całkowicie oddaje się pracy, starannie wyłapując najmniejsze błędy w tekstach. Jej współpracowniczką i jedyną osobą, z którą utrzymuje kontakt jest pewna siebie i energiczna Hijiri. Przed lustrem Fuyuko widzi zmęczoną, zagubioną kobietę, która nie potrafi przejąć kontroli nad własnym życiem. Pragnie zmiany, lecz nie wie, jak tego dokonać. Ucieczkę od siebie samej znajduje w alkoholu. Przełom następuje, gdy spotyka mężczyznę, który wprowadza ją w świat piękna światła i muzyki klasycznej, dostrzegając w niej coś, czego nikt wcześniej nie zauważył.

4. Taki dobry chłopak. Sprawa Kajetana Poznańskiego

Książka Taki dobry chłopak. Sprawa Kajetana Poznańskiego to nowość od Wydawnictwa Harde. Opowiada historię Kajetana Poznańskiego. Trzeciego lutego 2016 roku ten 27-letni bibliotekarz z wszechstronnym wykształceniem, syn prokurator i architekta, zamordował przypadkowo wybraną kobietę. Ofiarą padła 31-letnia nauczycielka języka włoskiego, Kasia. Tego samego dnia miała lecieć do swojego ukochanego, Emanuela. Dodatkową lekcję, podczas której spotkała swojego mordercę, wzięła, aby zarobić trochę więcej pieniędzy na wyjazd. Brutalność tego morderstwa zszokowała nie tylko Polskę, ale i całą Europę. Autorka książki zgłębiła setki stron akt sądowych, rozmawiała z psychiatrami, prawnikami oraz osobami z bliskiego otoczenia Kajetana. Przeanalizowała dostępne materiały, aby spróbować odpowiedzieć na pytanie: jak to możliwe, że tak wykształcony, wrażliwy człowiek, który wydawał się delikatny, był zdolny do tak przerażającej zbrodni?

3. Tajna Warszawa

Jacek Dehnel w książce Tajna Warszawa. Historie zbrodni, kradzieży i oszustw w międzywojennej stolicy opisane w tygodniku „Tajny Detektyw” oprowadza czytelników po dawnej Warszawie, śladami zbrodni, zaglądając w zakamarki, które były świadkami mrocznych, ale czasem też groteskowych wydarzeń. Zafascynowany kryminalną kroniką lat 30., zwłaszcza tygodnikiem „Tajny Detektyw”, Dehnel odkrywa sekrety, które zaginęły pod gruzami zburzonej podczas wojny stolicy. Przeglądając prasę z tamtych lat, śledzi codzienne życie Warszawiaków – zarówno tych w luksusowych salonach i kawiarniach, jak i w ubogich dzielnicach i podejrzanych lokalach. Zabiera nas do nieistniejących już miejsc, pokazując inną stronę Nowego Światu, Marszałkowskiej czy Nowolipek. W tej fascynującej książce spotkamy morderców, narkomanów, prostytutki, oficerów, paserów, złodziei sztuki, poetów, szpiegów, fordanserki, wróżbitów, a nawet najsłynniejszego kata w Polsce.

2. Ciszo, przemów. Szukając W.G. Sebalda

Carole Angier, badaczka i doświadczona biografka, która osobiście znała W.G. Sebalda, w książce Ciszo, przemów. Szukając W.G. Sebalda prowadzi fascynujące śledztwo. Wykonuje pracę na miarę rasowego dziennikarza, docierając do jego bliskich: sióstr, dawnych przyjaciół oraz pierwowzorów postaci literackich. Po raz pierwszy przeprowadza rozmowy z osobami, które nigdy wcześniej nie udzieliły wywiadów, w tym z Marie – ostatnią miłością Sebalda. W.G. Sebald to jeden z najbardziej tajemniczych pisarzy XX wieku. Jego przedwczesna śmierć w wypadku odebrała mu możliwość zdobycia literackiego Nobla. Sebald podpisywał się jedynie inicjałami, ponieważ wstydził się swojego ojca, który był nazistą. W wieku 22 lat opuścił Niemcy na zawsze. Dorastał w cieniu niewypowiedzianych traum XX wieku – Holocaustu i bombardowań niemieckich miast. Stworzył zupełnie nowy gatunek literacki, w którym fakty i fikcja splatały się w taki sposób, aby najpełniej oddać prawdę o zapomnianych ofiarach historii.

1. Leonardo, Frida i przyjaciele

Camille Jouneaux to autorka książki Leonardo, Frida i przyjaciele. Jest niezależną pisarką i felietonistką kulturalna, która współpracuje z czołowymi instytucjami, aby przybliżyć sztukę szerszej publiczności i zachęcić do wizyt w muzeach. W książce przedstawiono osiemset lat malarstwa, sto wybitnych artystów i najważniejsze dzieła sztuki. Historia malarstwa opowiedziana jest w przystępny i pełen humoru sposób. Autorka analizuje dzieła, odkrywa w nich ukryte symbole, tajemnice muzeów oraz wiedzę, którą powinien znać każdy miłośnik sztuki.

Zaczytana