Co powie mama?, okładka
Literatura faktu Recenzje

Co powie mama?

Wciąż mieszkasz z rodzicami tłumacząc sobie, że taka sytuacja wynika ze zbyt wysokich cen mieszkań? Każdą decyzję uzgadniasz z mamą i nie potrafisz samodzielnie dokonać wyboru? Kulisz się w sobie na myśl, że mama znów zapyta, kiedy zamierzacie postarać się o dziecko, albo kiedy ślub? Każda krytyka ze strony rodziców bądź ich odmienne zdanie sprawia, że nieustannie rozpamiętujesz tę sytuację? Twoja kariera czy życie osobiste kuleje, choć nie potrafisz zidentyfikować przyczyny? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, być może już czas, by nabrać dystansu do swojej relacji z rodzicami.

Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, szczególnie, że jesteś uwikłany w tę relację całe swoje długie życie. Ale każdy moment jest dobry, by nauczyć się stawiać granice. By zacząć żyć na własny rachunek, po swojemu. Nawet, jeśli początkowo będzie to bolesne, i to dla obu stron, to ostatecznie przyniesie doskonałe rezultaty. Ty zyskasz przestrzeń do wzrastania. Jak jednak to zrobić? Ten proces, bo z pewnością będzie to proces, zapoczątkować może książka pt. Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami, autorstwa Sandry Konrad. Opublikowana nakładem wydawnictwa Znak książka to poradnik, dzięki któremu nie tylko rozpoznasz, jak głęboko tkwisz w niezdrowej sytuacji z rodzicami, ale również zaczniesz wyznaczać nowe granice. Zbudujesz lepsze, oparte na zdrowych fundamentach relacje. Zobaczysz, że wolność – mimo iż obarczona ryzykiem porażek i okupiona pracą własną – jest niezwykle cenna.

Pierwsza część książki Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami

Książka Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami składa się z sześciu części. Każda kolejna stanowić będzie następny krok w kierunku naszego zrozumienia i – być może – działania. W części pierwszej dowiemy się, czym jest zdrowe rozdzielenie i jak przebiega. Przekonamy się, że nie oznacza to zerwania relacji, ale wejście w kontakt ze swoimi uczuciami, a także umiejętność pozostawania w kontakcie z innymi oraz stawianie granic. Poznamy tu ponadto fazy oddzielania się. Poczynając od całkowitej zależności od swoich opiekunów dziecka w pierwszym roku życia po niezależność w dojrzałym wieku dorosłym, przejawiającą się całkowitą akceptacją tego, kim się staliśmy.

Część druga i trzecia

W części drugiej zastanowimy się co naprawdę (i czy rzeczywiście) jesteśmy winni swoim rodzicom. Przekonamy się tu, że więzi rodzinne, mimo iż mają doniosłe znaczenie, to nie pociągają za sobą żadnych specjalnych obowiązków. Autor pisze tu m. in. o tym, że zobowiązania i wgrywane od wczesnego wieku poczucie winy w stosunku do rodziców są w naszej kulturze głęboko zakorzenione. Tyle tylko, że obarczając ciężarem zobowiązań więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem zniekształcamy je i kompletnie dewaluujemy. W części trzeciej zajmiemy się rewidowaniem dziecięcych oczekiwań wobec rodziców. Autor podkreśla tu, że rozpoznanie, co nadal są nam winni rodzice i co powinniśmy odpuścić, jest kolejnym podstawowym krokiem ku oddzieleniu się.

Kolejne rozdziały książki

Część czwarta Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami pozwoli nam dojrzale spojrzeć na rodziców. Przekonamy się, jak bardzo zmieni się nasza perspektywa, kiedy spojrzymy na nich nie przez pryzmat dziecka, ale – w zupełnie nowy sposób. Jak na nieznajomych. Skostniałe postrzeganie rodziców przez dzieci nie pozwala im dostrzec, jacy naprawdę rodzice są. Albo idealizujemy rodziców, albo czynimy z nich potwory. Rozdział piąty pozwala nam znaleźć wewnętrzne ukojenie, zostawić za sobą przeszłość. Zobaczymy tu, jak przydatne okazuje się przesunięcie punktu ciężkości z dążenia do przebaczenia czy nawet pojednania na próbę pogodzenia się z własną przeszłością. Rozdział ostatni pokazuje, jak być dla siebie dobrą matką, ojcem. Autor podkreśla, że ten rozdział jest dla tych, którzy uświadomili sobie, że pora wziąć życie we własne ręce. Jednocześnie mają pewne obawy przed ostatecznym oddzieleniem się. Dowiadujemy się też, że kochających rodziców możemy odnaleźć też w nas samych.

Podsumowanie

Oczywiście sama lektura książki Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami nie zastąpi psychoterapii. Może stać się do niej inspiracją. Pozwala też rozumieć lepiej samego siebie, rodziców, ale także dynamikę związków w których tkwimy. To stanie się punktem wyjścia do zbudowania bardziej dojrzałej relacji i to nie tylko z rodzicami, ale również z partnerem/partnerką.

Justyna Gul,

Qultura słowa