Cena niewinności
Nie pozwól, by wmówili ci, że nie masz wyboru. Zawsze istnieje jakieś wyjście z sytuacji.
Natura ludzka jest taka sama, bez względu, czy dotyczy to osób z nizin społecznych, czy też urodzonych w wyższych sferach. Gdy do tego dołożymy okoliczności, na przykład w postaci biedy, ograniczeń, wychowania, czy wojny, to dopiero wówczas na wierzch wychodzą prawdziwe cechy charakteru człowieka. Doskonale jest to widoczne w książce Cena niewinności, która jest pierwszą częścią serii „Niepokorne”. Fabuła tej powieści zaczyna się w 1914 roku, gdy świat jest u progu I wojny światowej. Wieści o prawdopodobieństwie jej wybuchu słychać podczas rozmów dorosłych, ale na razie bohaterki żyją swoimi codziennymi sprawami. Poznajemy dwie młodziutkie dziewczęta, które dziś miałyby zupełnie inne możliwości i byłyby traktowane jeszcze jak dzieci. Niestety, wówczas był to czas, gdy musiały szybko dorosnąć.
Niepokorne
Jadwiga Sągajłło-Michalczewska ma czternaście lat, Rachela Mendelowicz jest jej rówieśniczką według roku urodzenia, ale jeszcze nadal ma 13 lat. Jadwisia żyje w luksusie i do zamążpójścia nikt jej nie namawia. U Racheli ten wiek jest idealny, by rodzina zaczęła ją swatać z bogatym Żydem. Na razie dziewczyna z przerażeniem patrzy na przygotowania do ślubu swojej siostry Leili. Ma ona wyjść za mąż za o wiele starszego Chaima Mortkego. Niby wśród żydowskiej społeczności panuje zwyczaj, że do małżeństwa potrzebna jest zgoda przyszłych małżonków, ale tak naprawdę kobieta nie ma wiele do powiedzenia. Naciski społeczeństwa nie pozwalają Leili na samodzielne podejmowanie decyzji. Widzi to wszystko Rachela. Postanawia, że nie pozwoli się przymusić do wyjścia za mąż. Niestety, wkrótce przekonuje się, jak szybko można popaść w złą sławę, nawet jeżeli nie robiła nic złego. A to skutkuje tym, że o zakochanego w niej kandydata jest trudno.
Kluczowe spotkanie
Jadwiga przyjeżdża od czasu do czasu do majątku ziemskiego należącego do brata mamy, położonego w Morędowie. Od niego jest niedaleko do sztetla Racheli. Jadwiga nie wie, co to głód, bieda, ciągła niepewność jutra. Gdy pewnego dnia ich ścieżki się przecinają, dziewczęta dostrzegają, jak wiele ich dzieli, ale jednocześnie łączy. Pochodzą wprawdzie z różnych światów, które wpływają na ich postrzeganie rzeczywistości, dojrzewanie i decyzje, ale ich postawa, charakter, sposób bycia są odbiciem tego, w jak zostały ukształtowane poprzez swoje środowisko, religię, wychowanie i normy społeczne. Dziewczyny nie wiedziały w tym momencie, że to spotkanie zmieni ich życie całkowicie. Każda z nich będzie musiała poradzić sobie z nie jednym problemem.
Historyczne tło
Pani Magdalena Wala napisała bardzo wciągającą i poruszającą powieść, która dzieje się na tle kultury żydowskiej i tzw. Wielkiej Wojny. W Cenie niewinności oddaje w bardzo barwnym, plastycznym i obrazowym stylu klimat tamtych czasów, więc bez problemów wnikamy w jej atmosferę. Niestety, miałam wrażenie, że trochę autorka pogubiła się w określeniu wieku bohaterek. W 1914 roku Rachela miała prawie 14 lat, a więc cztery lata później powinna mieć 18 lat, a w powieści dziewczyna ma 16 lat. Wyraźnie jest mowa o roku 1917, co podkreślone jest faktem wybuchu rewolucji w Rosji. To moje jedyne zastrzeżenie, które wprowadza w błąd.
Podsumowanie recenzji
Cena niewinności to bardzo przejmująca historyczna powieść pełna emocji i wzruszeń. Opowiada o losach dwóch kobiet pochodzących z dwóch różnych środowisk. Mimo różnic społecznych i religijnych, łączy je wspólne doświadczenie bólu, dylematów związanych z dojrzewaniem i walka o przetrwanie i zwykłą godność. Przyszło im stawiać czoła trudnym czasom i ludzkiej podłości, której nie brakuje ani w biednej społeczności, ani w bogatej arystokracji. Obie te sytuacje zwracają uwagę, jak ważna jest edukacja seksualna i uświadamianie młodych dziewcząt o tak istotnej sprawie, jak relacje damsko-męskie. Niemówienie o tej sferze, ubieranie tak ważnego tematu w półsłówka, przekłamania i niedomówienia. Tworzenie wokół niego piętna tabu, dają zupełnie odwrotne skutki i wcale nie chroni dziewcząt przed brutalnością istniejącą w każdym środowisku, bez względu na status społeczny. Niestety, takie podejście sprawia, że obie dziewczyny doświadczają tego na sobie i uczą się na błędach, ale okazuje się, że czasami podjęte decyzje nie zawsze wychodzą im na dobre.
Mirosława Dudko
ezo-ksiazki.blogspot