Biuro skradzionych wspomnień
Biuro skradzionych wspomnień to powieść, która przepełniona jest emocjami. Akcja tej książki dzieje w Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej. W organizacji, która powstała tuż po II Wojnie Światowej. Jej celem było zbadanie nazistowskich zbrodni w Europie oraz odnalezienie tych, którzy zostawili wszystko i byli zmuszeni opuścić swoje domu. Mieli oni nadzieję do nich wrócić po zakończeniu wojny. Niektórym jednak to się nie udało.
Zarys fabuły
W 1990 roku do Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej dołącza Irene. Początkowo nie wiedziała czy poradzi sobie z przedstawionymi jej zadaniami, ale z czasem praca ta stała się jej obsesją. Otoczona mnóstwem przedmiotów należących do zaginionych osób zapomina o swoim życiu i żyje tym utraconym przez innych. Irene stara się ustalić tożsamość prawowitego właściciela danego przedmiotu by móc później przekazać go najbliższym. Każdy z tych przedmiotów kryje inną tajemnice. Każdy z nich wzbudza zarówno w Irene jak i w czytelniku wiele emocji. Są to bowiem laki, haftowane chusteczki i inne osobiste przedmioty, na podstawie, których kobieta próbuje otworzyć życie tych, których już nie ma. Autorka z niezwykłą dokładnością próbuje opisać dylematy i emocje archiwistów, którzy badając przedmioty starają się odnaleźć rodzinny tych, których wojna im zabrała. Odkrywają czasami wiele tajemnic i relacji pomiędzy rozdzielonymi.
Trudna tematyka publikacji
Powieść skłania również do refleksji. Bo czy dzisiaj każdy naprawdę chce wiedzieć co kiedyś się wydarzyło? Jacy byli nasi przodkowie? Zastanawiać się, czy to co odkryto, miało miejsce naprawdę? Biuro skradzionych wspomnień to poruszając powieść splatająca fikcję literacką z historycznymi faktami. Ukazuje ona znaczenie pamięci i tożsamości o tych, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Książkę napisano lekkim piórem, ale wymaga większego skupienia ze względu na tematykę, którą porusza. Autorka umiejętnie przeplata różne perspektywy, dzięki czemu tworzy wielowymiarowy obraz powojennej Europy. Biuro skradzionych wspomnień jest na pewno wartościową książką, ale może okazać się, że nie jest przeznaczona dla każdego. Zawiedzeni będą ci, którzy szukają dynamicznej akcji. Jej tu nie ma. Autorka dokładnie opisuje i analizuje wszystko, co spowalnia narrację. Książka może być również przytłaczająca dla niektórych czytelników.
Podsumowanie recenzji
Książka Biuro skradzionych wspomnień jest piękną, chociaż bolesną opowieścią o poszukiwaniu prawdy, odbudowy tożsamości w obliczy wojennej traumy. Jest lekturą, która na pewno zostanie na dłużej w głowie. Jej nie da się tak po prostu odłożyć na półkę i zapomnieć. Polecam ją każdemu, kto zaczytuje się w literaturze obozowej.
Ewelina Gąsiorowska