W czym Chrobry był lepszy, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

W czym Chrobry był dobry?

Książka W czym Chrobry był dobry? autorstwa Bogusia Janiszewskiego i Agnieszki Jankowiak-Maik to fascynująca podróż przez dzieje Polski. Warto dać się porwać tej niezwykłej opowieści!

Włącz dystans i krytyczne myślenie

Takimi słowami wita nas książka. Publikację W czym Chrobry był dobry? wypełnia dobry humor, również na pograniczu tego czarnego. Przykładowo chłopka, opowiadając o swojej codzienności, mówi „No jak ja tu żyję. Normalnie. Wstaję o świcie i wietrze chałupę, bo po nocy dym straszny”. Po czym mówi do złapanego zająca: „obedrę zajączka ze skórki. Polewkę jakąś uwarzę”. Zdania w książce są proste i krótkie. Młody czytelnik nie będzie miał problemu ze zrozumieniem tekstu. Komiksowe rysunki jeszcze bardziej przyciągają uwagę. Warstwa ilustracyjna jest tu jednym z największych atutów. Dzięki niej czytelnik ma wrażenie, że sam uczestniczy w opisywanych wydarzeniach, a historia staje się bardziej namacalna i zrozumiała.

To jest dopiero niezła historia

Publikacja W czym Chrobry był dobry? przybliża nam sylwetkę Bolesława Chrobrego i historię z tamtego okresu. Po pobieżnym przeglądnięciu książki można odnieść wrażenie, że książka nie wnosi zbyt wielu informacji. Nic bardziej mylnego! Za dowcipami i prostym językiem kryje się ogromna dawka wiedzy. Autorzy z lekkością pióra przedstawiają fakty historyczne. Dowiemy się przykładowo skąd wzięły się nazwy miesięcy. Między innymi słowo luty oznaczało kiedyś „srogi” (jak mróz), czerwiec – nazwa wzięła się od robali o nazwie czerwce. Sierpień od sierpa. Lipiec od lip, które wtedy kwitły. Grudzień, bo chwytał mróz i z miękkiej ziemi robiły się twarde grudy. Wszystkie nazwy mają bardzo praktyczne pochodzenie.

Jak tworzyła się cywilizacja?

Fakty historyczne autorzy tłumaczą za pomocą czasów współczesnych. Dzięki temu łatwiej jest wszystko zrozumieć. Jak się dowiadujemy, chłopi zwykle siedzieli w osadzie. Plemienni wodzowie, rządni władzy, stawali się coraz silniejsi, walcząc ze sobą i podporządkowując sobie ludzi. Tworzyła się hierarchia, a później Ci wyżej żądali od chłopów m.in. dziesięciny.

Bolesław Chrobry

O pierwszym królu pisał biskup Thietmar z Merseburga. Jak dowiadujemy się z książki W czym Chrobry był dobry? kronikarz „hejtował” Chrobrego. Czytamy, że był chytry, fałszywy i kłamał. Kronikarz pisał także, że był sługą szatana, grzesznikiem, mordercę i prześladowcą. Z kolei inny kronikarz, Brunon z Kwerfurtu, chwalił Bolesława Chrobrego. Czytamy w książce, że był „najbardziej chrześcijański ever”, opiekuje się misjonarzami, był litościwy i empatyczny. Widać tutaj, że o tamtych czasach mało wiemy i dużo trzeba się domyślać stawiając hipotezy.

Co więcej?

Z książki W czym Chrobry był dobry? dowiemy się jeszcze między innymi skąd brały się przydomki. Często mówiły coś o charakterze albo czynach władcy. Poznamy też bohaterów narodowych. Przykładowo św. Wojciecha, Kazimierza Odnowiciela i Rychezę. Autor nie unika też trudniejszych tematów, takich jak ekskomunika.

Podsumowanie recenzji

Podsumowując, książka W czym Chrobry był dobry? łączy w sobie rzetelność historyczną z pasją opowiadania. Zadowoli zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać ciekawe dzieje Polski.

Zaczytana