Dzwonnik, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura piękna Recenzje

Dzwonnik z Notre Dame

Mroczna, piękna i niezwykle przejmująca historia Cyganki Esmeraldy i brzydkiego Quasimodo. Historia o miłości i zdradzie, o ludzkim okrucieństwie i dobroci, a także o Paryżu i słynnej katedrze Notre Dame. W serii „Adaptacje literatury” ukazał się komiks na podstawie jednej z najbardziej znanych powieści francuskiego pisarza Victora Hugo Dzwonnik z Notre Dame znanej też pod tytułem Katedra Marii Panny w Paryżu. Powieść wydana została w 1831 roku, a współczesny komiks stworzyli scenarzysta Claude Carre i rysownik Jean-Marie Michaud.

Zarys akcji

Akcja komiksu Dzwonnik z Notre Dame dzieje się w Paryżu, w XV wieku. Główną bohaterką jest młodziutka Cyganka Esmeralda, która pięknie tańczy i śpiewa. Dodatkowo w występach towarzyszy jej tresowana koza. Co więcej, dziewczyna jest tak urocza, że zakochuje się w niej kilku mężczyzn. Niestety te namiętne uczucia nie przyniosą Esmeraldzie szczęścia. Pierwszą przyczyną wszystkich tragedii jest ogień, jakim pała do dziewczyny ksiądz, Klaudiusz Frollo. Ten archidiakon początkowo wydaje się być nawet dość sympatyczny, wychowuje młodszego brata i kalekiego Quasimodo. Jednak później ta postać wzbudza tylko niechęć. Kolejni dwaj zalotnicy Esmeraldy to przystojny i młody kapitan straży Phoebus oraz okrutnie brzydki, jednooki, kulawy i garbaty Quasimodo pełniący funkcję dzwonnika w Notre Dame. Cyganka woli tego przystojnego, a Quasimodo z goryczą stwierdza, że w świecie liczy się tylko piękno zewnętrzne.

Wierna adaptacja literatury

Komiks Dzwonnik z Notre Dame wiernie oddaje nastrój i treść oryginalnego klasycznego dzieła. Mroczne zaułki Paryża, monumentalna katedra, nierówności społeczne i okrutne kary cielesne – wszystko to tu jest. Biedne uliczki i ich mieszkańcy kontrastują z przepychem i bogactwem niektórych mieszczan. Rysunki w komiksie doskonale to oddają. Kolorystyka dopasowana jest do treści i świetnie podkreśla dramatyzm niektórych scen. Postacie przedstawione są z dbałością o szczegóły. Ich stroje, mimika przyciągają uwagę, a przerażająca postać Quasimodo wzbudza współczucie. Piękne rysunki katedry i uliczek Paryża zachwycają rozmachem i świetnie oddanymi detalami. Ludzkie dramaty, rozważania o moralności czy nietolerancji obecne w dziele Victora Hugo tu też wybrzmiewają.

Podsumowanie recenzji

Dramatyczna historia niecnego księdza, przerażającego z wyglądu brzydala o dobrym sercu, zdradzieckiego kapitana i pięknej Esmeraldy warta jest poznania. Komiksowa forma Dzwonnika z Notre Dame może przybliżyć to klasyczne, ponadczasowe dzieło szerszej grupie czytelników. Dla niektórych może być przypomnieniem fabuły, dla innych np. dla młodzieży zachętą do szerszego jej poznania w innej formie. Ta opowieść porusza serce i na długo zostaje w pamięci.

Anna Sołtys