Sekretne życie emocji, okładka
Polecamy Recenzje

Sekretne życie emocji

Książka włoskiej pisarki Ilarii Gaspari ma tytuł idealnie dobrany do treści. Sekretne życie emocji. Mały przewodnik filozoficzny rzeczywiście jest i o emocjach, i o filozofii. I o sekretnym życiu też, bowiem autorka zdradza nam tutaj mnóstwo szczegółów ze swego prywatnego świata. No i jest to książka niezbyt obszerna, choć mieści w sobie wiele treści. Ilaria Gaspari jest autorką niezwykle szczerą, otwartą. Potrafi prostym językiem mówić o rzeczach trudnych, a objaśniane przez nią myśli filozofów wydają się klarowne i bardzo aktualne.

Mały przewodnik filozoficzny

O emocjach lubimy czytać i rozmawiać. W końcu każdy z nas je odczuwa. Choć czasem niosą nas same i wcale nad nimi nie panujemy, próbujemy je zrozumieć i oswoić. To samo z emocjami robi autorka książki. Opowiada je po swojemu, zwierzając się przy tym ze swoich słabości (np. braku prawa jazdy). Współczesna psychologia wyróżnia sześć podstawowych emocji. Są to: radość, smutek, strach, zaskoczenie, wstręt i złość. Odczuwają je wszyscy ludzie bez względu na różnice kulturowe i w podobny sposób wyrażają. Śmiech, łzy, krzyk, zaciśnięte pięści – reakcje naszego ciała dużo mówią o tym, co dzieje się w duszy. Oprócz podstawowych emocji możemy jeszcze wymienić dumę, wstyd, zażenowanie, ekscytację.

Subiektywne spojrzenie na emocje

Ilaria Gaspari rozpoczyna książkę Sekretne życie emocji od omówienia pojęcia emocja. Wyjaśnia jego pochodzenie i znaczenie na przestrzeni wieków. Mówi, że emocja to bardzo skomplikowana reakcja, której doświadczamy w umyśle i w ciele. Kolejne rozdziały są omówieniem różnych emocji, jednak niekoniecznie tych wspomnianych wcześniej. Pisarka poświeciła swoją książkę tym uczuciom, które dla niej były najważniejsze. Są to: nostalgia, żal, wyrzuty sumienia, lęk, współczucie, antypatia, gniew, zazdrość, zdziwienie, szczęście i wdzięczność. Autorka wyjaśnia pochodzenie każdego słowa. Opisuje swoje subiektywne odczucia związane z tą emocją. Otwiera się przed czytelnikiem i zwierza ze swoich myśli i przeżyć. Podaje również książki, które kojarzą jej się z omawianymi uczuciami. Widać, że literatura i filozofia mają w życiu Gaspari znaczące miejsce. Jest tu mnóstwo autorów, tytułów, cytatów. Są pisarze antyczni, filozofowie, Biblia, baśnie, poezja, a także klasyka literatury. Ogromna różnorodność. Spotkamy tu m. in. Platona, Senekę, Freuda, Homera, Szekspira, Moliera, Darwina i Szymborską.

Podsumowanie recenzji

Książka Sekretne życie emocji. Mały przewodnik filozoficzny porwała mnie swoją tematyką. Sposób opowiadania o psychologii, filozofii i życiu również przypadł mi do gustu. Zachwyciła mnie erudycja autorki, a także otwartość z jaką opowiada o swojej pierwszej spowiedzi, o amuzji, czyli zaburzeniach percepcji muzyki, czy o braku telewizora w dzieciństwie. Ta książka to nie tylko przewodnik po emocjach i poradnik psychologiczny, to także eseje filozoficzno-literackie i pamiętnik. Jest tu wszystko. Lekki styl autorki, jej bezpośredniość i erudycja sprawiają, że czyta się lekko i z zainteresowaniem. A emocje? Wszystkie są ważne i potrzebne, bo to one czynią nas ludźmi.

Anna Sołtys