Książki, które wywołują emocje!
Współczesna literatura jest bardzo różnorodna – od głębokich analiz społecznych, przez wciągające thrillery, aż po inspirujące biografie. Przygotowałam zestawienie ciekawych nowości, które właśnie trafiły na półki księgarń.
10. Nikomu nic nie mów
Powieść obyczajowa Nikomu nic nie mów została wydana nakładem Wydawnictwa Prószyński. Akcja dzieje się w 1967 roku. Poznajemy dwudziestoletnią Tonię Gollab, która przybywa z Londynu do Poznania, aby jako stażystka polskiej sekcji BBC przygotować reportaż o Międzynarodowych Targach Poznańskich. To jej pierwsza wizyta w Polsce, kraju, który opuściła w dzieciństwie, emigrując z rodzicami. Na prośbę wuja Tonia przewozi z Warszawy do Poznania paczkę dolarów. W Okrąglaku spotyka Witka Kosińskiego, studenta zaangażowanego w działalność opozycyjną. Zakochana, postanawia zrezygnować z wygodnego życia w Londynie i zostaje w Polsce, dzieląc z Witkiem skromną egzystencję. Z czasem Polska jej rodziców odkrywa przed nią swoje mroczne oblicze – pełne propagandy, antysemityzmu. Za sprawą związku z Witkiem, Tonia staje się świadkiem, a następnie uczestnikiem kluczowych wydarzeń w historii Polski XX wieku, które na trwałe zmieniły układ społeczno-polityczny kraju.
9. W cieniu Pałacu Zimowego
Wydawnictwo Replika wypuściło powieść pod tytułem W cieniu Pałacu Zimowego. To nostalgiczna powieść autora Chłopca w pasiastej piżamie. Młody Georgij trafia do pałacu carskiego w Petersburgu, gdzie służy u cara Mikołaja II. Na własne oczy obserwuje intrygi Rasputina, a jednocześnie zakochuje się w księżniczce Anastazji. Gdy rewolucja zmusza go do ucieczki na Zachód, Georgij przeżywa długie lata jako uchodźca. Co nauczyło go to życie w ciągłej wędrówce? Kim była tajemnicza Zoja, z którą spędził resztę swoich dni? W cieniu Pałacu Zimowego to wzruszająca opowieść, przedstawiająca losy carskiej rodziny na chwilę przed nadciągającą tragedią.
8. Gwiazdka krasnoludków
Gwiazdka krasnoludków to ciepła, świąteczna opowieść, pełna magii i uroku, idealna do wspólnego czytania, nie tylko w okresie Bożego Narodzenia. Akcja dzieje się w Wigilię. Chociaż do wieczora zostało jeszcze sporo czasu, a dom tętni przygotowaniami, Pola i Janek już wypatrują pierwszej gwiazdki. Nagle zauważają coś niezwykłego – przy choince kręcą się dwa krasnoludki! To Pryska i Tytus, którzy właśnie wraz z rodziną zamieszkali w opuszczonej mysiej norce po tym, jak stracili swój dom i cały dobytek. Dzieci postanawiają pomóc krasnoludkom, aby i one mogły cieszyć się magicznymi świętami. Jednak pojawia się problem – według Złotej księgi krasnoludków, jeśli zostaną zauważeni przez ludzi, muszą natychmiast zniknąć. Chyba że najstarszy członek rodziny zaprosi ich do domu, ale nie wolno o to prosić. Czy Pola i Janek zdołają pomóc swoim nowym, malutkim przyjaciołom, nie zdradzając ich obecności? Na szczęście mogą liczyć na wsparcie babci, która wydaje się wiedzieć więcej, niż chce przyznać…
7. Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł
Jolanta Kwaśniewska po raz pierwszy wzięła udział w tak osobistym wywiadzie. Całość została spisana w książce pod tytułem Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł. W otwartej, emocjonalnej rozmowie z Emilią Padoł dzieli się swoimi wspomnieniami. Opowiada o dzieciństwie i młodości w Trójmieście, trudnych początkach w Warszawie, radości z macierzyństwa, zakładaniu własnej firmy oraz wyzwaniach związanych z brutalną kampanią prezydencką lat 90. i zamieszkaniem w Pałacu Prezydenckim. Opowiada również o tym, jak wygląda życie po zakończeniu kadencji, które nie zawsze jest spokojne – bywa, że jest to życie pod nadzorem. Jolanta Kwaśniewska dzieli się także swoimi sekretami na udane małżeństwo, szczęście rodzinne i… przepisem na zupę, która zawsze dodaje jej energii.
6. Nigdy się nie poddam
Nigdy się nie poddam to nowość od Wydawnictwa Filia. Historia rozgrywa się na dwóch przestrzeniach czasowych. Pierwszą jest rok 1934. Tego roku winobranie było inne. W powietrzu unosił się niepokój związany z nadchodzącą wojną. Choć wielu czuło dumę z siły narodu i potęgi Führera, ja odczuwałam lęk. Nie pragnęłam wojny. Wolałam mój spokojny, mały świat w winnicy, z dala od zła, które wojna z pewnością przyniesie. Gerhard Vogel, właściciel winnicy w Grünbergu na Śląsku, zapada na ciężką chorobę. Jego córka, Gretel, przejmuje opiekę nad nim oraz nad rodzinnym interesem. Pomimo sprzeciwu rodziny, postanawia kontynuować uprawę winorośli zgodnie z ojcowskimi tradycjami. W dążeniu do samodzielności napotyka jednak braci Hansa i Ericha Gehlerów, którzy są związani z nazistami i Hitlerem. W 1939 roku, gdy wydaje się, że Gretel dzięki ciężkiej pracy i determinacji osiągnie sukces, wybucha wojna, która zmienia wszystko. Przenosimy się do roku 2024. Po tragicznej stracie męża, Alicja kupuje stary dworek z winnicą w okolicach Zielonej Góry. Odkrywając starą skrzynkę pełną winiarskich przedmiotów oraz akt własności winnicy z lat trzydziestych, postanawia zgłębić historię tego miejsca. W poszukiwaniach pomaga jej Thomas Ritter, prawnuk dawnej właścicielki Winnicy Vogel.
5. To dla Pani ta cisza
To dla Pani ta cisza to powieść pełna kreolskiego rytmu, która wciąga w zmysłowy taniec. Noblista prowokuje i zachwyca opowieścią o niespełnionych marzeniach, obsesyjnym dążeniu do perfekcji i szczęściu, które nieustannie umyka. Szaleńcza pasja, dążenie do spełnienia i hołd oddany sztuce. To dla Pani ta cisza to najnowsza, a zarazem ostatnia powieść mistrza Llosy. Gdy Toño Azpilcueta po raz pierwszy słyszy, jak Lalo Molfino gra na gitarze, jest głęboko poruszony. Tajemnicza i pełna emocji muzyka w wykonaniu nieznanego wirtuoza staje się dla niego niemal namacalna. Kim jest Lalo? I dlaczego zniknął bez śladu? Toño, opętany chęcią odkrycia prawdy, wyrusza na poszukiwania, które prowadzą go w zapomniane zakątki Limy, gdzie muzyka i taniec rozpalają zmysły, a demony przeszłości ożywają.
4. Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowity spacer. Śnieg
Śnieg z serii „Niesamowity spacer” Akademii Mądrego Dziecka to książeczka dla najmłodszych, wyposażona w ruchome elementy i srebrne tłoczenia. Prosta forma i kontrastowe kolory ułatwiają dzieciom zapamiętywanie nowych słów, poprzez kojarzenie ich z otaczającym światem. Solidne, grube strony zapewniają trwałość książeczki, wspierając jednocześnie rozwój zdolności manualnych małych rączek. W książeczce mali czytelnicy towarzyszą wesołym liskom, które cały dzień bawią się w śnieżnym lesie, zaczepiając inne zwierzątka. W zabawie biorą udział również króliczki, gronostaje i małe wilczki, podczas gdy ptaszki chronią się w ciepłych dziuplach. Zmęczone całodzienną zabawą, zwierzątka wieczorem zasypiają przytulone do swoich mam.
3. Swoją drogą…
Swoją drogą… to rozmowa pełna głębokich przemyśleń o życiu, wartościach i filozofii jednego z najbardziej znanych polskich psychiatrów i psychoterapeutów – Bogdana de Barbaro. Profesor nauk medycznych i Uniwersytetu Jagiellońskiego w dialogu z wrażliwą i uważną Justyną Dąbrowską dzieli się swoimi refleksjami na tematy wyniesione z wieloletniej pracy lekarza i terapeuty, takie jak bliskość, miłość, zabawa, ale także kwestie trudniejsze: Holocaust, autorytet, religia, konflikty czy gniew. Ta rozmowa jest zarówno osobistą opowieścią o jego życiu, jak i filozoficzną refleksją nad znaczeniami, które kształtują nasze codzienne doświadczenia. Bogdan de Barbaro, znany również jako Zbyszek w prywatnym życiu, ujawnia się w niej jako praktykujący antydogmatysta, którego drogowskazem, zarówno w życiu, jak i w pracy, jest podejście „twórczego niewiedzenia”. To właśnie ciekawość drugiego człowieka – mimo lat doświadczeń i pozycji mentora – pozostaje dla niego najważniejszym źródłem nauki.
2. Marzenia z brązu
Marzenia z brązu to nowy thriller Camilli Läckberg. Poznajemy Faye, która pozbyła się swojego byłego męża. Jej koszmar wciąż się nie skończył. Ojciec, który uciekł z więzienia, stanowi dla niej śmiertelne zagrożenie. To człowiek, który budzi w niej paraliżujący strach, a niebezpieczeństwo, jakie niesie, zagraża nie tylko jej samej, ale również wszystkim, których kocha. Faye musi zrobić wszystko, by ochronić swoich bliskich oraz zabezpieczyć firmę Revenge, która jest owocem jej ciężkiej pracy. Szykowana przez nią ostateczna zemsta wymaga wsparcia, dlatego zbiera wokół siebie grupę odważnych kobiet i zwraca się o pomoc do jedynego mężczyzny, któremu ufa. Jednak czy uda jej się stawić czoła ojcu, który współpracuje z potężną, przestępczą organizacją i jest bardziej niebezpieczny niż kiedykolwiek?
1. MY MY! ABBA. Muzyczny fenomen wszech czasów
Na pierwszym miejscu w tym tygodniu znalazła się książka pod tytułem MY MY! ABBA. Muzyczny fenomen wszech czasów. To historia ABBY opowiedziana przez pryzmat ich największych przebojów. W 2024 roku przypada pięćdziesiąta rocznica utworu Waterloo – przełomowego momentu, który na zawsze zmienił oblicze muzyki pop i wprowadził szwedzką grupę ABBA na światową scenę. Jak to możliwe, że pół wieku później zwycięzcy Eurowizji z lat siedemdziesiątych są bardziej popularni niż kiedykolwiek, docierając do fanów w każdym wieku, a ich twórczość żyje dalej w musicalach, muzeach czy w formie hologramów? Giles Smith, miłośnik muzyki i pisarz, postanowił zgłębić ten fenomen. Ta książka to jego własne podziękowanie za muzykę ABBY.
Zaczytana