Top, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Książkowe premiery tej jesieni – co warto przeczytać?

W tym tygodniu przygotujcie się na wciągające lektury, które zostaną z Wami na długo. Zwłaszcza, że książki przykuwają wzrok już samymi przepięknymi okładkami.

10. Cudowna światłość

Wydawnictwo Aura wypuściło piękną powieść pod tytułem Cudowna światłość. Publikacja ma barwione brzegi, co przykuwa wzrok. W środku spotykamy romans, magię i zaskakująze zwroty akcji. Wszystko to dzieję się w malowniczej Anglii epoki edwardiańskiej. Robin Blyth, baronet, którego rodzinne majątki popadły w ruinę, przez administracyjny błąd zostaje mianowany łącznikiem z tajnym stowarzyszeniem magów. Wkrótce musi zmierzyć się z tajemniczą i niebezpieczną magią i śmiertelną klątwą. Dodatkowo staje naprzeciw chłodnego i zdystansowanego urzędnika, Edwina Courceya, który nie ukrywa, że chce się go pozbyć. Kiedy mroczny spisek zagraża całej magicznej społeczności Wysp Brytyjskich, Robin i Edwin są zmuszeni do współpracy. Czy uda im się odkryć prawdę, zanim będzie za późno?

9. Kelnerki, barmani, wodzireje. Jak obsugiwaliśmy klienta w PRL

Reportaż Wojciecha Przylipiaka Kelnerki, barmani, wodzireje. Jak obsugiwaliśmy klienta w PRL to podróż w głąb barwnego świata gastronomii i rozrywki minionych dekad. Swoje historie opowiadają dawni barmani, kelnerki, kucharki, dyskdżokeje i artyści kabaretowi, którzy pracowali w kultowych klubach, luksusowych hotelach, eleganckich restauracjach, jak i w barach mlecznych, lokalach szybkiej obsługi oraz wagonach restauracyjnych. Dzięki ich pasji, a czasem szaleństwu, świat obsługi klienta w PRL-u nabierał różnych barw. To również pełna nostalgii i uroku podróż po ulicach miast i miasteczek, w których mieściły się te niegdyś znane, a czasem wciąż istniejące, lokale gastronomiczne. Dowiemy sie między innymi tego kim była kalkulatorka, w którym warszawskim lokalu wejście było możliwe wyłącznie windą i gdzie po raz pierwszy zaserwowano pizzę i z czym, a gdzie można było skosztować homara lub żółwia?

8. Morderstwo w Boże Narodzenie

Morderstwo w Boże Narodzenie to kolejna komiksowa adaptacja powieści Agatha Christie. Czy może być coś bardziej urokliwego i romantycznego niż rodzinne spotkanie w starym domu tuż przed Bożym Narodzeniem? Jednak gospodarz, stary Simeon Lee, nie jest typem sentymentalnym. Zgromadził swoje dzieci nie po to, by celebrować świąteczny nastrój, lecz by przekazać im wiadomość, która niekoniecznie przypadnie im do gustu. Czy jego słowa mogą wywołać takie napięcie, że doprowadzą do zbrodni? Na szczęście w pobliżu przebywa Herkules Poirot, który z ochotą rozwiąże zagadkę morderstwa – to dla niego najlepszy prezent na święta!

7. Gilmore Girls. Oficjalna książka kucharska

Wydawnictwo Znak wypuściło oficjalną książkę kucharską inspirowaną smakami z serialu Kochane kłopotyGilmore Girls. Oficjalna książka kucharska. To przewodnik kulinarny po Stars Hollow i okolicach, wypełniony przepisami z ulubionych miejsc serialu. Znajdziemy tu dania z restauracji Luke’a, kuchni Dragonfly Inn, cukierni Fran Weston, a także eleganckie potrawy serwowane przy stole w rezydencji Emily i Richarda Gilmore’ów. Wypróbujemy przysmaki, które pokochały Gilmore Girls, takie jak risotto Sookie, ciasteczka pani Kim, kultowe burgery Luke’a, oraz filiżanka idealnej kawy i martini w stylu Lorelai. W książce jest ponad 70 przepisów na pyszne potrawy, desery i napoje na każdą okazję – od ekspresowego śniadania, przez rodzinny obiad, aż po wystawne przyjęcie dla całego miasta!

6. Munch. Nie tylko Krzyk

Książka Munch. Nie tylko Krzyk jest pięknie wydana w twardej oprawie i zawiera wkładkę z barwnymi reprodukcjami prac artysty. Odkryjemy tajemnice malarza, który wzrusza miliony. „Krzyk” Edvarda Muncha jest tak potężnym i rozpoznawalnym dziełem, że stał się symbolem strachu, przekształconym nawet w emotikon. Jednak Munch w swoich obrazach uchwycił znacznie więcej – od rozkoszy miłości po głębokie rozważania o przemijaniu, łącząc prostotę formy z intensywnością barw. Marta Motyl, pisarka i historyczka sztuki, znana z bestsellerowego cyklu esejów o sztuce, zapoczątkowanego książką Sztuka podglądania, tym razem skupia się na twórczości jednego artysty. Z pasją odkrywa powiązania między osobistymi doświadczeniami Muncha a jego malarstwem.

5. Patriota. Autobiografia

Patriota. Autobiografia to autobiografia jednego z najbardziej odważnych i inspirujących ludzi naszych czasów. Aleksiej Nawalny, najbardziej znany przeciwnik Władimira Putina, zmarł zimą 2023 roku jako więzień kolonii karnej na północy Rosji. Swoje wspomnienia zaczął spisywać cztery lata wcześniej, tuż po nieudanej próbie otrucia. Nazywany jest wrogiem nr 1 Putina. Ta książka to opowieść o całym życiu Nawalnego: od młodości i odkrycia powołania do działalności aktywistycznej, przez założenie rodziny, aż po decyzję o pełnym poświęceniu się walce o demokrację i wolność w kraju, który robi wszystko, aby te wartości zniszczyć. Autor opisuje swoje dochodzenia, które ujawniały kłamstwa, oszustwa i korupcję na najwyższych szczeblach władzy. Wspomina o licznych aresztowaniach i prześladowaniach. Niewydane dotąd zapiski z więzienia malują obraz człowieka, który nawet w najtrudniejszych chwilach zachował nieugiętego ducha i niezmienne zaangażowanie. Nawalny zyskał ogromną rzeszę zwolenników, ponieważ wniósł do rosyjskiej polityki szczerość, odwagę i poczucie humoru.

4. Nexus. Krótka historia informacji

Yuval Noah Harari w książce Nexus. Krótka historia informacji pisze o ludzkiej drodze od epoki kamienia po erę cyfrową i o decyzjach, które musimy podjąć, aby przetrwać. Zachęca nas do refleksji nad tym, jak przepływ informacji ukształtował nasz świat i dlaczego teraz stanowi dla niego zagrożenie. Przez ostatnie sto tysięcy lat, jako homo sapiens, zdobyliśmy ogromną moc. Jednak pomimo licznych osiągnięć, wynalazków i podbojów, obecnie stoimy w obliczu głębokiego kryzysu. Świat zmaga się z ekologiczną katastrofą, rosnącymi napięciami politycznymi oraz falą dezinformacji. A teraz wkraczamy w erę sztucznej inteligencji – nowego systemu informacyjnego, który może stanowić poważne zagrożenie dla naszego istnienia. Dlaczego mimo tych wszystkich sukcesów tak często działamy autodestrukcyjnie? Autor wskazuje również na pilne decyzje, które musimy podjąć w obliczu zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji i innych technologii, które mogą zadecydować o naszej przyszłości.

3. Cienie pośród mroku

Na trzecim miejscu listy uplasował się nowy tytuł Remigiusza Mroza Cienie pośród mroku. Poznajemy tu Seweryna i Burzę. W ich życiu wszystko układa sie idealnie. Zamieszkali razem, tworząc patchworkową rodzinę, a ich codzienność nabrała harmonii i spokoju, który wydawał się trwały. Nic nie zapowiadało nadciągających burz. Jednak ten idylliczny obraz w Żeromicach został przerwany, gdy podczas prac archeologicznych odkryto ludzkie kości w starych wojennych fortyfikacjach. Na początku wszyscy sądzili, że to kolejny przypadek dawnych szczątków, których w okolicy nie brakowało. Ale kiedy odkryto, co widnieje na fragmentach kości, sytuacja przybrała dramatyczny obrót. By rozwikłać tajemnicę, zespół badawczy postanowił zwrócić się o pomoc do Seweryna Zaorskiego. Gdy Seweryn odkrywa prawdę, zdaje sobie sprawę, że zarówno jego życie, jak i Burzy, już nigdy nie będzie takie samo.

2. Powrót fatum

Tomasz Stawiszyński – filozof i autor m.in. bestsellerów Reguły na czas chaosu i Ucieczka od bezradności – w nowej książce Powrót fatum, analizuje temat losu i współczesnego podejścia do niego. Biorąc pod lupę obrazy świata ukształtowane przez racjonalizm, chrześcijaństwo oraz ezoteryzm, zastanawia się, czy w obliczu wyzwań dzisiejszego świata, na które nauka i religia nie dają satysfakcjonujących odpowiedzi, powrót idei fatum jest nieunikniony. Z odwagą namawia do kwestionowania tego, co uchodzi za pewnik, szuka nieoczywistych dróg i, jak zawsze, nie unika trudnych pytań. To fascynująca podróż przez opowieści, do których sięgamy, by uporządkować naszą rzeczywistość.

1. Dezorientacje. Biografia Konopnickiej

Magdalena Grzebałkowska to reporterka, autorka bestsellerowych biografii (Beksińskich, Komedy, ks. Twardowskiego) i reportaży historycznych. Jest autorką książki, która uplasowała się na pierwszym miejscu listy. Jej tytuł to Dezorientacje. Biografia Konopnickiej. Grzebałkowska pokazuje, że Maria Konopnicka była postacią niezwykle współczesną, której życie nadal może inspirować, zaskakiwać i budzić kontrowersje. Była matką ośmiorga dzieci. Zdecydowała się opuścić męża i przenieść się do Warszawy, by spełniać swoje marzenie o pisaniu poezji. Autorka O krasnoludkach i o sierotce Marysi umieszcza swoją chorą córkę w szpitalu psychiatrycznym. Społeczniczka, zaangażowana w los dzieci, oddaje swojego wnuka obcym ludziom. Figura Konopnickiej jest pełna sprzeczności, niejednoznaczna, trudna do uchwycenia. Wybitna reporterka Magdalena Grzebałkowska stawia czoła legendzie poetki, odkrywając niedostrzegane wcześniej pęknięcia w jej wizerunku i ukazując ją nie tylko jako znaną z czarno-białych portretów matronę, ale także jako barwną, pełną życia kobietę.

Zaczytana