Basia. Wielka księga zwierząt domowych i przydomowych
Basia. Wielka księga zwierząt domowych i przydomowych to kolejna pełna mądrości książka z serii o przygodach Basi. Cała seria jest bardzo populara wśród dzieci i rodziców. Nowy tytuł, skupiający się na fascynującym świecie zwierząt, nie zawodzi oczekiwań. Tym razem Basia, wraz z rodziną i przyjaciółmi, odkrywa tajemnice i ciekawostki związane ze zwierzętami. Domowymi, przydomowymi, a także… mieszkającymi w ludzkim ciele.
Książka pełna ciekawostek
Każda strona książki Basia. Wielka księga zwierząt domowych i przydomowych jest pełna ciekawostek i faktów na temat zwierząt. Tych, które możemy spotkać zarówno w domu, jak i w ogrodzie i nie tylko. Na temat zwierząt wypowiadają się różne osoby. Każdy ma coś innego, ciekawego do powiedzenia. Przykład pokażę w kolejnym akapicie. Jest tu mowa na przykład o koniach, świniach, kurach, kozach. Ale dowiemy się także ciekawostek o myszach, pająkach i molach spożywczych. Dodatkowo poznamy komary, pluskwy i muszki owocówki. Na końcu dzieci dowiedzą się co to są owsiki wszy. Wszystko przedstawiono tak, by dzieci mogły zrozumieć fakty. W książce przeplatają się krótkie opowiadania. Przykładowo wszy pojawiły się w przedszkolu Basi.
Sposób przedstawienia faktów
Najłatwiej zobrazować treść książki Basia. Wielka księga zwierząt domowych i przydomowych na przykładzie. Na początku poznajemy konie. Różne osoby mówią różne ciekawostki na ich temt. Na przykład ciocia Gośka mówi, że przez tysiące lat właśnie dzięki koniom ludzie przemieszczali się z miejsca na miejsce. Pan Henryk zauważa, że na wsi konie służyły ludziom do przewożenia ciężarów. Mama Basi mówi, że dziewczynka jest na nie uczulona, więc nie powinna ochj głaskać. Basia wie, że konie żyją w stadach. Tata mówi, że czasem mówi się, ktoś ma końskie zdrowie, żeby podkreślić, że nie choruje. Tymczasem konie bywają chorowite i wrażliwe. Poznamy też rasy koni. To między innymi shire, kuc walijski, arab. W innej części książki dowiemy się co nieco o rybikach. Nie są szkodliwe kiedy jest ich mało. Lubią ciemne i wilgotne miejsca, zwykle zamieszkują łazienki. Nie są groźne, ale mogę wskazywać na problemy z wilgotnością.
Podsumowanie
Basia. Wielka księga zwierząt domowych i przydomowych to potężna dawka ciekawej wiedzy. Dzieci poznają nie tylko popularne zwierzęta, ale też takie, o których mało się mówi. Narracja jest lekka i pełna humoru, co sprawia, że dzieci chętnie słuchają i czytają o nowych faktach. Marianna Oklejak, odpowiadająca za ilustracje, po raz kolejny wykonała świetną pracę. Jej rysunki są kolorowe, pełne szczegółów i bardzo realistyczne, co pomaga dzieciom lepiej zrozumieć opisywane zwierzęta.
Zaczytana