Harry, okładka
Polecamy Recenzje

Harry Potter i Zakon Filozofów

Jak dobrze znasz świat Harrego Pottera? Czy wiesz jakie filozoficzne przesłania zawarła w swoich książkach J.K. Rowling? Harry Potter i Zakon Filozofów to prawdziwa filozoficzna rozprawa rozkładająca na części pierwsze uniwersum stworzone przez autorkę. Z tej książki można dowiedzieć się m.in. czy Ministerstwo Magii działało sprawiedliwie oraz czy społeczność czarodziejów kierowała się moralnością i dobrem ogółu.

Zarys książki

Harry Potter i Zakon Filozofów to książka omawiająca filozoficzne zagadnienia poruszane w twórczości J.K. Rowling. Dotyczy zarówno całej serii książek o Harrym Potterze, jak i serii Fantastyczne Zwierzęta, czy opowiadań Baśnie barda Beedle’a. Obejmuje się całe uniwersum, które autorka tworzyła latami. Porusza zagadnienia związane z najpopularniejszymi i najważniejszymi doktrynami filozoficznymi. Obecne są one zarówno w czarodziejskim świecie stworzonym przez autorkę, jak i w przesłaniach, które J.K. Rowling ukryła w swoich tekstach. Świat przedstawiony w Harrym Potterze oparto zarówno na naukach głoszonych przez najstarszych myślicieli, takich jak Arystoteles, Sokrates czy Epikur, jak i na doktrynach opisywanych przez filozofów bliższych współczesności, do których należą między innymi Thomas Hobbes, Emmanuel Kant, czy Jean-Paul Sartre.

Filozofia w Harrym Potterze

W książce autor, Gwendal Fossois, udowadnia, że Harry Potter jest opowieścią filozoficzną, za którą kryje się głęboki i przemyślany przekaz. Rozkładając twórczość J.K. Rowling na czynniki pierwsze, autor prezentuje nam zupełnie nowy sposób odczytania historii o młodym czarodzieju. Posługuje się przy tym dużą ilością cytatów i faktów, które niezaprzeczalnie świadczą o bardzo dobrej znajomości omawianych książek. Harry Potter i Zakon Filozofów porusza kwestie filozoficzne w odniesieniu do sposobów nauki w Hogwarcie. Na przykład pojęcia wolności na przykładzie domowych skrzatów, istnienia umowy społecznej, czy motywu walki dobra ze złem. W książce zawarta jest także analiza postaci Harrego, Voldemorta i Dumbledora. Ma to za zadanie wykazać filozoficzne powiązania między ich motywacjami do działania a filozoficznymi przekonaniami i racjami.

Harry Potter i Zakon Filozofów – książka dla każdego fana

Harry Potter i Zakon Filozofów jest idealną propozycją dla wszystkich fanów Harrego Pottera, którzy dorastali wraz z głównym bohaterem. Ze względu na swój popularnonaukowy charakter książka dedykowana jest starszym odbiorcom. Nie znaczy to jednak, że jest trudna w odbiorze. Wszystkie filozoficzne zagadnienia wyjaśnione są w sposób, który będzie zrozumiały nawet dla laika. Ta dogłębna analiza jest świetnym powrotem do uniwersum Harrego Pottera po latach. Pozwala na spojrzenie na tę historię z zupełnie innej perspektywy i dostrzeżenie elementów, które wcześniej były niezauważalne.

Czy w serii kryją się przesłania filozoficzne?

Powszechnie wiadomo, że J.K. Rowling pisząc Harrego Pottera, wzorowała się na prawdziwych wydarzeniach ze światowej historii. Gwendal Fossois twierdzi dodatkowo, że autorka celowo zawarła w swoich książkach filozoficzne przesłania, które miałyby jakoby oceniać postępowania bohaterów, czy przypisywać ich wierzenia do konkretnych nurtów filozoficznych. Tym samym z pełnym przekonaniem twierdzi on też, że jest w stanie jednoznacznie odczytać, z jakim nurtem filozoficznym utożsamia się sama autorka i do potwierdzenia swojej tezy wykorzystuje cytaty z książek czy wywiadów. Takie działanie wydaje mi się być lekką nadinterpretacją. Tematy poruszane w książce ułożono w taki sposób, by potwierdzić tezy stawiane przez autora. Zabrakło mi tutaj kontrargumentów, rozpatrywania poszczególnych zagadnień z wielu perspektyw i pozostawienia odbiorcy pola do własnej refleksji i wyrobienia własnej opinii.

Podsumowanie recenzji

Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki wydano książkę. Szata graficzna doskonale wpasowuje się do estetyki całej serii i jednoznacznie kojarzy się z twórczością J.K. Rowling. Treści zaprezentowano w przejrzysty sposób, a ich podział zachęca do zagłębienia się w lekturze. Twarda oprawa oraz wyklejka sprawiają, że książka nabiera niemal kolekcjonerskiej wartości. Ta książka to prawdziwa ozdoba biblioteczki! Harry Potter i Zakon Filozofów jako kolejny dodatek do kultowej opowieści o młodym czarodzieju rozszerza pole interpretacji i pozwala ponownie zanurzyć się w przepełnionym magią świecie. Pomimo wskazanych wyżej niewielkich wad, jest bardzo dobrą i przemyślaną rozprawą filozoficzną. Zdecydowanie trafi w gusta zarówno fanów całej serii, jak i osób, które od literatury oczekują czegoś więcej, na przykład poszerzenia wiedzy z tematu filozofii.

Natalia Harpula

@allmysonnats