Na skrzydłach wyobraźni, okładka
Literatura faktu Recenzje

Na skrzydłach wyobraźni

Na skrzydłach wyobraźni to niesamowita książka, w której Richard Dawkins porusza temat latania. Temat ten od zawsze fascynował ludzi, zazdrościli ptakom tego, że mogą swobodnie szybować wśród chmur. Obecnie człowiek również może to robić, lecz niestety nie sam, ale z pomocą maszyn.

Marzycie czasem, że potraficie latać niczym ptak? Jak tak i kocham to. Szybowanie bez trudu ponad wierzchołkami drzew, wznoszenie się i opadanie, zabawa i uniki w trzecim wymiarze.
Nic dziwnego, że niektórzy spośród największych umysłów w dziejach ludzkości, zwłaszcza Leonardo da Vinci, pragnęli wzbić się w powietrze niczym ptak, projektując maszyny, które miały pomóc im urzeczywistnić owo pragnienie.

Latać jak ptak

Gdy byłam dzieckiem, często razem z przyjaciółmi kładliśmy się na trawiastej górze nad naszym jeziorem i obserwowaliśmy ptaki fruwające nad nami. Najbardziej podobało nam się polowanie rybitw i perkozów na ryby. Jaskółki czy jerzyki oraz inne ptaki równie zręcznie łapią w powietrzu owady. My możemy im tylko pozazdrościć tej zwinności. Lecz łatwiej jest latać, gdy się jest małym. Nawet przecież nie wszystkie ptaki mogą skutecznie oderwać się od ziemi i pofrunąć.

Niektóre ptaki, jak pawie, dla których latanie to duży wysiłek, ratując się ucieczką przed drapieżnikiem, wzbijają się na krótko w powietrze, po czym lądują w bezpiecznej odległości. Ryby latające robią to samo w morzu.

Walka człowieka i ewolucji z grawitacją

Autor w książce Na skrzydłach wyobraźni nie tylko opowiada nam o samych aspektach latania, ale w przyjemnym i klarownym językiem opowiada o ewolucji mającej ogromny wpływ na latanie. Początkowo to owady były niekwestionowanymi władcami przestworzy. Przez prawie dwieście milionów lat fruwały po niebie same, aż w końcu dołączyły do nich kręgowce, a konkretnie pterozaury. Oczywiście są jeszcze ludzie, którzy mimo wielu dowodów na temat ewolucji, nie wierzą w nią zupełnie. Richard Dawkins od pierwszych stron książki wciąga czytelnika w świat pełen nie tylko wyobraźni, ale także wielu naukowych faktów, dzięki którym dowiemy się różnych ciekawostek o zwierzętach. Autor zadaje tu również pytania, na które jednak nie zawsze znajduje odpowiedzi.

Recenzja książki Na skrzydłach wyobraźni

Może się wydawać, że książka Na skrzydłach wyobraźni jest zbyt naukowa i zawiera dużo trudno przyswajalnych terminów, że przeznaczona jest tylko dla pasjonatów przyrody. Jednak Dawkins przekazuje nam swoją wiedzę lekko a nawet żartobliwie. Nie czyta się książki jak jakiegoś podręcznika czy pracy badawczej, ale właśnie jako przewodnik po świecie latania. Niemal jak przygodową powieść. To fascynująca lektura, którą ponownie przeczytałam, lecz w skrócie, swoim wnukom. Słuchały opowieści autora jak zaczarowane. W tej książce nie ma miejsca na nudę, chociaż nie powinno się jej przeczytać za jednym przysiadem. Warto chociaż trochę skupić swoją uwagę na tematyce. Może nie jest to lektura typowa dla dzieci, lecz nieco starsze dzieci mogą zdecydowanie same zgłębiać zagadnienia na temat latania. Zachwycające ilustracje anegdoty sprawiają, że publikacja nie jest tylko suchą informacją, ale jej lektura sprzyja pobudzeniu wyobraźni i lepszemu przyswajaniu wiedzy.

Myszka