Bezsenność w Tokio
Bezsenność w Tokio to literacka podróż po kraju Kwitnącej Wiśni. To zbiór pełen historii i anegdot opisujących życie w odmiennej, wschodniej kulturze. W tej książce spotkamy zarówno opisy samego kraju, jego przyrody i atrakcji, jak i, co ważniejsze, dokładne przedstawienie japońskiej kultury. Ta pozycja to dokładne zobrazowanie odmienności kulturowej i podejścia do życia. Spotkamy się z zupełnie inną mentalnością, zupełnie innymi zasadami i obyczajami, a główny bohater, jako wprawiony gaijin (obcokrajowiec, ale nie turysta), wyjaśni nam delikatne niuanse i sumiennie wytłumaczy wszelkie kulturowe różnice.
Dwudziestolecie powieści
Bezsenność w Tokio po raz pierwszy ukazała się w 2004. W tym roku obchodzi więc swój jubileusz – dwudziestolecie. Z tej okazji książka została wznowiona, a my jako czytelnicy, możemy cieszyć się wydaniem specjalnym z dodanymi niespodziankami! Czytając tę książkę, warto mieć na uwadze fakt, że po raz pierwszy wydana została już jakiś czas temu. Sama opisana akcja rozgrywa się jeszcze wcześniej. Dzięki niej nie tylko przenosimy się do zupełnie innej części świata, ale także cofamy się w czasie – w lata osiemdziesiąte dwudziestego wieku.
Dziennik z podróży
Marcin Bruczkowski wyjechał do Japonii z myślą o spędzeniu w tym kraju tylko jednego roku. Jego pobyt wydłużył się jednak o parę lat i ostatecznie spędził tam prawie dekadę. Książka Bezsenność w Tokio jest opisem jego przygód i miejscem, w którym dzieli się z nami swoimi wspomnieniami i spostrzeżeniami. To pozycja pełna anegdotek, pojedynczych historii, które łączą się ze sobą poprzez głównego bohatera, ale także jego przyjaciół, których zdobył podczas wieloletniego pobytu. Dzięki niej dowiemy się, jak wyglądają tokijskie mieszkania, czy ciężko zdobyć pracę, z jakimi trudnościami musi mierzyć się obcokrajowiec w Japonii oraz dlaczego podróż autostopem wzbudza lokalną sensację.
Świat ukazany w książce
Książka napisana jest w sposób lekki i niezwykle przyjemny. Autor ma specyficzne poczucie humoru i jestem świadoma, że nie każdemu może przypaść do gustu. Mnie jednak mocno odpowiadało, co sprawiło, że z przyjemnością pochłaniałam rozdział za rozdziałem. Nie da się ukryć, że znajdziemy tam także bardziej kontrowersyjne fragmenty. Podejście autora do sposobu, w jaki opisuje on japońskie kobiety, momentami razi po oczach. Niekiedy brakuje tutaj odrobiny wyczucia, a niektóre spostrzeżenia autor mógł zostawić dla siebie, niekoniecznie dzieląc się nimi w publikacji. Dla wielu osób minusem może być także fakt, że zawarte w książce informacje są nieaktualne, bądź niezgodne z dzisiejszym stanem wiedzy. Tym samym w głowie czytelnika tworzyć się może mylny obraz postrzegania Japonii lub społeczeństwa. Pamiętać jednak należy, że Bezsenność w Tokio ma dwadzieścia lat, a swoją akcją obejmuje lata jeszcze wcześniejsze.
Podsumowanie recenzji
Bezsenność w Tokio jest pozycją mieszczącą się pomiędzy reportażem z podróży a biograficzną powieścią. Autor, Marcin Bruczkowski, zawiera wiele prywatnych historii, które przedstawione są w mocno sfabularyzowany sposób. Tę książkę traktować należy bardziej jako ciekawostkę, rozrywkową tematyczną lekturę, niż jako przewodnik czy poradnik dotyczący życia w Japonii. Dla mnie była doskonałą rozrywką i oderwaniem od rzeczywistego świata. Ile w niej prawdy, a ile fikcji – tego się nie dowiemy. Nie zmienia to jednak faktu, że stanowi ona piękne podsumowanie dziesięciu lat spędzonych przez autora w Japonii.
Natalia Harpula
@allmysonnats