Książki dla dzieci i młodzieży Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Intrygujące nowości książkowe, które rozszerzą granice wyobraźni

Nowości książkowe stanowią odzwierciedlenie tego, co aktualnie fascynuje, porusza i inspiruje autorów na całym świecie. W każdej chwili do naszych rąk może trafić książka, która zmieni nasze postrzeganie rzeczywistości lub stanie się źródłem niekończącej się inspiracji. Dla miłośników czytania nowe tytuły to zawsze powód do radości i niecierpliwego oczekiwania. Przygotowałam kolejny subiektywny przegląd nowości, które przykuwają uwagę.

10. Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym?

Ciekawy tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa Znak. Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym? Oraz 12 innych pytań o ekonomię i naszą przyszłość. Z książki dowiadujemy się, że w badaniach opinii publicznej Polacy regularnie wyrażają przekonanie, że sytuacja w kraju nie jest dobra. Jednak rzeczywistość często okazuje się znacznie lepsza, niż nam się wydaje. Analizy trendów pokazują, że żyjemy w najbogatszym, najbezpieczniejszym i oferującym najwyższy poziom życia okresie w historii Polski. Jak się okazuje często największe fortuny na świecie powstawały przez przypadek, a najważniejszym czynnikiem wpływającym na naszą sytuację materialną jest miejsce urodzenia. Co więcej, z globalnej perspektywy wielu Polaków jest członkiem elity ekonomicznej. Kamil Fejfer i Łukasz Komuda, dziennikarze i popularyzatorzy ekonomii, twórcy kanału „Ekonomia i cała reszta”, pokazują, że nasz sposób myślenia o rzeczywistości jest często uproszczony.

9. Ciało kobiety, mądrość kobiety

Wydawnictwo CoJaNaTo wznowiło bestseller pod tytułem Ciało kobiety, mądrość kobiety. Warto w tym miejscu przypomnieć o tej niezwykłej książce. Moim zdaniem tytuł ten powinien znaleźć się w każdej biblioteczce. To niezastąpione źródło wiedzy dla każdej kobiety zainteresowanej swoim ciałem, umysłem i duchowością. Książka zawiera informacje o ciąży, porodzie, seksualności, odżywianiu, terapii hormonalnej, leczeniu mięśniaków, unikaniu histerektomii oraz dbaniu o zdrowie piersi i regularność cyklu. Nowe wydanie wprowadza najświeższe odkrycia i procedury medyczne oraz pokazuje, jak kobiety coraz aktywniej angażują się w dbanie o własne zdrowie. Ta książka pomoże kobietom na całym świecie cieszyć się lepszym zdrowiem przy mniejszej liczbie interwencji medycznych. Dr Christiane Northrup, ceniona ginekolożka i ekspertka od kobiecości, obala różne mity, opierając się na swoim doświadczeniu. Stworzyła przewodnik dla każdej kobiety, który krok po kroku wprowadza w tajniki funkcjonowania kobiecego ciała.

8. Zawieruszek. Baśń skandynawska

Zawieruszek. Baśń skandynawska to nowość od Naszej Ksiegarni dla młodszych czytelników. To historia pełna magii, z przepięknymi, klimatycznymi ilustracjami autorstwa Emilii Dziubak. Kai Lüftner mieszka wraz z rodziną na wyspie na duńskim Bałtyku. Zainspirowany legendami i mitami tej wyspy, w swojej książce snuje opowieść o Vilmarze, małym wędrowcu, który odkrywa tajemnice własnej tożsamości. Vilmar to tajemniczy chłopiec, mieszka na wyspie wraz z opiekującym się nim starszym małżeństwem. Czuje, że nie pasuje do reszty mieszkańców, choć nie wie dlaczego. Pewnego dnia trafia na starą książkę, w której odkrywa historię kogoś bardzo do niego podobnego…

7. Oswoić samotność

Oswoić samotność to nowość od Wydawnictwa Znak. To książka dla każdego, kto kiedykolwiek doświadczył samotności. Mirosław Brejwo, doświadczony psycholog i twórca popularnego podcastu „Psychologia, którą warto znać”, pomaga zrozumieć, skąd bierze się samotność. Zaznacza też, że nie musi być ona zła. Pokazuje jak zaakceptować siebie, wzmocnić własny potencjał, radzić sobie z trudnymi momentami i, co najważniejsze, jak budować satysfakcjonujące relacje.

6. Jesień w Jeżynowym Grodzie

Jesień w Jeżynowym Grodzie to kolejny tytuł bestsellerowej serii od Wydawnictwa Znak. Książka ma piękne ilustracje, które zachwycą dzieci i dorosłych. Całość jest utrzymana w jesiennym stylu. W końcu jesienna jest też fabuła. Jeżyny dojrzały, orzechy również, więc myszki z Jeżynowego Grodu miały pełne ręce roboty. Każdego ranka wyruszały na pola, by zbierać nasiona, owoce i korzenie, przygotowując zapasy na zimę. Jednak jesienne prace przerwało niespodziewane zniknięcie najmniejszej myszki – Prymulki. Gdzie mogła się podziać? Co teraz zrobić? Zaniepokojeni mieszkańcy Jeżynowego Grodu ruszają w gęste krzewy, by odnaleźć swoją małą przyjaciółkę.

5. Cicha lokatorka

Na piątym miejscu listy uplasował się tytuł Cicha lokatorka. To thriller wydany nakładem Wydawnictwa Marginesy. Fabuła jest pokazana z perspektywy trzech osób, najbliższych seryjnemu mordercy. Jego trzynastoletniej córki, partnerki oraz jedynej ofiary, którą zostawił przy życiu. Aidan Thomas to człowiek ciężko pracujący, oddany rodzinie i szanowany w społeczności. Mieszka w małym miasteczku w północnej części stanu Nowy Jork i znany jest z tego, że zawsze chętnie pomaga innym. Jednak za tą fasadą kryje się mroczny sekret – Aidan jest porywaczem i seryjnym zabójcą. Zabił osiem kobiet, a dziewiąta, Rachel, więziona w szopie na jego posesji, czeka na śmierć. Po śmierci żony Aidana, on i jego trzynastoletnia córka Cecilia muszą zmienić miejsce zamieszkania. Aidan, nie mając wyboru, zabiera Rachel ze sobą i przedstawia ją Cecilii jako przyjaciółkę rodziny, potrzebującą schronienia. Mężczyzna zakłada, że po pięciu latach niewoli Rachel jest zbyt złamana, by próbować ucieczki. Nie docenia jednak jej siły woli. Rachel widzi w Cecilii potencjalną sojuszniczkę i nadzieję na ocalenie. Kiedy Emily, właścicielka miejscowej restauracji, zakochuje się w Aidanie, nieświadomie zbliża się do odkrycia jego przerażającej tajemnicy, a także do Rachel i Cecilii.

4. Rewolucja nie ma końca

Artur Domosławski jest autorem książki Rewolucja nie ma końca, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Publikacja jest podsumowaniem latynoamerykańskich doświadczeń autora. To reportaż, w którym Domosławski, po dwudziestu latach od wydania kultowej „Gorączki latynoamerykańskiej”, powraca do tematów, które ukształtowały jego twórczość. Dziś, uznany pisarz z bogatym dorobkiem, zabiera nas ponownie w podróż po Ameryce Łacińskiej, gdzie przed laty rozpoczął swoją przygodę z pisaniem. Swoją opowieść tworzy z relacji uczestników wydarzeń, a także z własnych obserwacji. W zapomnianych zakątkach, gdzie „diabeł mówi dobranoc”, wsłuchuje się w historie buntowników, a w wielkich miastach spotyka ludzi władzy, krytyków i tych, którzy przegrali w starciu z systemem. Zderza ich doświadczenia z europejskimi i polskimi wyobrażeniami o Ameryce Łacińskiej. To połączenie osobistych historii opowiedzianych z czułością reportera i szerokich panoram społecznych, malowanych z rozmachem eseisty.

3. Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka

Książka Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka nauczy jak wspierać dziecko, by nauka i życie w szkole stały się prostsze. Pozwoli zapomnieć o blokadach i wciąż powtarzanym „nie umiem”. Praktyczne porady pomogą poprawić relacje między dzieckiem, nauczycielem a rodzicem. Autorka – Caroline von St. Ange – jest uznaną edukatorką i trenerką uczenia się. Jej skuteczne metody nauczania uczyniły ją autorytetem w tej dziedzinie, a jej książki są bestsellerami. Otrzymała nagrody Die Goldenen Blogger 2022 w kategorii Instagramerka Roku oraz Emotion Award 2022 w kategorii Społeczne Wartości. W książce znajdą się odpowiedzi między innymi na pytania jakim typem ucznia jest twoje dziecko, jakie narzędzia skutecznie budują motywację, co zrobić, gdy dziecko napotyka trudności w nauce i czy chwalenie dziecka może być szkodliwe.

2. Siła Marzeń czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi

Na drugim miejscu listy uplasował się tytuł Siła Marzeń czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi. Autorka – Miłka Raulin – to najmłodsza Polka, która Koronę Ziemi. Jej przygoda zaczęła się w 2011 roku, gdy Miłka Raulin, po zdobyciu Mont Blanc, postanowiła zdobyć najwyższe szczyty każdego kontynentu. Tak narodził się projekt „Siła Marzeń – Korona Ziemi”, który Miłka realizowała przez siedem lat. Uwieńczyła go 22 maja 2018 roku, zdobywając Mount Everest. Książka opowiada o długiej drodze do spełnienia marzeń z perspektywy matki pracującej na pełen etat. Opisuje, jak rozpoczął się jej „wysokogórski romans” oraz jak udało się zrealizować ambitny projekt, mając do dyspozycji tylko dwadzieścia sześć dni urlopu rocznie. Pasja do przygód i dalekich podróży splata się z trudnościami życia codziennego. W książce są również opisy górskich wyzwań i lekcji z nich płynących, decyzji życiowych, samotnego macierzyństwa oraz utraty pracy. To także opowieść o drugiej stronie medalu i o tym, z jakimi kosztami wiąże się realizacja marzeń.

1. Lunchbox na każdy dzień. Dookoła świata

Lunchbox na każdy dzień. Dookoła świata to nowość od Wydawnictwa Znak. W publikacji znajduje się aż 160 przepisów na wyjątkowe śniadania, lunche, desery i dania do termosu. To potrawy z różnych zakątków świata. A wszystko można zamknąć w jednym pudełku. Autorka – Malwina Bareła – zabiera nas w podróż po najdalszych zakątkach globu, oferując przepyszne dania przygotowane z łatwo dostępnych składników. Każdemu przepisowi towarzyszy notka o kaloriach i makroskładnikach. Wskazówki zero waste ułatwią rozwiązanie problemu marnowania jedzenia. Na końcu książki są praktyczne indeksy, które pomogą w planowaniu posiłków i przygotowywaniu jedzenia na zapas.

Zaczytana