Bator, okładka
Literatura faktu Recenzje

Rekin z parku Yoyogi

Niewątpliwie Japonia jest fascynującym krajem. Japońska kultura w tym samym stopniu zachwyca, co zadziwia. Wie o tym dobrze Joanna Bator, która spędziła w Kraju Kwitnącej Wiśni kilka lat. Książka Rekin z parku Yoyogi jest świadectwem jej pobytu w Japonii i pracy nad badaniem tej niezwykłej kultury. Joanna Bator, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich w tym Nagrody Nike, wydała tę książkę po raz pierwszy dziesięć lat temu. Jest to jej druga książka o Japonii, pierwsza to Japoński wachlarz Rekin z parku Yoyogi to zbiór esejów, reportaży i felietonów, z którego wyłania się obraz kraju o unikatowej kulturze i zwyczajach.

Niesamowita Japonia

Książka Rekin z parku Yoyogi podzielona jest na trzy części: Niesamowitości, Alegorie, Heterotopie. Część pierwsza skupia się na tym, co autorkę w Japonii zadziwiło. Przeczytamy tu m.in. o lesie samobójców, święcie penisa i białej skórze Japończyków. Część druga zawiera felietony, w których autorka swoje japońskie fascynacje zestawia z obrazem Polski, z naszą rodzimą kulturą i zwyczajami. Część trzecia opisuje zjawiska dla nas częściowo niezrozumiałe jak np. otaku, moe, hikikomori. Dzisiejsza Japonia bowiem to dziwne miejsce. Autorka to wielokrotnie podkreśla, a źródeł tej unikatowej w czasach globalizacji kultury upatruje w dziedzictwie okresu Edo, kiedy to Japonia była całkowicie zamknięta na świat zewnętrzny i we wpływach amerykańskiego najeźdźcy po II wojnie światowej zakończonej przecież w Japonii zrzuceniem bomb jądrowych.

Opis wyjątkowego kraju w publikacji Rekin z parku Yoyogi

Japonia zadziwia tak jak tytułowy rekin leżący kiedyś na trawie w środku parku miejskiego w Tokio. Książka Joanny Bator Rekin z parku Yoyogi nie jest przewodnikiem po Japonii. Nie są to też wspomnienia turysty zachwyconego zwiedzaniem i nowością. To bardzo subiektywny opis tego wyjątkowego kraju, w którym autorka spędziła cztery lata. Są to więc spostrzeżenia osoby, która już dużo o tym kraju wie, oswoiła się z kulturą, zwyczajami, sposobem życia i myślenia, a dzięki temu więcej rozumie i widzi inaczej, tropi osobliwości.

Bogatość kultury japońskiej

Czytelnik może się tą książką zachwycić i zadziwić. Tak jak japońską kulturą, jakże różną od wszystkich innych na świecie. Eseje Joanny Bator nie zawsze są łatwe w czytaniu, ale są niezwykle błyskotliwe i pozwalają na poszerzenie wiedzy. Pisane są z odrobiną humoru, co uprzyjemnia czytanie. Książka zawiera ilustracje, a jeden z rozdziałów to komiks. Dzięki tej książce czytelnik dowie się, że Japonia to nie tylko samuraje, kwitnące wiśnie, gejsze i ceremonia picia herbaty. To także manga, czyli japoński komiks i anime – japońskie filmy animowane. Z nimi wiąże się subkultura otaku. Są to fanatyczni wielbiciele japońskiej kultury popularnej. Autorka dużo miejsca poświęca analizowaniu tej subkultury. Przeczytamy w Rekin z parku Yoyogi o sushi, automatach na ulicach, filmach z Godzillą, lalkach, podejściu do seksualności – o wszystkim, co czyni Japonię tak odmienną i osobliwą.

Wartościowe treści w książce Joanny Bator

Niewątpliwą wartością esejów i felietonów Joanny Bator jest też nawiązywanie do japońskiej literatury, a szczególnie do książek znanego pisarza, jakim jest Haruki Murakami. Autorka nie ukrywa swojej fascynacji jego twórczością. Drugim ważnym tematem, dla którego warto sięgnąć po książkę Rekin z parku Yoyogi jest opis trzęsienia ziemi z marca 2011 roku. To wtedy doszło do awarii elektrowni atomowej w Fukushimie. Joanna Bator była w tym czasie w Japonii. Czytając, dowiemy się o jej przeżyciach i refleksjach, a także o reakcjach świata i przede wszystkim o reakcjach samych Japończyków na to trudne wydarzenie.

Podsumowanie

Rekin z parku Yoyogi to wartościowa książka dla ambitnego czytelnika. Książka, która pozwala obcować z osobliwą kulturą Japonii oraz z jakże wybitnym piórem autorki. Utwór zachwyci i miłośników Japonii, i znawców prozy znakomitej pisarki, jaką jest Joanna Bator. Ten zbiór esejów pokazuje nam, że współczesna Japonia to hybryda tradycji i nowoczesności. Język autorki przenosi nas do opisywanych światów i pozwala na prawdziwie zmysłowe doznania. Podczas obcowania z tą książką czytelnik pozna współczesną Japonię. Będzie miał okazję do zastanawiania się nad ludźmi i światem. Autorka, opisując jakieś japońskie zjawisko, często przechodzi do ogólnoludzkich refleksji. Gorąco polecam.


Anna Sołtys