ChatGPT. Podstawy i proste zastosowania
ChatGPT. Postawy i proste zastosowanie to tytuł od Wydawnictwa Helion. W ostatnim czasie tytułowy chat stał się bardzo popularny. To flagowy produkt firmy OpenAI, który kojarzony jest ze sztuczną inteligencją. Czym jest i czy należy się go obawiać?
Przygoda z ChatemGPT
Na początku książki ChatGPT. Postawy i proste zastosowanie znajdziemy wprowadzenie. Poznamy w skrócie historię sztucznej inteligencji. Byłam zaskoczona, że jej początki datuje się już na XVIII wiek. Dowiemy się jak po kolei usprawniano Chat i czy sztuczna inteligencja zagrozi… ludzkości. Jak zaznaczają autorzy – dyskusję rozbudził sam pracownik firmy OpenAI, mówiąc, że będzie dążył do stworzenia sztucznej inteligencji, która będzie w stanie konkurować z ludźmi w sposobie myślenia. Eksperci jednak uważają inaczej. Nie jest to możliwe, przynajmniej w najbliższych latach. W tym rozdziale jest też ważny akapit poświęcony licencjom OpenAI. Dowiemy się jaką swobodę mamy w używaniu produktów, a jakie zasady i ograniczenia obowiązują. Autorzy zaznaczają jeszcze jedną ważną rzecz – wszystko ciągle się zmienia, dlatego swoją wiedzę należy aktualizować. Dane użyte książce są aktualne na dzień jej wydania.
Twój nowy, superinteligentny współpracownik
Dalszą część książki ChatGPT. Postawy i proste zastosowanie poświęcono na poznanie ChataGPT. Po przeczytaniu poradnika, wiem, że jest to doskonała publikacja dla początkujących. Są tu wszelkie podstawy, które pomogą zacząć pracę z Chatem. Począwszy od założenia konta i wytłumaczenia panelu Chata. Są tu zdjęcia panelu i wytłumaczenie, co oznacza dany przycisk. To bardzo pomocne. Słowem – nie da się tego prościej wyjaśnić. Następnie dowiemy się jak pisać pytanie do Chatu. To bardzo istotna sprawa. W zależności od sposobu zapytania, Chat da nam bardziej lub mniej precyzyjne i oryginalne odpowiedzi. Warto stawiać ograniczniki – wyznaczać długość tekstu, konkretną ilość punktów itd.
Co więcej?
Nie będę opisywać wszystkiego co jest w poradniku ChatGPT. Postawy i proste zastosowanie. Podam jeszcze kilka przykładów. Dowiemy się jak można korzystać z dodatkowych, płatnych dodatków. Autorzy pokażą nam jak Chat może urozmaić nasze teksty, a także poprawić za nas błędy stylistyczne czy ortograficzne. Z Chatem możemy nawet zagrać w zgadywanki. Pomoże on w przetwarzaniu danych, a nawet… napisze opowiadanie. Bardzo ciekawą rzeczą jest również generowanie grafik za pomocą sztucznej inteligencji. Z książki dowiemy się nawet jak zagrać z Chatem w szachy.
Podsumowanie recenzji książki ChatGPT. Postawy i proste zastosowanie
Poradnik ChatGPT. Postawy i proste zastosowanie to duża dawka wiedzy na temat ChatuGPT. Autorzy zadbali o to, by język był zrozumiały dla każdego. Krok po kroku opisują możliwości Chata. To świetna książka dla początkujących. Autorzy patrzą na sztuczną inteligencję obiektywnie. Pokazują jej możliwości, ale zaznaczają, że może się ona mylić i trzeba brać to pod uwagę. Na koniec przytoczę ciekawy cytat z książki dotyczący właśnie ów pomyłek: przepisy podawane przez ChatGPT (…) należy traktować z ostrożnością i sceptycyzmem. W skrajnym przypadku mogą one zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu. (…)Korzystajmy z możliwości ChataGPT i sztucznej inteligencji, ale róbmy to „z głową”.
Zaczytana