me, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

What’s Wrong With Me?

Okres dojrzewania bywa trudny. Odnajdywanie samego siebie dla wielu stanowi wyzwanie. Dopasowywanie się do wymagań społeczeństwa czasami bywa wręcz niemożliwe. Najtrudniejszym jest jednak spełnienie wymagań, które stawia się samemu sobie. Bianka, główna bohaterka What’s wrong with me?, cały czas zastanawia się, dlaczego nie może być taka, jak inni.

(Nie)zwykła dziewczyna

What’s wrong with me? to opowieść o na pozór zwyczajnej nastolatce. Bianka jest dziewczyną, która dopiero zaczyna liceum. Marzy o odnalezieniu swojej pierwszej miłości, chce poznawać przyjaciół i cieszyć się życiem. Cały czas w jej głowie kłębią się jednak myśli, które nie pozwalają jej normalnie funkcjonować. Bianka cały czas zamartwia się swoim stanem psychicznym. Zauważa u siebie nasilające się lęki i regularnie pojawiające się natrętne myśli. Cały czas obawia się również swoich genetycznych obciążeń, o których nikt nie chce jej nic powiedzieć! Dziewczyna wie, że potrzebuje diagnozy i leczenia. Nie może przemóc się jednak i opowiedzieć o swoich problemach rodzicom. Ze swoich tajemnic zwierza się wyłącznie pamiętnikowi i jedynej przyjaciółce Amelii. Amelia od zawsze była idealną powierniczką, każdego dnia wspierającą i wyrozumiałą. Bianka zawsze mogła na niej polegać. Jednak podczas poważnej kłótni Amelia decyduje się zakończyć ich przyjaźń. Od tego czasu stan Bianki zaczyna się gwałtownie pogarszać.

What’s Wrong With Me? – powieść z ważnym przesłaniem

Irmina Maria stworzyła historię, która porusza temat zdrowia psychicznego z największą możliwą wrażliwością. Autorka nie boi się trudnych tematów, podchodzi do nich z pełnym zrozumieniem. Sprawia, że czytelnik staje się uważny na każde słowo, co tylko podbija wypływające z książki emocje. Temat zdrowia psychicznego wśród młodzieży coraz częściej pojawia się we współczesnych książkach. W What’s wrong with me? potraktowany jest w sposób priorytetowy i niezwykle dojrzały. Główna bohaterka zauważa objawy, które ją niepokoją i w krytycznym momencie decyduje się na sięgnięcie po pomoc specjalisty. Ta historia ukazuje nastolatkę, która pomimo nie do końca dojrzałego podejścia do świata, w pełni świadomie i odpowiedzialnie podchodzi do dbania o swoje zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Wielka wartość przyjaźni

Wątek gwałtownie zakończonej przyjaźni rozrywa serce. W momentach, w których opisywany jest ból i cierpienie porzuconej nastolatki, wielu z nas odnajdzie na pewno siebie i swoje pierwsze przyjaźnie, które zakończyły się lata temu i często pozostawiły po sobie niedosyt i smutne wspomnienia. Dodatkowo pokazuje on, jak ważne jest posiadanie przy sobie kogoś, kto stoi za nami murem i pomaga nam w odnajdywaniu siebie. Problemy brutalnego, nastoletniego świata zawsze lepiej jest zwalczać z kimś, niż w pojedynkę. Książka What’s wrong with me? pełna jest wątków dotyczących budowania relacji. Oprócz trudnej przyjaźni pojawiają się tam także pierwsze zauroczenia, czy poważniejsze tematy, takie jak relacja dziecka z rodzicami. Każdy z tych wątków pokazuje, że zbudowanie zdrowej relacji wymaga wysiłku.

Podsumowanie recenzji

What’s wrong with me? to książka pokazująca, że każda nastolatka mierzy się ze swoimi problemami. Nawet jeśli dla wielu wydawać się one mogą błahe i nic nieznaczące, to dla tej jednej dziewczyny są całym jej życiem. Takich problemów nie można bagatelizować, szczególnie w momencie, w którym dotyczą zdrowia psychicznego. Ta powieść doskonale udowadnia, że aby móc zajmować się poszukiwaniem siebie, odkrywaniem swoich potrzeb i wkraczaniem w dorosłe życie, to trzeba na początku pokonać wiele przeszkód. What’s wrong with me? łamie nam serce w wielu momentach, ale na końcu daje nam obietnicę tego, że wszystko zawsze kończy się dobrze.


Natalia Harpula

@allmysonnats