Zaczytani w nowościach. Poznaj nasze top 10!
Nowe publikacje kuszą nie tylko świeżymi historiami i zaskakującymi narracjami, ale także różnorodnością tematów, które zaspokoją gusta każdego odbiorcy. Nowości książkowe tego roku oferują coś wyjątkowego dla każdego. Zapraszam do odkrycia dziesięciu pozycji, które z pewnością zasługują na uwagę.
10. Światło gwiazd
Wydawnictwo Purple Book na koniec wakacji wydało książkę Światło gwiazd. Akcja dzieje się W Wlli pod kasztanem. Jesienny ogród zachwyca swoim pięknem, ale życie mieszkańców pełne jest burzliwych wydarzeń. Bartek, w poszukiwaniu miłości, będzie nieustannie przekraczał kolejne granice, a dwie synowe, mieszkające pod jednym dachem, wystawią na próbę cierpliwość spokojnej z natury babci Kaliny. Jak rozwiązać skomplikowane rodzinne problemy? Czy uda się zjednoczyć wszystkich przy wspólnym stole? Zawsze warto podążać drogą do szczęścia, nawet jeśli nie jest usłana różami.
9. Japoński. Planer językowy
Na 9 miejscu listy znalazł się tytuł Japoński. Planer językowy. To wartościowa pozycja do nauki języka japońskiego. Jeśli pragniesz opanować podstawy japońskiego, zadbać o regularność i utrzymać wysoki poziom motywacji, warto wypróbować nowoczesną metodę nauki. To właśnie oferuje przytoczona publikacja. Z pomocą planera nauczysz się nowego słownictwa i zagadnień gramatycznych, które utrwalisz dzięki potrójnemu systemowi powtórek i sprawdzisz w testach podsumowujących kilka tygodni nauki. W książce jest również miejsce na „wolną twórczość”, która pomoże w nauce. Planer ukazał się nakładem Wydawnictwa EDGARD, które jest liderem w dziedzinie publikacji do samodzielnej nauki języków obcych.
8. Uczeń seryjnego mordercy. Historia nastolatka, który został prawą ręką bestii z Houston
Uczeń seryjnego mordercy. Historia nastolatka, który został prawą ręką bestii z Houston to przerażająca historia, tym bardziej, że prawdziwa… Czternastoletni Elmer Wayne Henley Jr poznaje Deana Corlla, znanego jako Candy Man w historii seryjnych morderców. Ich relacja, pełna emocjonalnych zależności, do dzisiaj intryguje psychologów kryminalnych. To prawdziwa, brutalna opowieść o uczniu seryjnego mordercy z Houston i próba zrozumienia natury człowieka owładniętego obsesją i nienasyconą potrzebą dominacji. Co kryje się w umyśle nastolatka, który bierze udział w zabójstwach, ukrywa ciała i trwa w niszczącej relacji z sadystą? Katherine Ramsland i Tracy Ullman ukazują techniki manipulacji stosowane przez Candy Mana oraz szczegółowo analizują psychologię drapieżcy i jego młodych współpracowników.
7. Sanitariuszka
Nakładem Wydawnictwa Skarpa Warszawska ukazała się Sanitariuszka. To pełna emocji książka opowiadająca o determinacji kobiet w walce o wolną Polskę. Wojna niszczy plany obiecującej pianistki, Amelii Bogdańskiej. Talent, który odziedziczyła po ojcu, brutalnie zamordowanym przez nazistów, nie może się rozwijać. Aby utrzymać siebie, Amelia podejmuje się różnych prac, choć wciąż marzy o występach w wolnej Europie. Gdy jej młodsi bracia decydują się na udział w powstaniu, Amelia zaczyna zastanawiać się, jak mogłaby ich chronić. To prowadzi do licznych konfliktów między rodzeństwem i skłania Amelię do podjęcia niespodziewanej decyzji, która na zawsze odmieni jej życie…
6. Mam chusteczkę haftowaną
Mam chusteczkę haftowaną to pierwszy tom serii „Śmiertelne wyliczanki”. Fabuła książki pozostanie w pamięci na długo. Akcja dzieje się w Bielsku-Białej. To tam aspirant Konstanty Nakański prowadzi sprawę zabójstwa. Śledztwo nie idzie gładko, ponieważ nie udaje się znaleźć żadnego motywu, który wyjaśniałby zabicie młodego mężczyzny. Jedyną wskazówką jest chusteczka z haftowanym monogramem znaleziona na miejscu zbrodni. Aspirant nie wie, że poszukiwanie mordercy zmusi go do zmierzenia się z własną przeszłością. Dodatkowo ktoś próbuje zniweczyć jego karierę, rzucając bezpodstawne oskarżenia. Podczas wewnętrznego śledztwa Kostek poznaje podkomisarz Mariolę Konieczną. Choć ich pierwsze spotkanie nie przebiega w sprzyjających warunkach, Mariola okazuje się doskonałą partnerką do rozwiązania coraz bardziej skomplikowanej sprawy.
5. Domowa kuchnia koreańska
Domowa kuchnia koreańska to nowość od Wydawnictwa Znak. Jina Jung zabiera nas w fascynującą podróż. Gotowanie w Korei to wręcz sztuka życia. Przygotowywanie kimchi to rodzinny rytuał, podczas którego wspólnie siada się przy stole pełnym kolorowych potraw, starannie przygotowanych z dbałością o każdy szczegół. W książce jest 100 przepisów prosto z Korei. Dzięki praktycznym poradom i technikom każdy wyczaruje pyszne potrawy. W środku są przepisy między innymi na zupę lodową z wodorostami, domowy bibimbap czy zupę z wołowiną i warzywami.
4. Ciii… Cichutko!
W serii „Amberek” ukazała się kolejna pięknie wydana książeczka – Ciii… Cichutko!
Książka opowiada o pokonywaniu nieśmiałości i budowaniu pewności siebie. Fabuła jest pełna ciepła i humoru. Dopełniają ją piękne ilustracje. W Ciii Cichutko! poznajemy Lisiczkę, która jest cicha i nieśmiała, podczas gdy inni wokół niej są głośni. Jest smutna, ponieważ zna wiele wspaniałych opowieści, ale nikt jej nie słucha ani nie zauważa. Nikt nie widzi też nadchodzącego Niedźwiedzia… Czy uda się Lisiczce pokonać nieśmiałość, by ostrzec i ochronić swoich przyjaciół? A może nawet pomoże Niedźwiedziowi? Publikacja pokazuje, jak przyjaźń i troska o innych mogą dodać pewności siebie i odwagi.
3. Z biegiem dni. Pamiętnik minionego roku
Z biegiem dni. Pamiętnik minionego roku to ostatni monolog Jerzego Stuhra. Pamiętnik napisany w 2023 roku. Jest to głęboko poruszające świadectwo pożegnania – z teatrem, sceną i życiem. To zapis wielkiej aktorskiej pasji, twórczej dociekliwości oraz niezłomnej walki z chorobą i słabościami. Jest to także ostatnia lekcja teatralna profesora Jerzego Stuhra – jego notatki z pracy reżyserskiej nad spektaklem „Geniusz” według sztuki Tadeusza Słobodzianka oraz jego ostatnia rola – Konstantego Stanisławskiego, mistrza teatru.
2. Rowerem wokół Bałtyku 1938
Na drugim miejscu listy znalazła się książka Rowerem wokół Bałtyku 1938. To wyjątkowy reportaż z podróży rowerowej wokół Bałtyku w 1938 roku. Bernard Newman wyrusza na kolejną przygodę. W najlepszej formie, na swoim niezawodnym rowerze o imieniu George, objeżdża Morze Bałtyckie, tworząc relację z tej podróży, która po raz pierwszy dostępna jest w języku polskim. Bernard odwiedza różnorodne kraje, które choć różnią się pod wieloma względami, mają wspólną cechę –dostęp do morza. Na rok przed wybuchem II wojny światowej spotyka ludzi i odwiedza miejsca, które wkrótce zmienią się nie do poznania. W nazistowskich Niemczech bierze udział w wyścigu rowerowym, gdzie wraz z Georgem pokonuje wszystkich rywali z „rasy panów”. Przypadkiem trafia również na tajne lotnisko Luftwaffe i zostaje aresztowany. To niezwykły zapis z niezwykłej przygody.
1. Ludzie, którzy sieją w śniegu
Numerem jeden w tym tygodniu jest książka Ludzie, którzy sieją w śniegu. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Publikację nominowano do nagrody Adlibris za najlepszy debiut roku. Osiemdziesięciopięcioletnia Máriddja mieszka z mężem na dalekiej północy Szwecji. Po wielu latach zaczyna tęsknić za siostrzeńcem męża, Heaiką-Joną, którego wychowywali jak własnego syna, a który nagle został im odebrany. Jedyną osobą, której Máriddja może powierzyć swoje pragnienie, jest „Sire” – operatorka nowego aparatu telefonicznego. Z jej pomocą staruszka opracowuje plan, by odnaleźć zaginionego chłopca. Kaj i Mimmi przeprowadzają się do Norrbotten, gdzie chcą zacząć nowe życie. Oprócz rzeczy po przeprowadzce, Kaj musi poradzić sobie z pamiątkami po niedawno zmarłej matce, których pochodzenia nie zna i nie rozumie. Ich dom zaczyna odwiedzać ośmioletni sąsiad, Johánás, lecz nigdzienie widać jego rodziców. Czy obecność chłopca sprawi, że Mimmi odważy się poprosić Kaja o to, czego najbardziej pragnie? Tina Harnesk w mistrzowski sposób łączy losy swoich bohaterów, opowiadając o magicznym świecie Saamów z ciepłem i humorem, ale również poruszając trudną historię przesiedleń.
Zaczytana