Twój książkowy terapeuta, okładka
Literatura faktu Recenzje

Twój kieszonkowy terapeuta

Czujesz, że jesteś w innym miejscu, niż mógłbyś być? Borykasz się z rozlicznymi problemami, a próba ich rozwiązania rodzi jeszcze większe kłopoty? Nie potrafisz utrzymać prawidłowej wagi? A może mimo obietnic wciąż ciągnie cię do alkoholu? Mimowolnie sabotujesz swoje pomysły i działania, mimo iż wiesz, że mogłyby przynieść spektakularne efekty? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to jest duże prawdopodobieństwo, że wszystkie te destrukcyjne zachowania są tylko przykrywką dla twojej zranionej duszy, dla twojego cierpienia. Bardzo często bowiem nie zdajemy sobie nawet sprawy z emocji kryjących się pod powierzchnią. Nie zdajemy sobie też sprawy, dlaczego tak naprawdę cierpimy. Tymczasem większość naszych psychologicznych problemów to tak naprawdę (nieudana) próba radzenia sobie z bólem. Te wszystkie problemy tworzą nowe trudności w naszym życiu, ale – co bywa mylące – pierwotne źródło cierpienia tak naprawdę rzadko jest z nimi powiązane.

Do kogo skierowany jest poradnik Twój kieszonkowy terapeuta?

Dlatego też tak ważny jest wgląd w siebie, uważna obserwacja swoich zachowań, reakcji. Następnie praca nad modyfikacją pewnych zachowań tak, by nie były destrukcyjne. Już samo rozpoznanie i nazwanie stanów emocjonalnych pomaga. Niekiedy jednak konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej terapii. Niezależnie jednak od tego, czy planujemy wizytę u psychologa i psychoterapeuty, warto poszerzać wiedzę na temat psychologii i… na swój temat. A w tym pomaga nam publikacja Wydawnictwa Albatros, autorstwa dr Annie Zimmerman. Pozycja pt. Twój kieszonkowy terapeuta, to poradnik, dzięki któremu zyskamy wiedzę na temat schematów, według których działamy. Zyskamy szansę, by odmienić swoje życie zmieniając te schematy – myślenia i działania. Oczywiście książka nie zastąpi profesjonalnej psychoterapii. Pomoże nam zrozumieć siebie i swoje reakcje, a co za tym idzie, być bardziej uważnym na to, co robimy.

Co znajduje się w książce?

Książka Twój kieszonkowy terapeuta składa się z dwóch części integralnie ze sobą powiązanych. Sięgając po poradnik po raz pierwszy, warto przeczytać go dokładnie, a dopiero przy kolejnym spotkaniu wybrać te fragmenty, które chcemy powtórnie przeanalizować. Część pierwsza książki poświęcona została tożsamości i traktuje o zrozumieniu siebie. Autorka zachęca tu do sięgnięcia – wzorem terapeutów – do okresu dzieciństwa. Możemy doszukać się wielu źródeł schematów towarzyszących nam później przez całe życie. Nawet, jeśli uważamy, że nasze dzieciństwo było dobre, to i tak miało na nas wpływ. Zresztą – jak podkreśla autorka – nawet osoby dorastające w stabilnych emocjonalnie domach doświadczyły negatywnych przeżyć. Tymczasem wszystkie uczucia, zachowania i postawy, które spotykają się z negatywną reakcją, są spychane do podświadomości. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Z tej części dowiemy się też m.in. co tak naprawdę oznacza „przeżywanie uczuć”, jak przeżywać uczucia, dlaczego czujemy niepokój i poznamy sposoby na wyciszenie lęków.

Problemy w związkach

Obszerna część druga książki Twój kieszonkowy terapeuta dotyczy związków. Znacząco pomaga nam poprawić komunikacje w relacjach, w których jesteśmy. Autorka podkreśla, że udany związek wymaga poświęcenia i praktyki, ale też analizy tego, co się nie udaje. To pomoże lepiej zrozumieć swoje schematy zachowań i zmieniać je. A choć doskonałości nigdy nie osiągniemy, to z pewnością będziemy w stanie stworzyć bardziej satysfakcjonujący związek. Wymaga to jednak od nas zmiany. Musimy bowiem skończyć ze skupianiem się na zmienianiu drugiego człowieka, bo to jak ucieczką przed sobą. I kiedy szukamy sposoby na to, jak nakłonić partnera/partnerkę do zmiany, to tak naprawdę zmniejszamy szansę na naprawę związku. Zmienić możemy tylko siebie. Niekiedy jednak podejmujemy decyzję o zakończeniu związku i ten temat również porusza dr Annie Zimmerman. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego ludzie zdradzają, dowiemy się również, ja odbudować zaufanie, kiedy ktoś nas zdradzi. Dowiemy się również, dlaczego utrata kogoś jest taka trudna. Poznamy ponadto kluczowe kroki na drodze do poradzenia sobie ze stratą.

Podsumowanie

Lektura książki Twój kieszonkowy terapeuta oczywiście nie uzdrowi naszego życia, ale stanowi narzędzie, byśmy spróbowali tego sami. Liczne ćwiczenia pozwalają zyskać wgląd w siebie, zastanowić się nad swoimi reakcjami, schematami zachowań, a także próbować je zmienić. Poradnik jest swojego rodzaju podróżą, towarzyszy nam bowiem w procesie zmiany. I to zmiany siebie, a nie drugiego człowieka!

Justyna Gul,

Qultura słowa