Cząstki elementarne okładka
Literatura piękna Recenzje

Cząstki elementarne, Michel Houellebecq

Współczesny francuski pisarz Michel Houellebecq wzbudza swoją prozą wielkie poruszenie i kontrowersje pośród licznych krytyków oraz czytelników na całym świecie. Trudno przejść obojętnie obok jego powieści, które cieszą się coraz większą popularnością, dlatego chętnie też sięgnęłam po książkę Cząstki elementarne, wydaną pierwszy raz w 1998 roku.

Recenzja książki Cząstki elementarne

Autor w książce Cząstki elementarne przedstawia historię dwóch przyrodnich braci, którzy mają wspólną matkę. Michel jest wybitnym biologiem molekularnym, który ma szansę otrzymać Nagrodę Nobla. Brunon to z kolei urzędnik państwowy zżerany przez pożądanie, a jego głównym celem w życiu są nowe doznania seksualne.

Michel Houellebecq, kreśląc koleje życia braci oraz ich rodziców w powieści Cząstki elementarne, dokonuje krytyki stylu życia ludzi od lat sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych XX wieku w Europie. Matka chłopców żyje w komunach opartych na wolności seksualnej i zażywaniu psychodelicznych narkotyków. Nie zaspokaja podstawowych potrzeb dzieci, którymi zajmują się finalnie babcie, gdyż ojcowie pochłonięci są pracą i flirtami. Potwornym symbolem rozbicia rodziny jest to, że bracia chodzą do tego samego liceum, a mimo to się nie widują. Przejmujące są losy Michela i Brunona, a szczególnie ich dzieciństwo i młodość. Michel jest osobliwym chłopcem, nie jest w klasie niepopularny, ale z nikim nie utrzymuje bliższych kontaktów, dopóki nie poznaje Annabelle. Jest przyzwyczajony do marzeń i rozmyślań w samotności. Brunon w szkole z internatem jest gnębiony i molestowany przez starszych, sadystycznych chłopców. Złośliwości i brutalne traktowanie Brunona przez silniejszych uczniów pozostawiają w nim nieodwracalne urazy psychiczne.

Cząstki elementarne to wstrząsająca, ale także mądra i życiowa powieść ukazująca modele życia współczesnych społeczeństw. Autor nie boi się wytykać błędów, krytykować i ganić zachowań ludzkich. W swoich osądach jest drobiazgowy i bardzo autentyczny, a dzięki temu zmusza do refleksji i zadumy…

Jola Karpowicz

magiawkazdymdniu.blogspot.com