21 sposobów na śmierć
Obmyśliłam dwadzieścia jeden sposobów.
Dwadzieścia jeden sposobów na odebranie sobie życia. (…) Nie chcę skończyć jako warzywo, nie zamierzam też swoją nieudaną próbą zwracać na siebie uwagi. Sposób musi być pewny.
21 sposobów na śmierć, jak już tytuł wskazuje, jest książką bardzo poruszającą, wstrząsającą i pełną bólu, smutku i przygnębienia. Jest to historia o pewnej piętnastolatce, której życie stało się piekłem. Piekłem, którego nie potrafiła już dłużej znieść i postanowiła odebrać sobie życie. W tym celu spisała nawet listę z dwudziestu jeden sposobów na śmierć.
Zarys fabuły
W książce 21 sposobów na śmierć poznajemy Stellę. Nie zawsze była nielubiana. Kiedyś była jedną z najbardziej popularnych dziewczyn w klasie. Pewnego dnia po udziale w programie muzycznym jej najlepsza przyjaciółka Amelia odwróciła się od niej. Ale nie tylko postanowiła przestać być jej przyjaciółką, ale również zaczęła nastawiać przeciwko Stelli innych kolegów. Z dnia na dzień dziewczyna stawała się coraz bardziej samotna, odtrącona i zastraszana. Codziennie dostaje listy z pogróżkami. A na dodatek w intrenecie powstał profil dla osób, które jej nienawidzą. Stała się ofiara przemocy psychicznej, która potrafi zniszczyć najsilniejszą osobą. Nastolatka sporządza listę z 21 sposobami na odebranie sobie życia. I kiedy już nie jest w stanie udźwignąć tego co się dzieje w około niej, nagle pojawia się ktoś kto wyciąga do niej pomocną dłoń. Czy Stella będzie mogła zaufać tej osobie? Czy jej pomoc będzie szczera? Przekonacie się sami.
Książka, która wzbudza wiele emocji
Książkę 21 sposobów na śmierć chociaż czyta się szybko, to nie należy ona do najłatwiejszych lektur. A wszystko to za sprawą trudnego temu, jakim jest przemoc psychiczna, hejt i obsesyjna zazdrość. Lektura dostarcza wielu emocji. Poczucia niesprawiedliwości, bólu i cierpienia. Bardzo szkoda było mi głównej bohaterki, której rodzice od zawsze zajmowali się muzyką. Dziewczyna nigdy jednak nie wykorzystywała tego w rozwoju swojego talentu. Autorka książki każdego bohatera świetnie wykreowała. Do tego stopnia, że czuło się, że jest się wśród nich i przeżywa się te wszystkie złe emocje z nimi. Książka aż kipi od tych emocji: zazdrości i bólu. Przytłaczające tutaj jest również zachowanie nauczycieli w zaistniałej sytuacji. Zachowanie, które powinno być totalnie inne. Otwiera oczy na to, jak może zachowywać grono pedagogiczne w przypadku mobbingu.
Podsumowanie recenzji
Książka 21 sposobów na śmierć chociaż opisuje fikcje, to czytelnik ma świadomość tego, że takie rzeczy dzieją się na świecie coraz częściej. Przeznaczona jest dla czytelnika od 15 roku życia, ale uważam, że powinien przeczytać ją każdy. Nie tylko młodzież, ale również rodzice. O książce można pisać wiele. Mimo, że jest trudną lekturą jest warta uwagi. Daje do myślenia a zakończenie jej sprawia, ze szybko o niej nie zapomnicie.
Ewelina Gąsiorowska