Top 10, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura faktu Literatura piękna Nowości Recenzje

10 książek, które niedawnotrafiły na półki. Co warto przeczytać?

Nowe publikacje kuszą nie tylko świeżymi historiami i zaskakującymi narracjami, ale także różnorodnością tematów, które zaspokoją gusta każdego odbiorcy. Nowości książkowe tego roku oferują coś wyjątkowego dla każdego. Zapraszam do odkrycia dziesięciu pozycji, które z pewnością zasługują na uwagę.

10. Diana

Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się książka pod tytułem Diana. To opowieść o młodej dziewczynie, która marzyła o miłości rodem z bajek, ale życie przyniosło jej coś zupełnie innego. Siedemnastoletnia Diana Spencer uczestniczy w przyjęciu z okazji trzydziestych urodzin księcia Karola, dziedzica brytyjskiego tronu. Jako członkini jednej z najbardziej cenionych arystokratycznych rodzin w Anglii, Diana nie czuje się skrępowana, wręcz przeciwnie – zaczyna flirtować. Zaledwie trzy lata później staje przed tłumem w katedrze Świętego Pawła, odgrywając główną rolę w ślubie, który miał być wydarzeniem stulecia. Jednak małżeństwo, o którym marzyła, okazuje się dla niej pułapką. Diana zmaga się z izolacją i brakiem zrozumienia. Niedoceniana przez otoczenie, odnajduje w sobie siłę, by walczyć o lepsze życie dla siebie i swoich synów. To historia o niezłomności i odwadze, o stawianiu czoła przeciwnościom i walce o prawo do szczęścia. Jest to hołd dla odwagi Diany, która, mimo głębokiego zranienia, zdobyła się na odwagę, by przedstawić światu swoją prawdziwą historię – nawet jeśli narażała się na zemstę i ostracyzm. Powieść jest fabularyzowaną relacją o życiu księżnej.

9. Obżartuchy i opilce

Jacek Komuda w książce Obżartuchy i opilce. Przewodnik po stołach, garach i innych krainach Wielkiej I Rzeczypospolitej zaprasza nas niezwykłej podróży – kulinarnej, geograficznej, historycznej. Dowiemy się, jak naprawdę wyglądało życie w dawnych czasach i co płynęło w żyłach naszych przodków. Naczynia i potrawy to tylko wstęp do tej wyprawy. Ta podróż przez żołądek poprowadzi do zgłębiania historii. „Średnio co sto lat, kuchnia polska zmieniała gruntownie oblicze. Zmieniała, bo stawały się dostępne nowe potrawy, dodatki, przyprawy. Jedne składniki odchodziły do rezerwatów, jak głuszce, niedźwiedzie. Inne pojawiały, jak ryż, cukier w powszechnym użyciu. Wydobądźmy zatem na światło dzienne te potrawy, które i dziś mogą znaleźć się na stole każdego z nas. Zapraszam do podwójnego przewodnika – geograficznego i kulinarnego (…)”

8. Matki na fejsie

Melka Kowal – mama trójki dzieci, autorka książek – napisała książkę o chwytliwym tytule: Matki na fejsie. To opowieść o przyjaciółkach: eleganckiej Luizie, nieśmiałej Paulinie, roześmianej Klaudii i wygadanej Lali. Z pozoru dziewczyny bardzo się różnią, ale połączyła je przyjaźń i wspólne kłopoty. Żadna nie spodziewała się, jak szalone okażą się ich losy. Dlaczego mąż Luizy coraz częściej wyjeżdża służbowo? Czy związek Pauliny przetrwa po narodzinach dziecka? Co kryje się za dziwnym zachowaniem teściowej Klaudii? W co zamieszał się ojciec dziecka Lali? Jak ich „matczyna drużyna” poradzi sobie z tymi wyzwaniami? Czego się nauczą? I co na to wszystko powie szczera do bólu Andżela? Ta szalona książka każdego wprawi w dobry nastrój.

7. Glutologia

Adam Mirek, autor hitu dla dzieci, Bebechy, powraca z nową książką, która na pewno wzbudzi zaciekawienie młodych czytelników. Glutologia to ponad 500 stron pełnych fascynujących ciekawostek o mikroskopijnych potworach, obrzydliwych robalach i podstępnych chorobach. Chorowanie to nic przyjemnego. Gluty ciągną się z nosa, czoło jest gorące jak piekarnik i nie ma na nic chęci. Ale co się tak naprawdę dzieje w organizmie? Ciało stawia opór atakującym wirusom i bakteriom. Mózg już wysłał do walki armię dzielnych białych krwinek. A jeśli one nie wystarczą, do akcji wkroczą lekarze i farmaceuci. W książce jest mnóstwo ciekawostek i odpowiedzi na pytania takie jak między innymi jak tabletka „wie”, gdzie cię boli? Czemu wirusy są bardziej podstępne niż bakterie? Kto jest tajemniczym złodziejem kości?

6. Cozy BookTok Journal

Cozy BookTok Journal to nowość od Wydawnictwa Znak. Publikacja jest skierowana do wszystkich miłośników książek i ciepłych, przytulnych wieczorów spędzonych z ulubioną lekturą. W czasach, gdy media społecznościowe zdominowały nasze życie, a hasztagi typu #BookTok stały się nieodłączną częścią codziennych inspiracji, dziennik ten idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnych czytelników. Wewnątrz znajdziemy starannie przemyślany układ, który sprzyja zarówno twórczej, jak i refleksyjnej pracy. Na początku możemy się przedstawić, wpisać swoją nazwę na TikToku i Instagramie. Potem jest miejsce na wpisanie tego, co lubimy w jesieni, i tego, czego nie lubimy. Jest nawet test o tytule „W ilu procentach jesteś jesieniarą”, a także wykreślanka o jesiennej tematyce. Dziennik możemy uzupełniać wedle uznania. Podzielony jest na kilka części: o książkach, filmach, muzyce. W każdym rozdziale są listy do uzupełnienia, quizy, testy, a nawet kolorowanki! Znajdziemy tu też kilka przepisów kulinarnych.

5. Ale ferment! Kiszonki, zakwasy i przepisy na dania wspierające twój mikrobiom

Kiszenie to proces, który można stosować niemal do wszystkiego i o każdej porze roku. Dzięki fermentacji warzywa i owoce zamieniają się w prawdziwe superfoods – wspierające zdrowie, samopoczucie i wygląd. Włączając kiszonki i zakwasy do codziennego menu, dbasz o mikrobiom i wspomagasz ogólny dobrostan organizmu. A co można przygotować z domowych kiszonek? Możliwości są ogromne, a dużą część z nich znajdziemy w książce Ale ferment! Kiszonki, zakwasy i przepisy na dania wspierające twój mikrobiom. Poznamy paellę z bobem i kiszonymi cytrynami, fasolkę szparagową w buraczanej tempurze, zupę z lekko podkiszonej pomidorówki i wiele wiele innych przepisów.

4. Para Idealna

Powieść Para Idealna zdobywa serca czytelników na całym świecie, już wkrótce zadebiutuje na Netflixie z Nicole Kidman w jednej z głównych ról. Autorka zaprasza nas do świata luksusu i tajemnic, gdzie każdy skrywa swoje sekrety. Ślub dekady zbliża się wielkimi krokami. Rodzice pana młodego robią wszystko, by ceremonia była idealna. Jednak w dniu ślubu, o poranku, w porcie zostaje odnalezione ciało pierwszej druhny… Wszyscy goście stają się podejrzanymi. Co wydarzyło się w nocy? Czy ktoś z obecnych miał powód, by zabić? Jako odbiorcy decydujemy czy wolimy pozostać z dala od centrum wydarzeń czy chcemy przekroczyć drzwi i zobaczyć jak cienka jest granica międzi miłością a obsesją…

3. Artystyczne kręgi, miłosne trójkąty. Virginia Woolf i grupa Bloomsbury

Na trzecim miejscu listy uplasował się tytuł Artystyczne kręgi, miłosne trójkąty. Virginia Woolf i grupa Bloomsbury. To nowość od Wydawnictwa Znak. Amy Licence zabiera nas za kulisy ich awangardowego świata, ukazując nietuzinkowe życie członków grupy Bloomsbury. Dziś byliby na czele każdej rewolucji społecznej i artystycznej. Pomiędzy paryską bohemą a współczesnymi hipsterami istniała właśnie ta grupa. Wolni, nowatorscy, awangardowi i skandalizujący – twórcy nowego porządku. Siostry Virginia Woolf i Vanessa Bell oraz ich artystyczne kręgi stworzyli legendarną grupę Bloomsbury, która zrewolucjonizowała literaturę i sztukę modernistyczną.
To oni odesłali wiktoriańskie wartości w niepamięć i złamali wszelkie artystyczne zasady. Wprowadzili do Anglii dzieła takich mistrzów jak Matisse, Monet i Picasso. Przesuwali granice tego, co dozwolone w sztuce i życiu prywatnym. Wybitni twórcy dzielili nie tylko swoje salony, gdzie się spotykali, ale i sypialnie, tworząc artystyczne kręgi oraz miłosne trójkąty.

2. Starość. O tym, co najważniejsze

Linn Skaber zaprasza do wyjątkowej powieści po tytułem Starość. O tym, co najważniejsze. To podróż z seniorami, dzięki której zaczniemy dostrzegać więcej. Czym naprawdę jest starość? Czy można się na nią przygotować? Czy w jesieni życia wciąż jest miejsce na marzenia? Dzięki międzypokoleniowym rozmowom i wnikliwym obserwacjom, książka ukazuje zarówno jasne, jak i ciemne strony starości. Linn Skåber ponownie połączyła siły z Lisą Aisato, tworząc opowieść pełną miłości, energii, smutku i lęku. Publikację można czytać od dowolnego rozdziału – każda historia jest niezależna. To książka-przewodnik po tym, co w życiu najważniejsze. Norwegowie doskonale wiedzą, jak łączyć pokolenia, jak rozmawiać o starości, troszczyć się o seniorów i cieszyć się życiem w podeszłym wieku.

1. Bestseller

Numerem jeden w tym tygodniu jest powieść Bestseller od Wydawnictwa Muza. To kryminał Pauliny Świst. W dniu długo wyczekiwanej premiery książki, znana pisarka znika bez śladu. Czy zniknięcie to element sprytnej kampanii marketingowej, czy może autorka znalazła się w realnym niebezpieczeństwie? Tymczasem miastem wstrząsają brutalne morderstwa, w których ofiary giną w sposób naśladujący przerażające sceny z klasycznych horrorów. Kto jest odpowiedzialny za te zbrodnie? I czy mają one związek z tajemniczym zaginięciem? W centrum tego koszmaru stają prokuratorka Nina Kermel oraz policjant Aleksander Aresowicz, walczący z własnymi demonami. Muszą wspólnie odkryć prawdę, zanim ciemność pochłonie ich na zawsze…

Zaczytana