Szklane ptaki okładka
Bestsellery Literatura piękna Recenzje

Szklane ptaki, Katarzyna Zyskowska

Bestsellerowa opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Szklane ptaki to powieść na trzy serca. Piękna i malownicza historia, w której autorka, pani Katarzyna Zyskowska, przedstawia czytelnikom biografię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jaki naprawdę był? Polski poeta, działacz, powstaniec, człowiek o wielkim sercu. Przede wszystkim kochany mąż, syn i przyjaciel, który poświęcił się dla wolności naszej i naszego kraju.

Szklane ptaki – recenzja powieści Katarzyny Zyskowskiej

Książka Szklane ptaki jest opowieścią z perspektywy trzech osób. Mamy tutaj punkt widzenia Pani Stefani, czyli matki Baczyńskiego, Basi, jego ukochanej żony, oraz samego młodego poety. Narracja pierwszoosobowa pozwala wczuć się w myśli bohaterów i dokładnie poznać ich punkt widzenia. Autorka pięknie ujęła całość i dała czytelnikom historię, która całkowicie łapie za serca, a tym samym nie pozwala o sobie na długo zapomnieć. W powieści Katarzyny Zyskowskiej da się odczuć ból, z jakim przyszło żyć bohaterom, ale także ich miłość do ojczyzny, wolę walki i chęć niesienia pomocy.

Przez tę książkę się płynie! Została napisana pięknym, poetyckim językiem, który nadaje całości dodatkowy wydźwięk. Warto również wspomnieć o tym, że autorka ujęła w niej także wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dzięki temu możemy jeszcze bardziej poczuć myśli poety i towarzyszące uczucia. Szklane ptaki dokładnie pokazują rzeczywistość osób, które żyły w okupowanej Warszawie i walczyły o wolną Polskę. Krzysztof Kamil Baczyński wstąpił do Szarych Szeregów i dzięki tej powieści możemy przekonać się, jak działała w tamtym latach partyzantka i z jakimi problemami musieli zmagać się walczący każdego dnia. Autorka przybliża nam kilka ważnych akcji, jakie miały miejsce w tamtych latach. Dowiadujemy się także, że jego żona Basia postanowiła szkolić się na sanitariuszkę i tym samym wspomóc swojego męża w walce.

Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Beletryzowana biografia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Książka z jednej strony pełna jest bólu, cierpienia i rozstań, a z drugiej widzimy ogromną nadzieję i czujemy miłość. Miłość do ojczyzny, matki do swojego dziecka, żony do męża. Powieść Szklane ptaki Katarzyny Zyskowskiej pozostaje w pamięci na długo, napisana jest niezwykle malowniczym językiem i zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Jest to bardzo dobrze zbeletryzowana biografia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Polecam!

Dagmara Sijka,

Wolne Litery