Kto naprawi tę gwiazdkę okładka
Bestsellery Literatura piękna Nowości Recenzje

Drogi święty Mikołaju #2. Kto naprawi tę gwiazdkę? Magda Mazur

„Czasem los stawia nas w sytuacji, której nie mogliśmy wcześniej przewidzieć”.

W pierwszej części serii Drogi święty Mikołaju, zatytułowanej Jak uratować święta?, poznaliśmy losy trzech par, którym życie nagle się posypało i wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie zapobiec świątecznej katastrofie. Teraz mamy możliwość dowiedzieć się, co u nich słychać, dzięki kontynuacji historii w książce pt. Kto naprawi tę gwiazdkę?. Już sam tytuł sugeruje, że bohaterowie ponownie będą musieli zmierzyć się z przeciwnościami losu i nie wszystko potoczy się tak, jak każde z nich zaplanuje.

Drugi tom świątecznej serii

Nową parą w książce Kto naprawi tę gwiazdkę? jest Alicja i Maciej Wierzbiccy, którzy są małżeństwem od 13 lat i wychowują dwójkę dzieci: Helenkę i Henia. Alicji bardzo zależy na ich szczęściu i tego samego pragnie dla swego męża, a tym samym dla siebie. Alicja to kobieta, która dla rodziny poświęca cały swój wolny czas, w przeciwieństwie do Macieja, który pracuje jako dziennikarz muzyczny i często go nie ma w domu. Kobieta jest w stanie zrozumieć i przyjąć do wiadomości, że mąż musi zostać czasami dłużej w pracy. Ma nadzieję, że gdy kiedyś ich dzieci opuszczą rodzinne gniazdko, ona i Maciej będą nadal cieszyć się swoją obecnością.

Losy tej pary poznajemy naprzemiennie z kontynuacją historii osób, które poznaliśmy w pierwszej części serii pt. Jak uratować święta?. Karol i Karolina ponownie muszą odnaleźć drogę do siebie, natomiast Renata Wrzos jako prezes firmy radzi sobie doskonale. Kompletną porażkę odnosi jednak jako matka Antoniego, który jest owocem romansu sprzed trzech lat z byłym już prezesem Tomaszem Koniecznym.

Co słychać u bohaterów Jak uratować święta?

Pani Magda Mazur świetnie poradziła sobie z solowym pisaniem powieści. Swoim stylem utrzymała poziom, który został wyznaczony dosyć wysoko pierwszym tomem serii we współpracy z Nataszą Sochą. Zmieniła jedynie układ fabuły, ujmując poszczególne sekwencje zdarzeń w osobne rozdziały. To, według mnie, było dobrym zabiegiem, gdyż uczyniło całość bardziej przejrzystą. Autorka Kto naprawi tę gwiazdkę? zachowała natomiast narrację trzecioosobową i podział na pary, wśród których spotykamy znane już postacie, ale też wprowadziła zupełnie nowe osoby. Doskonale połączyła ze sobą losy bohaterów z tym, co wydarzyło się w pierwszym tomie serii, skutecznie komplikując im życie. Poruszyła przy tym kilka istotnych zagadnień związanych głównie z relacjami międzyludzkimi, ale też społecznymi. Jednym z nich jest radzenie sobie z samotnym wychowywaniem dzieci i pogodzeniem rodzicielstwa z pracą zawodową. W tym kontekście w sprytny sposób ukazała dwie strony medalu macierzyństwa.

W książce Jak uratować święta? obserwowaliśmy Matyldę i jej syna Mikołaja, których relacje były przykładem zdrowych więzi i umiejętności radzenia sobie w roli samotnej matki. Natomiast w kontynuacji serii pt. Kto naprawi tę gwiazdkę? ta para nie występuje, ale spotykamy samotną matkę wychowującą syna, tym razem w postaci Renaty. Niestety jej podejście do małego Antoniego odbiega znacząco od tego, jak powinna wyglądać relacja między matką i synem. Sprawy nie ułatwia także matka Renaty, Lucyna Wrzos, której również nie omijają kłopoty.

Kto naprawi tę gwiazdkę? I czy będzie to w ogóle możliwe?

Magda Mazur w książce Kto naprawi tę gwiazdkę? w świetnym, lekkim stylu opowiada o życiowych problemach w sposób nieprzytłaczający. Integrowałam się więc z bohaterami całkowicie. Niektórym dopingowałam lub wręcz przeciwnie, nie popierałam ich zachowania. Autorka stworzyła galerię postaci, spośród których najbardziej polubiłam Alicję i Karola, którzy stanęli na wysokości zadania. Niewiele za to zmieniło się u mnie, jeżeli chodzi o niechęć do postaci Renaty. W dalszym ciągu uważa się za lepszą od innych, tylko dlatego, że ma więcej pieniędzy na koncie i pozycję. Z drugiej strony współczułam jej, gdy dochodziło do konfrontacji z despotyczną matką. Na szczęście w końcu Renata też potrafiła wyciągnąć odpowiednie wnioski i nawet pod koniec zaczęłam jej bardziej kibicować.

Dużą zaletą powieści Kto naprawi tę gwiazdkę? są postacie drugoplanowe, które poznajemy bliżej. Są tłem dla planu pierwszego fabuły i stanowią doskonałe uzupełnienie całej historii. Żadna z osób w tej historii nie jest idealna, każda musi zmierzyć się z trudnościami, odkryć to, co ważne, dokonać właściwych wyborów, gdyż tylko od tego zależy, czy odnajdzie szczęście.

Kto naprawi tę gwiazdkę? to historia, która uświadamia, że tylko od nas samych zależy, jak będzie wyglądało nasze życie, i z jakim nastawieniem podejdziemy do celebrowania świąt. Pokazuje, że nie jest istotne to, jak i gdzie spędzimy ten wyjątkowy czas, tylko z kim, gdyż najważniejsi w tym świątecznym rozgardiaszu są ludzie, którzy nas otaczają. Jeżeli zatem ktokolwiek miałby naprawić tę gwiazdkę – to tylko my sami.

Mirosława Dudko,

ezo-ksiazki.blogspot.com

Recenzja książki Jak uratować święta? – pierwszej części świątecznej serii – na Dobre Chwile